Aktualności

Czym się różnią przyczepy kempingowe od kamperów?

Podróżowanie z domem na kółkach to obecnie coraz popularniejszy sposób spędzania wakacji. W pojazdach tego typu znajduje się to, czego potrzebujemy do codziennego funkcjonowania. Sypialnia, kuchnia, łazienka — to wszystko znaleźć można w kamperach czy przyczepach. I chociaż te dwa pojazdy mają na celu spełniać to samo zadanie, to znacznie się od siebie różnią. Co zatem wybrać?

Co to są przyczepy kempingowe?

Przyczepy kempingowe nazywane są pojazdami drogowymi, jednak nie posiadają własnego silnika. Oznacza to, że muszą być ciągnięte przez inny pojazd mechaniczny. Najczęściej używa się do tego oczywiście samochodu. Przyczepę kempingową można zabierać ze sobą w podróż i stawiać na specjalnie wyznaczonych do tego miejscach kempingowych. Do ciągnięcia małej przyczepki wystarczy prawo jazdy kategorii B, jeśli jednak zestaw będzie przekraczał 3,5 tony, będą potrzebne dodatkowe uprawnienia.

Co to są kampery?

Kampery lub inaczej samochody kempingowe to pojazdy, które posiadają własny silnik. Do ich prowadzenia nie potrzeba dodatkowego pojazdu mechanicznego. Samochody tego typu — podobnie jak przyczepy — posiadają miejsce do spania, kuchnię oraz łazienkę.

Co wybrać?

Każdy z tych pojazdów to z pewnością spore ułatwienie dla osób, które nie chcą korzystać z noclegów w hotelach czy innych miejscach. Wybór zależy właściwie od potrzeb użytkowników. Przyczepy kempingowe mogą pochwalić się niższą ceną i kosztami eksploatacji. Dodatkowo można je zostawić w miejscu kempingowym i poruszać się swobodnie samochodem po dotarciu na miejsce. Dlatego dobrze sprawdzą się, jeśli planujemy pobyt w jednym miejscu. Z kampera można skorzystać, jeśli zamierzamy często się przemieszczać.