Biznes

Podłogi betonowe w magazynie – zalety i pielęgnacja

Podłogi wykonane z betonu stanowią jeden z najczęściej wykorzystywanych typów podłoża w magazynach, warsztatach czy halach produkcyjnych. Posiadają one wiele zalet, które wpływają na ich funkcjonalność w przemyśle. Jakie są najważniejsze zalety posadzki betonowej? W jaki sposób ją pielęgnować, aby uniknąć niszczenia? Podpowiadamy!

Zalety podłogi betonowej 

Podłogi betonowe są powszechnie używane w wielu zakładach przemysłowych oraz magazynach. Dlaczego to właśnie ten rodzaj podłogi jest tym najchętniej wybieranym? Jakie są zalety tego rozwiązania? 

 

  • Duża dostępność wykonawców na rynku – ze względu na popularność posadzek betonowych, na rynku dostępnych jest wielu usługodawców mających w swojej ofercie jej wykonanie. Chcąc wykonać podłogę betonową w magazynie, nie powinno być więc większych problemów ze znalezieniem wykonawcy. Prawdopodobnie także czas oczekiwania na wykonanie usługi nie będzie tak długi jak w przypadku innych rodzajów podłóg, a cena (ze względu na konkurencję) może być bardziej atrakcyjna.
  • Odporność na ścieranie, nasiąkanie i uszkodzenia mechaniczne (po zabezpieczeniu) – odpowiednio zaimpregnowana i zabezpieczona posadzka z betonu, odporna jest na różnego rodzaju działania mechaniczne. Na magazynie podłoga stale narażona jest na uszkodzenia, wywołane np. uderzeniem różnych przedmiotów, ścieraniem oraz zarysowania.
  • Walory estetyczne – odpowiednio wykonana podłoga betonowa może posiadać atrakcyjny wygląd. Szczególnie jeśli zostanie pomalowana specjalną farbą do posadzek betonowych, która nie tylko poprawi wygląd pomieszczenia, lecz także zabezpieczy powierzchnię betonu. Nie bez powodu podłoga betonowa coraz częściej wykorzystywana jest także w mieszkaniach oraz w domach prywatnych.
  • Łatwość utrzymania – odpowiednio zabezpieczona i pielęgnowana podłoga betonowa jest łatwa w czyszczeniu. W odróżnieniu od płytek nie posiada ona fug czy łączeń, które mogłyby zatrzymywać brud i wodę.

Jak pielęgnować podłogę z betonu? 

Posadzka betonowa to rozwiązanie trwałe i wytrzymałe. Jak każda podłoga, narażona jest ona na niekorzystne czynniki wpływające na jej zużywalność. Aby jednak odpowiednio pełniło swoją funkcję, należy o podłogę odpowiednio dbać, pielęgnować ją i co jakiś czas dokonywać niezbędnej konserwacji. Odstępy czasowe, w jakich powinna być wykonywana konserwacja podłóg betonowych, zależna będzie w głównej mierze od intensywności użytkowania, a także czynników, na jakie jest ona narażona. Głównymi zagrożeniami dla powierzchni betonowej są uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, nasiąkanie, zabrudzenia oraz ścieranie. Aby zminimalizować ryzyko niszczenia podłóg betonowych, należy w pierwszej kolejności odpowiednio je zabezpieczyć.

Istnieje wiele możliwości ochrony podłogi z betonu. Należą do nich uszczelniacze, farby czy różnego rodzaju powłoki. Uszczelniacz do betonu to preparat łatwy w aplikacji, a przy tym bardzo skuteczny. Aplikuje się go poprzez wylanie na powierzchnię, a następnie wtarcie za pomocą szczotki. Wzmacnia on i utwardza powierzchnię betonu, a dodatkowo może być stosowany na obszarach bardziej chłonnych w celu zmniejszenia ich porowatości.

Zdj. główne: Olga Thelavart/unsplash.com