Aktualności

Po czym poznać, że dziecko ma problem z uzależnieniem?

Uzależnienia to prawdziwa plaga XXI wieku. Ich ofiarą padają nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. Leczenie uzależnień nie jest łatwe, dlatego zdecydowanie lepiej im zapobiegać. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Warto więc nauczyć się rozpoznawać u swojego dziecka symptomy, które mogą świadczyć o uzależnieniu. Im wcześniej mu pomożemy, tym lepiej.

Zwróć uwagę na zmiany w zachowaniu

Jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko jest uzależnione, warto przez jakiś czas poobserwować jego zachowanie. Okres dojrzewania jest bowiem dość burzliwy. Niekiedy możemy więc wyciągnąć mylne wnioski. Należy również pamiętać, że dziecko może uzależnić się od wielu rzeczy. Bardzo powszechne jest uzależnienie od gier czy internetu. Symptomy takiego uzależnienia można dostrzec dość łatwo. Jeśli nasze dziecko non stop przesiaduje przed komputerem lub spędza wolny czas nie odstępując telefonu na krok, możemy podejrzewać uzależnienie. Nieco trudniej zaobserwować symptomy uzależnienia od środków psychoaktywnych. Po niektórych narkotykach dziecko może jednak być agresywne, a po innych euforyczne. Jeżeli więc zachowanie naszego dziecka wydaje nam się podejrzane, możemy poprosić je o zrobienie testu na obecność narkotyków. Niestety, nie każde dziecko będzie chciało taki test wykonać. Zazwyczaj jednak, jeżeli pociecha nie ma nic do ukrycia, zgodzi się na test. Jeżeli odmówi, dla rodzica powinien to być sygnał mogący świadczyć o tym, że dziecko jest uzależnione. Zawsze dobrze jest porozmawiać z nastolatkiem o swoich podejrzeniach. Bardzo prawdopodobne jest to, że dziecko woła nas o pomoc, choć nie zawsze jest to dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Jeżeli porozmawiamy z nastolatkiem, będzie on wiedział, że traktujemy go jak partnera. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie mu rozpocząć walkę z uzależnieniem. W rozmowie z dzieckiem należy unikać oskarżeń, a także nadmiernego pouczania. Wówczas nastolatek może jeszcze bardziej zamknąć się w sobie.

Jak pomóc swojemu dziecku?

Jeżeli nasze podejrzenia są uzasadnione, dziecku koniecznie trzeba pomóc. Ośrodek uzależnień dla młodzieży to miejsce, które warto wówczas odwiedzić. Pracują tam wykwalifikowani psychiatrzy oraz psychoterapeuci, którzy pomogą zdiagnozować i zwalczyć problem. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze wystarcza leczenie ambulatoryjne. Czasami dziecko musi odbyć terapię w ośrodku zamkniętym. Jak jednak wybrać dobry ośrodek uzależnień dla młodzieży? Pomocne mogą okazać się opinie młodych pacjentów jak i ich rodziców. Czasami warto skorzystać z miejsca, które poleca lekarz lub terapeuta. Zarówno rodzic jak i nastolatek muszą być jednak świadomi tego, że terapia uzależnień jest trudna. Wymaga ogromnej motywacji ze strony młodego pacjenta jak i jego bliskich. Bardzo trudny jest czas detoksu. Nastolatek, który nie ma dostępu do substancji lub przedmiotu, od którego był uzależniony, może być agresywny. Należy być wówczas wyrozumiałym i dać mu czas na pokonanie uzależnienia. Niekiedy pierwsze leczenie nie jest skuteczne. Wówczas konieczne okazuje się podjęcie kolejnej próby.