Aktualności

Awaria stacji ładowania

Awaria stacji ładowania w dobie elektrycznych samochodów jest nie lada katastrofą. Kiedy posiadamy samochód na klasyczne paliwo mamy szeroki wachlarz wyboru różnych stacji benzynowych, każda  z wieloma dystrybutorami. Niestety auta, które muszą być ładowane prądem potrzebują specjalnej infrastruktury, która jeszcze nie jest dobrze rozwinięta. Wyobraźmy sobie, że stacje ładowania są od siebie oddalone o 100km (obszary niezabudowane), a zasięg auta z jedną czwartą naładowanego akumulatora to 50km. Gdy nastąpi awaria stacji ładowania uniemożliwi to dalszą podróż kierowcy… który spiesząc się gdzieś będzie musiał porzucić swe eko- ambicje i wynająć tradycyjny, benzynowy samochód.

Niestety wraz z rozwojem i dopłatami do elektromobilności nie nadąża infrastruktura. O ile w miastach stacji ładowania samochodów nie brakuje, o tyle poza obrębem miasta jedna awaria stacji ładowania uniemożliwi przejazd samochodem elektrycznym z punktu A do punktu B.

W związku z tym posiadanie samochodu w pełni elektrycznego wydaje się mieć sens jedynie kiedy mamy poruszać się wyłącznie w obrębie miasta. Poza miasto musimy wybrać się w podróż komunikacją masową, bądź posiadać drugi samochód z tradycyjnym napędem. Ciekawą alternatywą jest zakup auta hybrydowego. Gdy nie będziemy mogli naładować akumulatora np. z powodu awarii stacji ładowania, możemy zatankować samochód benzyną i dzięki temu szczęśliwie dojechać do sprawnej stacji ładowania oddalonej o setki kilometrów- ze szkodą dla środowiska, ale korzyścią dla naszej wygody.

Źródło informacji: https://evchargepartner.pl/