Aktualności

Jaki program dla konstruktora?

Zastanawiasz się, jaki wybrać program dla konstruktora? Niezawodny, nowoczesny i wydajny. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrealizować, kiedy mamy na rynku tak wiele narzędzi i ciężko jest stwierdzić, które z nich jest najlepsze.

Oprogramowanie do projektowania konstrukcji powinno obsługiwać BIM. Jeszcze kilka lat temu nie było to warunkiem koniecznym, ale teraz już zdecydowanie jest. Trend jest wyraźny i pojawia się nawet w specyfikacji technicznej planowanych przetargów. Nie można tego bagatelizować i korzystanie ze starszych rozwiązań jest w większości przypadków równoznaczne z cofaniem własnych kompetencji.

Dedykowany program do konstrukcji to narzędzie, które powinno być nieustannie rozwijane. Przed zakupem warto sprawdzić, jak wyglądała historia aktualizacji narzędzia – czy regularnie wdrażane są zmiany? Jeżeli nie, to zastanów się, czy na pewno warto inwestować w narzędzie, które wkrótce może przestać być aktualne.

Jaki program dla konstruktora? Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem? Program to nie tylko narzędzia, ale także ludzie, którzy za nim stoją. Sprawdź, kim jest polski dystrybutor oprogramowania i jak wygląda wsparcie techniczne. Czy oprócz obsługi przed sprzedażą, możesz liczyć na fachową, techniczną pomoc już po zakupie?

Kolejna sprawa to forma licencji. Dedykowany program do konstrukcji może być zakupiony jako subskrypcja albo jako licencja wieczysta. Obie opcje mają swoje zalety, ale jeżeli nie lubisz cyklicznych, obowiązkowych opłat to postaw na licencję bezterminową. Dzięki temu płacąc raz, otrzymujesz oprogramowanie do projektowania konstrukcji na własność.

Przykładowe oprogramowanie do projektowania konstrukcji, które jest popularne praktycznie na całym świecie to Allplan. Jest to narzędzie podzielone na trzy moduły: Allplan Architecture – dla architektów, Allplan Engineering – dedykowany program do konstrukcji i Allplan BimPlus – do zarządzania.

Narzędzia można samodzielnie przetestować, pobierając bezpłatne wersje demonstracyjne, dostępne na stronie internetowej polskiego dystrybutora. Tam też znajduje się wiele materiałów edukacyjnych dotyczących programu, ale także technologii BIM.