Dom

Płaski dach w nowoczesnym domu jednorodzinnym

Projektując budynki w stylu nowoczesnym, korzysta się z mniej popularnych rozwiązań. Czasem zamiast dachu tradycyjnego wybiera się płaski. Spotyka się go także w budownictwie jednorodzinnym. Wybierany jest, ponieważ zapewnia to, czego inne nie zapewniają. Płaski dach doskonale odpowiada wymaganiom, jakie stawia się nowoczesnym domom.

Walory estetyczne dachów i korzyści praktyczne

Domy w stylu nowoczesnym wyróżniają się prostotą. To często prostopadłościany bez dodatkowych urozmaiceń konstrukcyjnych. Wybierając dachy płaskie, podkreśla się nowoczesny styl budynków. To najprostszy, najbardziej minimalistyczny ich rodzaj. Drugą ważną cechą domów nowoczesnych jest optymalne wykorzystanie przestrzeni. Przy płaskim dachu nie zmniejsza się powierzchni pomieszczeń na górnej kondygnacji. Nie ma skosów w pokojach, które utrudniają dobre zagospodarowanie przestrzeni i stanowią ograniczenie przy urządzaniu wnętrz. Przestrzeń na budynku też można wykorzystać np. na taras. Wymaga to jednak wcześniejszej decyzji. Konstrukcja dachu musi być do tego przystosowana.

Oszczędności z wyboru dachu płaskiego

Płaskie pokrycie dachowe jest niedrogie w wykonaniu. Czy kosztuje mniej niż najpopularniejszy typ dachu, czyli dwuspadowy, to zależy od różnych czynników. Cena jest porównywalna albo niższa. Można zaplanować go tak, by było bardzo tanio. Zawsze kosztuje mniej niż konstrukcje wielospadowe. Oszczędności są i później, przy użytkowaniu budynku. Im mniejsza powierzchnia pokrycia dachowego, tym mniej ciepła ulatuje tym obszarem. Koszty związane z ogrzewaniem są przy takim dachu niższe. Budynek jednorodzinny ma mniejsze zapotrzebowanie na energię. Warunkiem jest prawidłowo zrobiona izolacja. Bardzo często wybiera się dachy płaskie, gdy dom ma być energooszczędny lub pasywny. Jest to dobry wybór, gdy w planach jest montaż kolektorów słonecznych. Nie ma ograniczeń w ich rozmieszczaniu.

Taki najprostszy typ dachu można wybrać i dla tradycyjnego budynku. Nie tylko dach decyduje o tym, w jakim stylu jest dom. Najbardziej jednak pasuje do nowoczesnego. Ma ten sam charakter. Wybierają go zwolennicy prostoty i energooszczędności.