Aktualności

OKULARY WIOŚLARSKIE. OCHRONA OCZU W TRUDNYCH WARUNKACH

Źródło: https://www.o-shop.com/

Czym się wyróżniają okulary wioślarskie?

Okulary wioślarskie to sprzęt wykorzystywany zarówno przez profesjonalistów na najwyższym poziomie, jak i zawodników średnio-zaawansowanych oraz początkujących. Uprawianie tego sportu wiąże się z przebywaniem przez wiele godzin nad wodą, często podczas słonecznych dni. Okulary używane w takich warunkach muszą spełniać co najmniej kilka kryteriów, aby okazały się pomocne dla zawodnika. Rolą dobrych soczewek jest zwiększenie komfortu wioślarza, poprzez redukcję promieni słonecznych i odblasków, które docierają do narządu wzroku. Okulary poprawiają również bezpieczeństwo gałek ocznych człowieka, przebywającego długie godziny na świeżym powietrzu, poprzez filtrowanie niebezpiecznych promieni UV.

Dobrej jakości materiał wykonania

Okulary wykorzystywane przez wioślarzy muszą być wytrzymałe. Aspekt ten dotyczy zarówno oprawek, jak i soczewek. Wykonanie produktu ze słabej jakości materiałów będzie skutkowało szybkim zniszczeniem sprzętu. Najlepsze oprawki przeznaczone dla sportowców najczęściej są wykonywane z dość elastycznych tworzyw sztucznych, charakteryzujących się dużą termoplastycznością, odpornością na wyginanie oraz rozciągnie. Jest to dobre rozwiązanie, takie okulary wytrzymają upadki nawet na twarde powierzchnie.

Wiosłujący mężczyzna

Soczewki

Soczewki również powinny być wykonane z mocnego, ale i lekkiego materiału. Ciężkie okulary będą miały tendencję do zsuwania się z głowy wioślarza. Najlepszym materiałem do wykonania soczewek jest poliwęglan, charakteryzuje się on bardzo dużą wytrzymałością na upadki i jest odporny na zarysowania. Na pewno odpadają okulary, w których zastosowano zwykły plastik. Materiał ten ma duże tendencje do rysowania przy najdelikatniejszych potarciach. Uszkodzone soczewki na pewno będą przeszkadzały w użytkowaniu, aby temu zapobiec okulary powinno przechowywać się w etui.