Aktualności

Ogródek w domu przez okrągły rok

Ogródek nie jedno ma imię. Może być duży, mały lub maleńki. Zorganizowany na polu, na działce ogrodowej, koło domu, na balkonie, na werandzie, albo w domu. Ogródek jest miejscem, w którym uprawiane są warzywa, zioła, kwiaty. Ogrody najczęściej znajdują się poza domem. Lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby niektóre warzywa i zioła oraz kwiaty hodować zimą wewnątrz domu w donicach i doniczkach.

Domowy ogródek

Warzywa wewnątrz domu uprawiamy przez całą zimę, a nawet można uprawiać je przez cały rok w stojących donicach lub doniczkach, a także w wiszących donicach lub stojących na półkach lub szafkach pojemnikach. W doniczkach siejemy rośliny, jak i sadzimy rośliny z rozsady.
Przygotowując domowy warzywnik trzeba pamiętać, aby dno doniczki wyłożyć żwirem lub grysem, w celu stworzenia dobrego drenażu. Dzięki temu rośliny nie będą gromadzić wody, co zapobiegnie gniciu roślin. Każda skrzynka, donica lub nawet mała doniczka powinna być wypełniona żyzną ziemią uprawną. Ziemia taka jest bogata w składniki odżywcze dla rośliny. Niezależnie od wielkości pojemników nie należy sadzić w jednej skrzynce, czy doniczce zbyt wielu roślin, gdyż zbyt duża ilość roślin blokuje wzajemny rozrost i wtedy plony będą ubogie. Aby mieć bogate plony trzeba sadzić lub siać rośliny rzadko pozostawiając im przestrzeń na rośnięcie i pobieranie pokarmu z ziemi.
Uprawiając rośliny należy pamiętać, aby ziemia posiadała stale odpowiednią wilgotność. Nie wolno dopuścić do przesuszenia, ani do zbyt dużego nawodnienia gleby. Warto zapamiętać, że ziemia w dużych pojemnikach wysycha wolniej niż w małych doniczkach.

Pojemniki na warzywa uprawiane w domu

Pojemniki, w których uprawiamy w domu warzywa, jak na przykład doniczki nie mogą być zbyt małe. Ich średnica musi mieć co najmniej 30 centymetrów, a głębokość około 20 centymetrów. Warto wiedzieć to, że każda roślina wymaga innej wielkości pojemnika.

  • Rośliny można uprawiać w glinianych wazonach, które są masywne, stabilne i ciężkie, lecz w takim przypadku rośliny należy częściej podlewać, gdyż szybciej wysycha woda w takich doniczkach.
  • Drewniane doniczki lub skrzynki, to częste i ciekawe rozwiązanie. Drewno wnosi wiele ciepła, wprowadza sielski i swojski klimat, lecz drewno ma to do siebie, że pod wpływem wilgoci butwieje. Dlatego przed włożeniem ziemi do drewnianej donicy trzeba należycie zabezpieczyć jej wnętrze, aby wilgoć pochodząca z ziemi nie stykała się z drewnianą donicą.
  • Plastikowe skrzynki balkonowe lub plastikowe doniczki również są dobrym pomysłem na uprawę warzyw w domu. Są one lekkie, posiadają różne kształty, są kolorowe i miłe dla oka.
  • Warzywa można uprawiać także w metalowych donicach, które prezentują się nowocześnie i elegancko. Metalowe donice mają zalety, lecz też i wady. Donice z metalu szybko się nagrzewają i równie szybko tracą ciepło chłodząc ziemię i rośliny.
  • Poza wspomnianymi wyżej sadzić i siać rośliny warzywne, zielarskie i kwiatowe możemy we wszystkim, co jest w domu zbędne i co wpadnie nam w ręce, jak na przykład stara wanna, wanienka, wiadro, garnek, czajnik, taczka, itd.

Jakie warzywa można uprawiać na małej przestrzeni?

We wspomnianych pojemnikach, skrzynkach, donicach i doniczkach uprawiać można wiele roślin, jak koperek, sałatę, cebulę, szczypiorek, rzeżuchę, papryczkę chili, pomidory koktajlowe, jarmuż, kalarepę, groszek cukrowy, pietruszkę, seler, szczaw, buraczki, rzodkiewki.