Bez kategorii

Niezawodny program do projektowania

Program do projektowania musi być niezawodny. Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy tworzą zaawansowane schematy, czy modele. Wydajne oprogramowanie CAD nie tylko przyspiesza cały cykl pracy, ale także daje gwarancję, że nic w międzyczasie się nie „wysypie”. Kto zna zawieszające się w trakcie pracy narzędzia – zrozumie powagę tego stwierdzenia.

Są dwa rodzaje użytkowników – jedni wolą specjalistyczne narzędzia o mocno sprecyzowanych funkcjach, inni uważają, że dobre oprogramowanie CAD musi być wszechstronne, nawet jeżeli muszą za to więcej zapłacić. Często jest tak, że w cyklu życia firmy przychodzą liczne zmiany. Jeżeli zasobem jest uniwersalne rozwiązanie, które jest w stanie „unieść” ciężar zmian, nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty.

Parametryczny CAD często dostępny jest wyłącznie w modelu subskrypcji. To cykliczne koszty, których użytkownicy chętnie by uniknęli. Jest na to oczywiście sposób – program do projektowania z wieczystą licencją. Wykupienie narzędzia na własność w zdecydowanej większości przypadków wydaje się korzystniejsze finansowo.

Nawet jeżeli wybierzemy oprogramowanie CAD uniwersalne, wszechstronne i wielozadaniowe, to zwróćmy jeszcze uwagę, czy jest ono kompatybilne z innymi systemami. Nawet najbardziej zaawansowany program do projektowania może być potrzebny w zestawieniu z innym narzędziem. Chodzi o połączenia, takie jak np. Parametryczny CAD IRONCAD + zaawansowane oprogramowanie CAD/CAM OneCNC XR7 Mill.

Niezawodne oprogramowanie CAD to nie tylko narzędzia, to także całe jego zaplecze. W szczególności chodzi o wsparcie techniczne, możliwość skorzystania z kursów (najlepiej na różnych stopniach zaawansowania), a także bezpłatne materiały, po które można w każdej chwili sięgnąć. Obecnie szanowani producenci i dystrybutorzy bardzo dbają o edukację i komfort pracy użytkowników ich oprogramowania.

Parametryczny CAD powinien także być aktualizowany. Nawet jeżeli jesteśmy posiadaczami licencji wieczystej, to dobrze jest rozważyć płatny upgrade do nowszych wersji – czasami pojawiają się w nich bardzo ważne funkcje. Gorzej, jeżeli producent nie dba o rozwój swojego narzędzia. Mamy wtedy sygnał, że może warto jednak rozejrzeć się za czymś innym.