Aktualności

Cegły – co warto wiedzieć?

Ów produkt budulcowy stosowany jest od wieków. Jest bardzo mocny, trwały, elastyczny oraz piękny. Mogą powstawać z niego budowle stylizowane na stare, jak również owe zupełnie innowacyjne. Cegła producent ma multum korzyści oraz jest niezwykle lubiana nad Wisłą. W czasie stuleci jej stosowania, natomiast szczególnie od przeszłego wieku, wytworzyły się przeróżne typy cegły, jakie mają niepowtarzalne parametry. Cegły powstawały oraz wciąż tworzone są z rozmaitego produktu, co przemieszcza się na ich różne wartości.

Typy cegieł ze względu na produkt z którego są zrobione

Głównym podziałem, jaki wykorzystuje się względem cegieł jest podział względem produktu, z którego zostały zrobione. Główne typy cegieł to cegła producent opalana – nierzadko stosowana jest w sferach klimatycznych, gdzie są duże temperatury. Robi się ją z gliny, iłu czy mułu łączonego z trawą lub słomą oraz cegła producent ceramiczna – występuje z glin ilastych, wstęgowych, morenowych, mułków, lessów czy łupków. Nieraz dołączane są do nich piaski kwarcowe czy złomy suszarniowe. Po osiągnięciu jednolitej masy cegły są odpowiednio formowane oraz palone w temperaturze do ok. 1000 stopni Celsjusza.

Cegły ceramiczne

Cegła ceramiczna to najdawniejszy produkt budowlany mający wielką akumulacyjność termiczną oraz doskonałą termo izolacyjność. Cegły ceramiczne pośród wszelkich produktów budowlanych okazują jedną spośród najniższych wrażliwości na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła czy małych temperatur – jest produktem niepalnym. Wytrzymałość przeciwpożarowa ścian z pewnych cegieł sięga 4 godzin.