Aktualności

Sposoby na skuteczne odzyskiwanie danych z komputerów

Komputery cieszą nas kiedy działają. W innym przypadku najczęściej powodują jedynie ból głowy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy z powodu jakiejś awarii utracimy dostęp do naszych danych. Nie musi to jednak jeszcze oznaczać, że straciliśmy je na zawsze. Dobry serwis komputerowy najczęściej jest w stanie przeprowadzić skuteczne odzyskiwanie danych z komputerów osobistych, firmowych, laptopów i tym podobnych urządzeń. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia oraz jego rodzaju: programowego czy też sprzętowego.

Najczęstszym powodem braku dostępu do danych jest wirus. W obecnych czasach mamy wyjątkowo często do czynienia z wirusami szyfrującymi, które po zakodowaniu naszych danych następnie żądają wpłaty określonej sumy pieniędzy, aby otrzymać hasło deszyfrujące (tzw. ransomware). Na szczęście fachowcy już dawno opracowali skuteczne metody na odzyskiwanie danych z komputerów dotkniętych takiego rodzaju oprogramowaniem wirusowym. Zdarzają się jednak przypadku, gdy deszyfracja danych nie jest możliwa, dlatego przede wszystkim musimy uważać co instalujemy i korzystać z programów antywirusowych.

Zdarza się, że komputer ulegnie uszkodzeniu sprzętowemu i nie da się go włączyć. Tu najczęściej wystarczy podmiana zepsutego podzespołu, takiego jak zasilacz czy płyta główna. Można też przełożyć dysk twardy do innego urządzenia i tam odzyskać z niego dane. Gorzej, gdy uszkodzenie dotyczy właśnie samego dysku. W takiej sytuacji odzyskiwanie danych z komputerów jest najtrudniejszym wyzwaniem, wciąż jednak nie jest niemożliwe.