Aktualności

Pergole ogrodowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Piękny ogród bez wątpienia jest miejscem, gdzie możemy bardzo miło spędzać czas. Nie chodzi tutaj jedynie o letnie dni, ale tak naprawdę przez okrągły cały rok. Do tego wybór odpowiednich dodatków nada naszemu magicznemu ogrodowi niesamowitą atmosferę. Konstrukcja, która cieszy nie tylko oko, ale również pełni wiele przeróżnych funkcji użytecznych, jest pergola ogrodowa.

Co to takiego?

Pergola ogrodowa jest tak naprawdę konstrukcją, która się składa z dwóch rzędów słupów, które są połączony tak zwaną kratownicą, jak i także zadaszeniem. Tak można to najprościej opisać. Pergole ogrodowe są niezwykle popularnym elementem tak zwanej małej architektury ogrodowej. Służy nie tylko jako sama podpora dla roślin, ale daje nam także cień w dni słoneczne czy też chroni nas przed opadami. Z racji właśnie tego, że jest to element małej architektury, do budowy samej pergoli nie są potrzebne żadne pozwolenia na budowę czy też nigdzie nie musimy tego faktu zgłaszać.

Pergola ogrodowa stawiana jest z reguły jako zadaszenie tarasu, ale możemy ją tak naprawdę umiejscowić w każdym innym, miejscu nasłonecznionym ogrodu. Tenże element stanowi niezwykle ciekawy dodatek. Możemy pergolę ustawić chociażby przy furtce. Dzięki temu wchodząc do ogrodu przechodzi się przez przepiękny tunel, po których się pną kolorowe kwiaty. To dopiero będzie tajemniczy ogród.

Które materiały wybrać do budowania konstrukcji?

Pergola ogrodowa wykonana może być z przeróżnych materiałów. Najpopularniejsze zdecydowanie jest drewno, ponieważ zaimpregnowane w sposób odpowiedni jest dosyć wytrzymałe. Do tego wygląda niesamowicie naturalnie. Śmiało można powiedzieć, że pasuje do każdego z typów ogrodu. O wiele mniej popularne są pergole, które wykonane są z metalu. Jednak nie oznacza to, że wyglądają one gorzej od tych drewnianych. Gdy decydujemy się na konstrukcję, która jest wykonana z metalu, to najlepiej wybrać stal ocynkowaną czy też stal nierdzewną. Bardzo często się zdarza, że słupy, które są podporą wykonane są z cegieł czy też z betonu. Najważniejszą rzeczą jest to, aby były osadzone w podłożu bardzo sztywno oraz na głębokości odpowiedniej. Im ciężar jest większym tym podpora powinna być osadzone głębiej słupa.

Warto zapoznać się z aranżacjami pergoli, które są dostępne w sieci, chociażby na prowadzonych blogach ogrodowych. Na pewno będziemy pod ogromnym wrażeniem. O czymś jeszcze powinniśmy pamiętać? Raczej wszystko zostało omówione. Nic tylko zakupić pergolę i obsadzić ją przepięknymi kwiatami.