Aktualności

Jaki program dla konstruktora? Jaki program dla architekta?

Projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie jest możliwe. Obecnie na rynku są kompleksowe narzędzia, które stanowią odpowiedź na oba pytania: Jaki program dla konstruktora? Jaki program dla architekta? Projektowanie 3D BIM zarówno w branży budowlanej, jak i architektonicznej jest standardem, co bardzo ułatwia współpracę pomiędzy specjalistami.

Projektowanie 3D BIM wpływa na poprawę jakości pracy. Współpraca, swobodna możliwość wymiany danych, a także zachowanie na stałe pełnej dokumentacji obiektu wraz z wszelkimi zmianami, jakie zostały wprowadzone podczas całego cyklu życia budynku, są ogromną wartością. Przestawienie się z tradycyjnych metod projektowania wymaga czasu, jednak w dzisiejszych czasach jest już to konieczne.

Projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie

Mówi się, że projektowanie 3D BIM to rewolucja. Jest w tym sporo prawdy, jednak nie jest to znak przyszłości – jest to teraźniejszość. Dla młodych konstruktorów jest to już podstawowe środowisko pracy, wielu ich starszych kolegów również oswoiło się z nową technologią. Jednym z jej plusów jest np. projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie. Współpraca specjalistów z różnych branż jeszcze nigdy nie była tak przystępna.

Oczywiście jedna odpowiedź na pytania „Jaki program dla konstruktora? Jaki dla architekta?” Tylko w pewnym sensie jest jedna. Środowisko pracy, a nawet narzędzie obu specjalistów może być jedno. Można łatwo wytłumaczyć to na przykładzie kompleksowego narzędzia Allplan. Umożliwia on projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie, ale w różnych modułach:

  • Allplan Architecture – dla architektów.
  • Allplan Engineering – dla inżynierów.

Właśnie dlatego Allplan jest odpowiedzią na pytanie: jaki program dla konstruktora? Projektowanie 3D BIM otwiera także inne możliwości przed specjalistami. Bardzo ważna jest możliwość przenoszenia informacji o budynku bez utraty danych. Jest to ogromne źródło wiedzy wykorzystywane nie tylko na etapie tworzenia obiektu, ale także podczas późniejszej rozbudowy, czy renowacji.

Projektowanie 3D BIM wspiera nie tylko twórców, ale także (a może przede wszystkim?) inwestorów. Modelowanie informacji o budynku stanowi źródło wiedzy również dla nich. Znacznie pomaga to w podejmowaniu kluczowych decyzji.