Bez kategorii

Czym cechuje się profesjonalna drukarnia 3D

Rynek usług druku 3D rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Przybywa nie tylko klientów, ale i nowych podmiotów świadczących usługi druku. W tym artykule postaram się zebrać kilka wskaźników pomagających odróżnić firmy. Firmy oferujące wydruki wysokiej jakości od firm pracujących na amatorskim sprzęcie.

Zrealizowane prace, portfolio i klienci.

To na pewno pierwszy czynnik, na który powinno się zwracać uwagę. Jeśli widzimy, że firma może pochwalić się dużymi realizacjami dla firm przemysłowych – istnieje duża szansa, że można jej zaufać. Oczywiście brak realizacji nie wyklucza profesjonalizmu. Wielu klientów zastrzega prawo do publikowania informacji o wykonywanych dla nich zleceniach lub zdjęć. Jednak nawet jeśli takie zamówienia stanowią 90% – pozostaje nadal 10% prac, którymi można się pochwalić. Warto przybliżyć zdjęcia wydruków i dokładnie je obejrzeć. Należy jednak pamiętać, że „mało estetyczne” wydruki 3D nie przesądzają o jakości usług danej firmy. To klient zawsze wybiera jakość wydruku 3D. Akurat ten typ usług cechuje się ogromną rozbieżnością jakości, która bezpośrednio przekłada się na cenę. Jeśli drukowanym obiektem jest prototyp służący jedynie do sprawdzenia poprawności wymiarowej – nie należy drukować go w najwyższej jakości. Co innego, gdy jest to na przykład makieta na targi.

Przekrój oferowanych technologii druku 3D

To jedna z najważniejszych cech w odróżnieniu profesjonalnej drukarni 3D. Tylko dysponując wieloma technologiami druku 3D, można zaproponować klientowi technologię najbardziej pasującą do jego geometrii – a nie tą, w której świadczymy usługi. Najlepiej, gdy drukarnia 3D ma uczciwe podejście do klienta i poinformuje go na wstępie, w jakiej technologii dany detal wyjdzie najlepiej a w jakiej najtaniej. Często są to dwie skrajnie różne technologie. Absolutne minimum to świadczenie usług w technologii FDM (najtańsza technologia do wykonywania prototypów) oraz w technologii SLA – druk z żywicy z zachowaniem nawet najdrobniejszych detali. Są to podstawowe, najbardziej popularne technologie drukowania 3D.

Jakość odpowiedzi na zapytanie ofertowe

Jeśli odpowiedzią ze strony drukarni jest tylko oferta cenowa – można przypuszczać, że nie jest to najbardziej profesjonalne podejście, na jakie można liczyć. Pracownik profesjonalnej drukarni 3D powinien zapytać o zastosowanie, warunki pracy oraz wymagania klienta. Po uzyskaniu takich informacji klient powinien zostać poinformowany o proponowanym materiale, jego warunkach pracy oraz parametrach druku i wybranej technologii. To bardzo istotne w przypadku wydruków 3D. Najtańszym tworzywem wykorzystywanym do prototypowania jest polilaktyd (PLA). Tworzywo to ma bardzo wiele zalet, takich jak wysoka sztywność, zadowalająca wytrzymałość mechaniczna oraz możliwie niska różnica w wytrzymałości w kierunku pionowym, względem kierunków XY. Jednak posiada też bardzo ważną wadę w postaci odporności temperaturowej rzędu 45 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę, że taka temperatura może pojawić się nawet podczas transportu w słoneczny dzień.

Ilość oferowanych materiałów do druku

Kolejną dość istotną kwestią jest przekrój tworzyw sztucznych, jakie w swojej ofercie posiada wybrana drukarnia 3D.Jeśli w ofercie widnieją tylko podstawowe tworzywa, takie jak PLA, PETG oraz ABS – powinno być to ostrzeżeniem dla zamawiającego. Są to najtańsze, najpopularniejsze materiały. Firmy specjalizujące się w druku 3D na zamówienie dysponujące przemysłowymi maszynami oferują wydruki z wysokiej klasy materiałów takich jak PA12, PA12 wzmocnione włóknem węglowym lub szklanym oraz polipropylen. Są to materiały inżynierskie o dobrych właściwościach mechanicznych. Inaczej ta kwestia wygląda w technologii druku 3D SLA. W tym przypadku firma powinna dysponować różnymi rodzajami żywic, symulującymi właściwości mechaniczne popularnych tworzyw
sztucznych.

Podsumowując – warto przeanalizować usługodawców pod kątem omawianych wyżej czynników jeszcze przed zamówieniem wydruku. Dobrą praktyką jest również zamawianie próbnych wydruków przed zleceniem serii produkcyjnej. Sprawdź https://protoplastic.pl