Dom

Co trzeba wiedzieć o płytkach lastryko?

Wytwórcy ceramiki niejednokrotnie wzorują własne artykuły na pozostałych znanych produktach. W dobie innowacyjnych drukarek cyfrowych stosowanych poprzez wytwórnie produkujące ceramikę zniknęły prawie wszelkie ograniczenia w wyglądzie szkliwa. Więc obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo rodzajów kamieniopodobnych, drewnopodobnych, przypominających stal, beton, natomiast chociażby tkaninę. Pomimo to nadal trwają szukania nowych, niepowtarzalnych tekstur. Rezultaty tychże poszukiwań mogą być czasem interesujące. Od pewnego czasu niezwykle powszechne stały się płytki lastryko.

Co to jest lastryko?
Lastryko jest produktem kompozytowym, więc zestawionym z paru elementów, klasycznie wykorzystywanym do wykańczania posadzek. Określany jest sztucznym kamieniem poprzez to, iż jego podstawowymi materiałami są kruszywa takie jak na przykład kawałki marmuru lub granitu, jakie klasycznie zalewa się betonem bądź – w innowacyjnych odmianach – spoiwem żywicznym. Tak zrobioną mieszankę sprasowuje się pod ogromnym ciśnieniem oraz na koniec, po jej wyschnięciu, poddaje szlifowaniu oraz polerowaniu, żeby uzyskać gładką przestrzeń.

Do czego można zastosować lastryko?
Poprzez lata utarło się, iż z lastryka robi się przede wszystkim nagrobki oraz cokoły pod pomniki. Kilkadziesiąt lat temu był to także podstawowy artykuł wykorzystywany do wytwarzania podłóg z lastryka w wielkopowierzchniowych lokalach – terrazzo było dosyć tanie oraz mocne, natomiast zatem doskonałe do wykańczania pomieszczeń o ogromnym metrażu. Teraz jednak lastryko powraca z hukiem do stylów aranżacyjnych, o czym ponadto mówi jeszcze większe wykorzystanie tego materiału w wyposażeniu mieszkania, mnóstwo osób obecnie decyduje się na płytki lastryko.