Warning: The magic method WPS\WPS_Hide_Login\Singleton::__wakeup() must have public visibility in /usr/home/rolnictwolanding/domains/region.info.pl/public_html/wp-content/plugins/wps-hide-login/classes/singleton.php on line 61 Blanszownik taśmowy- charakterystyka i zasada działania | Region Info
Aktualności

Blanszownik taśmowy- charakterystyka i zasada działania

Blanszowanie to szybka, cieplna obróbka warzyw, grzybów i owoców. Polega na wrzuceniu do wrzątku na krótki czas produktów, a następnie schłodzenie ich pod zimną wodą. Taką obróbkę można zrobić domowym sposobem. W przetwórstwie spożywczym używa się do tego celu specjalistycznych urządzeń. Jednym z nich jest blanszownik taśmowy.

Blanszownik taśmowy przeznaczony jest do obróbki termicznej warzyw pozbawionych liści i grzybów w stanie przed zamrożeniem i przygotowaniem z nich przetworów. Obróbce poddawane są najczęściej takie warzywa, jak: brokuł, burak, papryka, seler, cebula, ziemniak, szpinak, fasola, groszek, kalafior, marchew, papryka oraz kukurydza. Blanszownik taśmowy jest specjalistycznym sprzętem używanym szczególnie w przemyśle spożywczym. W celu ułatwienia procesu blanszowania, można z niego korzystać również w mniejszych gospodarstwach rolnych.

Zasada działania blanszownika taśmowego

Warzywa lub grzyby rozkłada się równomiernie na taśmie. Proces ten odbywa się przy użyciu wody, służącej do blanszowania (etap pierwszej selekcji). Do blanszowania surowca dochodzi po natryskiem gorącej wody i przesuwającej się taśmy z odpowiednio nastawioną prędkością. Następnie chłodzi się surowiec natryskiem z ciepłej i zimnej wody. Podaje się ją pompami i kieruje kaskadowo do zbiorników. Wodę oczyszcza się na przenośniku taśmowym. Jest to konieczne dla drożności dysz i zachowania higieny podczas blanszowania. Blanszownik jest zautomatyzowany, co pozwala na sterowanie procesem obróbki warzyw i grzybów. Kontroluje się m.in. takie parametry, jak temperatura wody, czas na blanszowanie, a następnie schłodzenie surowca oraz ilość zużytej wody. Do przygotowania gorącej wody służy mieszalnik, w którym następuje zmieszanie pary oraz zimnej wody.