Aktualności

BIM dla architekta, czy CAD do projektowania wnętrz?

CAD do projektowania wnętrz to szeroki wachlarz rozwiązań dedykowanych dla projektantów. Na rynku są narzędzia, które pozwalają wygenerować kompletną dokumentację techniczną, a także profesjonalne wizualizacje wnętrz. Czy BIM dla architekta jest więc w ogóle potrzebny? Czy może realnie wpłynąć na jakość pracy?

Ciężko będzie udzielić jednoznaczną odpowiedź, czy to CAD do projektowania, czy też BIM dla architekta jest lepszym narzędziem. Wszystko zależy oczywiście od potrzeb danego użytkownika. Niektórym projektantom sprawne tworzenie projektów, dokumentacja i profesjonalne wizualizacje wnętrz wystarczą, aby obsługiwać swoich klientów na najwyższym poziome.

Są jednak tacy, którzy doceniają BIM dla architekta. Przenoszenie informacji o projekcie bez utraty danych, a także możliwość sprawnej współpracy specjalistów z różnych branż w jednym pliku to coś, czego nie da nam CAD do projektowania wnętrz. Dla niektórych ważna jest także współpraca z różnymi formatami CAD/BIM, takimi jak np. .dwg, .3ds, czy .drw.

Jeżeli jednak projektant tworzy profesjonalne wizualizacje wnętrz, a jego praca nie wymaga współpracy w jednym pliku z innymi specjalistami, to oczywiście skupi się na innych aspektach narzędzia. Może np. postawić na wirtualne spacery i renderowanie w czasie rzeczywistym – ciekawą opcję, którą daje np. silnik ARCHLine.XP Live.

W pracy projektantów i architektów, tak jak zresztą w wielu innych branżach – najważniejszy jest klient. To on stawia warunki i ma określone wymagania co do standardów obsługi. Bardzo często decyzje podejmuje biorąc pod uwagę profesjonalne wizualizacje wnętrz. Nie można tego bagatelizować podczas wybierania narzędzi do pracy.

Jednym z optymalnych rozwiązań może być program ARCHLine.XP, czyli narzędzie BIM z funkcją projektowania wnętrz wraz z ARCHLine.XP Live, czyli silnik renderujący w czasie rzeczywistym, umożliwiający przeprowadzanie wirtualnych wycieczek z klientami, po wnętrzach własnych projektów. To kompleksowe połączenie dla wielu staje się odpowiedzą na wszystkie zapotrzebowania.