BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Kontrowersyjna sprzedaż nieruchomości

Ożywioną dyskusję wywołała sprzedaż gminnej działki w Porąbce, na której zbudowano niedawno infrastrukturę dla ogólnopolskiego centrum nowoczesnej rehabilitacji i opieki. Zdaniem miejscowej radnej, wójt gminy idzie zbyt często na ustępstwa spółce, która jest właścicielem ośrodka, a obecnie tylko dzierżawi grunt na którym funkcjonuje m.in. oczyszczalnia ścieków. Inny z radnych natomiast pyta co równością podmiotów gospodarczych.

Podczas czerwcowej sesji Rady Gminy Porąbka procedowano uchwałę o sprzedaży nieruchomości w Porąbce. Chodzi o działkę o powierzchni nieco ponad 0,4 ha w sąsiedztwie funkcjonuje centrum rehabilitacji i opieki. - Nie zdziwiłam się, że zobaczyłam tę uchwałę. Upłynął termin dzierżawy. Trzy lata temu pytałam co będzie z tą działką po upływie dzierżawy. Pan wójt powiedział, że „zobaczy się”– komentowała pojawienie się w porządku obrad tej uchwały Marta Tylza-Janosz. - W związku z tym, że nie było zabezpieczeń gminy jeśli chodzi o umowę i państwo, którzy byliście wtedy na komisji pamiętają moją rozmowę z panią prawnik, która stwierdziła, że takie zabezpieczenia powinny być. W związku z tym przyjęłam, że tak naprawdę ten grunt będzie sprzedany i tak się dzieje. To była kwestia łatwa do przewidzenia. Rozumiem, że ceną wyjściową w przetargu będzie kwota 237 tys. zł. Czy nie stanie się tak, że będzie to tzw. precedens w postępowaniu innych podmiotów, które sobie wydzierżawią od gminy grunt, postawią sobie na nim budynek, a potem sobie go kupią? Jeżeli dobrze kojarzę co spółka, która jest właścicielem ośrodka, ma w swoich planach dalekosiężnych, to tam na gruncie gminnym gdzie jest boisko, mają powstać domki, a po przeciwnej stronie ma być lądowisko helikopterów. Czyli rozumiem, że w chwili obecnej taka sytuacja, jeżeli sprzedamy ten grunt, będzie stanowiła precedens i spółka będzie sobie nadal postępowała w ten sam sposób. Nie będę zadawać pytań panu wójtowi, bo postępowanie pana wójta było dla mnie jasne już trzy lata temu. Ubolewam tylko nad tym faktem, że kończy się to tak jak przewidziałam. Jedyne o co mogę zapytać, to na co będą przeznaczone pieniądze ze sprzedaży nieruchomości?– pytała radna z Czańca.

W odpowiedzi od skarbnik gminy usłyszała, iż wpływy ze sprzedaży tej nieruchomości są już założone w dochodach budżetowych. Dodała, iż omawiana działka była przeznaczona na sprzedaż już rok temu. To nie był jednak koniec pytań odnośnie tej uchwały. Rady Ignacy Kocemba też miał pewne wątpliwości co do okoliczności w jakich dochodzi do zbycia tego gruntu. - Czy ta działka nie była już przewidziana do zbycia w momencie gdy ta inwestycja była planowana? Czy dalsze grunty w tym obszarze należące do gminy są przewidziane do wynajęcia i sprzedaży? – pytał radny z Kobiernic. - Wtedy kiedy firma przyszła i zaczęła inwestować nie miała pieniędzy na to i dlatego zgodziliśmy się na to żeby postawić i żeby funkcjonować. Był temat czy nie będziemy musieli wybudować gdzieś oczyszczalni ścieków żeby to mogło w ogóle ruszyć, bo inaczej to by nie ruszyło w ogóle. Dlatego zgodziliśmy się na to. To nie jest żadna kombinacja, że ktoś próbuje obniżyć cenę. To że będzie przetarg nie oznacza, że cena pójdzie poniżej wyceny biegłego – wyjaśniał w dosyć chaotyczny sposób wójt gminy, Czesław Bułka. - A równość podmiotów gospodarczych? Czy jak każdy kto do pana się zgłasza, to pan wydaje takie decyzje? – pytał raz jeszcze Kocemba. Wójt odparł, iż w przetargu na zakup nieruchomości może wystartować każdy.

- Czy pan już w chwili obecnej wie, że spółka będzie chciała wydzierżawić inne grunty i rozbudowywać się tak jak kiedyś przedstawiono na ogólnodostępnych wizualizacjach? W tych planach na gruntach gminnych są domki, a po drugiej stronie lotnisko dla helikopterów. Jeżeli tak, to już mamy zapowiedź sprzedaży następnych gruntów – snuła scenariusze na przyszłość radna Tylza-Janosz.- Podejrzewam, że jeśli spółka będzie miała pieniądze i będzie ją stać, to się będzie rozbudowywała. Ja wolę – i myślę, że radni też - jak będzie tam stał jakiś porządny ośrodek niż jak tam będą pasły się dwie krowy i z tego nie ma nic– ripostował wójt Bułka. - Tutaj cały czas idzie pan na pewne ustępstwa na temat tej spółki i argumentuje tym, że ośrodek daje pracę mieszkańcom. Czy pan wie ile mieszkańców jest tam zatrudnionych w chwili obecnej? Ile spółka odprowadza podatku? – drążyła temat radna. Wójt nie potrafił odpowiedzieć na te pytania radnej, ponieważ, jak argumentował, nie prowadzi ewidencji zatrudnienia w tym ośrodku. - Nie wiem ile tam zatrudnionych jest mieszkańców naszej gminy, bo ja tego nie ewidencjonuje. Wiem, że są tam zatrudnieni mieszkańcy, którzy do mnie przychodzili i szukali pracy. Posłałem ich do spółki i pracują. Konkretnych danych nie znam – przyznał Czesław Bułka. Radna nie dawała za wygraną i chciała dowiedzieć się jaką spółka kwotą zasiliła budżet gminy z tytułu należnych podatków od nieruchomości. Wójt również nie dysponował takimi danymi i zadeklarował, iż poda je na kolejnej sesji Rady Gminy. Ostatecznie Rada większością głosów przyjęła uchwałę o sprzedaży tej nieruchomości.

W wykazie nieruchomości gminnych na sprzedaż w sołectwie Porąbka czytamy, iż ww. działka oznaczona jest jako „inne tereny zabudowane” i „pastwiska trwałe”. Działka ma kształt nieregularny, jest uzbrojona, częściowo ogrodzona, częściowo utwardzona, zabudowana przepompownią z oczyszczalnią ścieków, zbiornikiem wodnym p.poż. oraz przepompownią wody deszczowej. Obiekty budowlane stanowią własność spółki a wartość urządzeń i budowli  wynosi 1 175 578.40 złotych (brutto). Działka nie posiada dostępu do drogi publicznej. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Porąbka nieruchomość ta znajduje się w terenie usług turystyki oraz usług sportu i rekreacji. Wartość nieruchomości została określona na kwotę netto 239 220 zł. Zbycie nieruchomości nastąpi w formie przetargu ustnego, nieograniczonego. Wnioski o nabycie nieruchomości można składać do 22 sierpnia w siedzibie Urzędu Gminy Porąbka.dodano: 2017-07-25 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.090 sek.