BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

warto wiedziec

Buldogi dusi ich moda, sława i szyk

Buldogi francuskie to niezwykle popularna w ostatnim czasie rasa psów. Popyt na te zwierzęta sprawia, że hodowcy i ich przyszli właściciele zapominają o wrodzonej wadzie tych buldogów, która najczęściej prowadzi do śmierci w męczarniach. - Moda dla tej rasy, przyniosła większą zagładę i zniszczenie niż moda na  owczarki niemieckie – uważa lekarz weterynarii z Bielska-Białej, Ziemowit Kudła

Z wielkim przerażeniem przyjęliśmy kolejnego buldog francuskiego z dramatycznym oddychaniem spowodowanym Syndromem Psów Krótkoczaszkowych (BOAS). Nic by w tym nie było dziwnego, gdyby nie  fakt, że pies który do nas przyjechał na zabieg, w ciągu kilku minut od  wejścia potrzebował pomocy z powodu nagle rozwijającego się przegrzania.  Jego duszność wdechowa była tak silna, że w ciągu kilku minut zaczęła zagrażać jego życiu. W trakcie badania okazało się, że ma już 40,1 'C, a siny język i pienista wydzielina napędzała lawinę nieszczęścia.  Szybka premedykacja i podanie leków sprawiły, że pies przysnął i przy  użyciu okładów udało się powoli zbić gorączkę. Ale ten pies przyjechał na zabieg, nie tak to miało wyglądać. 

To kolejny pies, który przyjechał w ostatniej chwili, by mu pomóc. „ Ludzie on się dusi! Spróbujcie w tak parny i duszny dzień jak dziś, oddychać przez słomkę! Już nie będę polecał pobiegać, bo i tak się wam nie uda”. Czytam wielokrotnie na forach internetowych i grupach  społecznościowych „u mojego psa tak źle nie jest, jeszcze się tak bardzo nie dusi". Boże! Ludzie! To jaka duszność jest ok? Samo słowo "duszność" jest zarezerwowane dla sytuacji zaburzeń oddychania, czyli sytuacji, gdy jest problem z wymianą powietrza.

Strach przed  znieczuleniem? To jest powód, że te małe istoty mają cierpieć? A czy jak  poczekamy, to jego problem będzie mniejszy, czy większy? Tak,  będzie większy, jego organizm, uruchomi mechanizmy kompensacyjne, by uratować życie. Będzie produkował więcej czerwonych krwinek, do krwinek  będzie "pakował" więcej hemoglobiny, przerośnie mięsień sercowy, by więcej krwi przepompować przez niedotlenione płuca i odzyskać jak  najwięcej tlenu. W waszych rękach jest komfort ich życia. Nie liczcie na znajomych, hodowców, lekarzy weterynarii, oni nie widzą codziennego egzystowania Waszego psa gdy się dusi, gdy w nocy bezdech  powoduje, że się przebudza przerażony i łapie w panice oddech. Gdy noc w noc kładzie się w takiej pozycji by unieść głowę do góry, wyprostować  szyję i ułatwić sobie oddychanie. Kto z Was zbudził się niewyspany po nocy z grypą i nieżytem nosa, gdy wydzielina w nosie nie pozwala oddychać?Jesteśmy niewyspani, zmęczeni, boli nas głowa i nic nam się  nie chce. Wasze psy tak mają co noc. Pies nie może sobie sam pomóc, może  jedynie liczyć na Wasz rozsądek i myślenie.

Nasza historia z  pacjentem rasy buldog francuski dobrze się skończyła. Dla niego pomoc nadeszła w porę. Wciąż słyszę i rozmawiam, że dla innej bulwy, czasu zabrakło. Moda dla tej rasy, przyniosła większą zagładę i zniszczenie niż moda na  owczarki niemieckie. Ich problem z dysplazją, problemami kręgosłupa i wiele innych rzeczy nie zabijała psów. Buldożki dusi ich moda, sława i szyk, zabija je w sposób najbardziej brutalny, zabiera im tlen.

Ziemowit Kudła - Gabinet Weterynaryjny Med - Wetdodano: 2017-07-23 | autor: Region
 
 
Owczarek
Tak brzydkiego psa nie widziałem nic tylko pałka i w nos.
2017-07-23
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 2.003 sek.