BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Strach wychodzić z domu

Ulica Wrzosowa w Jaworzu stanowi łącznik pomiędzy ruchliwymi drogami: ulicą Cisową i Słoneczną. Wzmożony ruch na tej wąskiej drodze rozpoczyna się już o godz. 5.30 i trwa do późnych godzin wieczornych. Mieszkańcy boją się wychodzić na spacery z dziećmi poza teren swoich posesji, bowiem prędkość z jaką poruszają się tam samochody mrozi krew w żyłach. Niedawno wnioskowali do władz gminy o zainstalowanie progów zwalniających, ale urzędnicy stwierdzają, że takie rozwiązanie jest nieskuteczne i zasadniczo nie proponują żadnej alternatywy w tym zakresie.

 

Podczas majowej sesji Rady Gminy Jaworze problem prezentował jeden z mieszkańców ulicy Wrzosowej. Dwa miesiące później sprawę odświeżyła radna Janina Holeksa. - Dlaczego nie można zakładać progów zwalniających na drogach gminnych? Takie progi są montowane choćby na drodze do zapory w Wapienicy. Na ulicy Wrzosowej natężenie ruchu jest duże, a kierowcy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego, co powoduje duże zagrożenie dla pieszych. Mieszkańcy wnioskowali do urzędu o instalację progów zwalniających. Otrzymali odpowiedź, że nie ma takie możliwości. Uzasadniano, że tam jest kanalizacja, wodociąg, a samochody będą i tak omijać próg. Mieszkańcy pytają zatem, w jaki inny sposób można byłoby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu na tej ulicy? Miała tam przybyć komisja. Nie wiem czy ta komisja była, czy nie, ale my zrobiliśmy wizję lokalną na tej ulicy. W ciągu 10 minut przejechał tam ciągnik i autobus, choć jest tam ograniczenie wagi pojazdów. Przejechał też motocyklista ze zwiększoną prędkością i dwa samochody. Jest tam bardzo duże natężenie ruchu i hałasu. Mieszkańcy, którzy mają małe dzieci w ogóle nie spacerują po tej drodze – informowała władze gminy radna Holeksa.

- Mamy głosy za i przeciw tym progom zwalniającym. Progi ograniczają prędkość, ale tylko miejscowo, co można przeczytać w różnych opracowaniach – wyjaśniał stanowisko Urzędu Gminy Daniel Godziszka – kierownik referatu rozwoju i inwestycji. - Mamy głosy za i przeciw tym progom zwalniającym. Po przejechaniu progu moc pojazdów powoduje, że samochód szybko odzyskuje dużą prędkość. Poza tym jest kwestia omijania progu, przejeżdżania jednym kołem. Progi też muszą być w odpowiedniej odległości od skrzyżowań, co regulują stosowne przepisy. Ponadto progi są problematyczne zimą, podczas odśnieżania. Plusem na pewno jest miejscowe ograniczenie prędkości. Obecność progu generuje jednak dodatkowy hałas. Wielu mieszkańców nie życzy sobie aby przy ich posesji były takie urządzenia. W 2015 r. mieliśmy przygotowany projekt na progi zwalniające na ulicy Średniej. Realizacja projektu ograniczenia prędkości udała się tylko w formie oznakowania pionowego, ponieważ mieszkańcy nie chcieli tych progów – mówił Godziszka.

Problem nadmiernego natężenia ruchu na Wrzosowej dostrzega również Jerzy Ryrych. Radny mieszka przy ulicy Słonecznej i na co dzień ma okazję obserwować z jakimi problemami borykają się mieszkający przy Wrzosowej. - Codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 5.30 rozpoczyna się bardzo intensywny ruch. Cały ruch w ogromnej większości kieruje się na ulice Wrzosową. Nasi mieszkańcy wyjeżdżają do pracy i tą ulicą kierują się głównie na drogę ekspresową. Myślę, że należałoby przemyśleć kwestię, nie takiego typowego progu zwalniającego o szerokości metra czy 60 cm, ale za to można rozważyć lekkie podwyższenie - takie jak jest choćby na ulicy Olszówka w Bielsku-Białej. To wyraźnie hamuje samochody. Takie podwyższenia są rozciągnięte na długość kilku metrów. To rozwiązanie nie generuje dużego hałasu. Tam jest szczególnie niebezpieczny zakręt, który jest całkowicie zasłonięty z jednej i z drugiej strony wysoką ścianą drzew. Tam nic nie widać z jednej jak i z drugiej strony. Uważam, że gdyby postarać się i zaplanować coś takiego od kierunku ulicy Słonecznej i od ul. Cisowej, to na pewno poprawiłoby sytuację. Także przy odśnieżaniu nie sprawiłoby to kłopotu, bo taki próg stosunkowo łagodnie „schodzi”. Bardzo proszę o jakieś działania, bo chodzi o bezpieczeństwo naszych mieszkańców – apelował radny Ryrych.Galeria

 
dodano: 2017-07-21 | autor: Region
 
 
Margo
Naszych kochanych urzędników nie interesują sprawy Jaworza bo to w 95% nie Jaworzanie. Na ciepłych posadkach muszą wytrzymać za biureczkiem 8 ciężkich godzin, nic nie mogą , nic nie widzą po prostu ciężki żywot!!!!
2017-09-21
 
???
a o której "kredensie" jechałeś o pólnocy czy o czwartej nad ranem bo od szostej do dziewiatej i po czternastej samochody smigają stadami od "mądrowania" jeszcze nic się nie zbudowało...
2017-07-31
 
kredens
Ciekawe kiedy jest ten ruch. Wczoraj tam jechałem i puściutko. Ludzie nie tragizujcie. Jak już to teraz może tam być wiecej samochodów bo rozkopana jest cieszyńska i ludzie jadą przez Jaworze górne.
2017-07-24
 
radny z morza
P. Wiesiu takim omnibusem to ja nie jestem ale życie i świat trochę poznałem. Wystarczy tylko pomysleć i nie bać sie swojego zdania wypowiedzieć i bronić a w wielu przypadkach tak było a takie zgryźliwości świadczą o małości i braku argumentów-proszę działać a przynajmniej pojawić się na zebraniu gminnym na wiosnę i zapytać pracowników UG
2017-07-22
 
k.
Dopiero gdy dojdzie do tragedii to urzędnicy znajdą rozwiązanie i wytłumaczenie dlaczego dopiero teraz. Typowe podejście polskich urzędników.
2017-07-22
 
???
Słuszna uwaga internauty, poprzewracało się nie tylko w dup.ch ale i w głowach, zawsze komuś coś nie pasi.
2017-07-22
 
werbena
proponuje Wiesi aby zdjęła koła założyła nogi i przespacerowała się rekreacyjną ulicą Wrzosową
2017-07-22
 
Wiesia
No i moim zdaniem Pan Ryrych musi kandydować na wójta wtedy to będzie kraina mlekiem i miodem płynącA! On zna lekarstwo na wszystko. Ciekawe czy na raka mózgu też?
2017-07-21
 
od poczatku
No i brawa od poczatku droga wraz z chodnikiem to bylo wielkie fuszerstwo... zakazac ruchu wszedzie samochodom. W dupach sie poprzewracalo, postawcie tam babke i niech robi zdjecia tak jak w Starym Bielsku tym co mijali progi
2017-07-21
 
Wiesia
czyli po rondzie budujemy wszędzie światła i stawiamy fotoradary :)
2017-07-21
 
wiesiek
wychodzi na to że naszych urzedników nie interesują sprawy mieszkańców. a takich miejsc w jaworzu jest więcej,
2017-07-21
 
werbena
problemem jest także dla pieszych chodnik najazdowy człowiek powinien czuć się w miarę bezpiecznie tak nie jest, kiedy samochód najeżdża na chodnik jedna osoba może się zmieści ale jak są dwie lub z wózkiem to nie ma gdzie uciec.
2017-07-21
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.091 sek.