BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Trwa polityczna szamotanina

Nie milkną echa kontrowersyjnego wpisu Jarosława Klimaszewskiego na jednym z portali społecznościowych. Przypomnijmy, iż przewodniczący Rady Miejskiej sformułował w nim apel do lokalnych organizacji samorządowych o stworzenie koalicji antypisowskiej.  W odpowiedzi Przemysław Drabek odniósł się krytycznie do tego wystąpienia, stwierdzając, że takie działania psują dobrą atmosferę wokół miasta. Radny klubu PiS poprosił również prezydenta miasta o ustosunkowanie się do postawy swojego koalicjanta. Jacek Krywult odpowiada, iż nie da się wmanewrować w utarczki polityczne, a Klimaszewski tłumaczy, że apel był inspirowany odrzuceniem przez radnych PiS zapisów Karty Samorządności.

- Platforma Obywatelska jest otwarta na współpracę ze wszystkimi organizacjami, które są w opozycji do PiS i których celem jest budowanie Polski europejskiej, nowoczesnej i otwartej na obywatela. Jestem przekonany, że w Bielsku-Białej w czasie nadchodzących wyborów samorządowych uda nam się stworzyć wspólny front antypisowski razem z KOD, Nowoczesną, lewicą, Niezależnymi.BB i innymi lokalnymi organizacjami – napisał 1 czerwca na Facebook’u Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej. Jego wpis wywołał burzę wśród lokalnych samorządowców. Najpierw do treści apelu odniósł się lider Niezależnych.BB, Janusz Okrzesik. - Nie dostrzegam w tym większego sensu. Przenoszenie do samorządu parszywych kłótni z „wielkiej” polityki może miastu tylko zaszkodzić – komentował były parlamentarzysta (pełna wypowiedź znajduje się tutaj – kliknij). Tydzień później pismo do przewodniczącego Klimaszewskiego wystosował Przemysław Drabek – radny klubu PiS, w związku z czym zwołał konferencję prasową. O jej przebiegu pisaliśmy w artykule „Kampania ruszyła na dobre” (kliknij).

Przemysław Drabek wystąpił również pisemnie do prezydenta Bielska-Białej z prośbą o ustosunkowanie się do treści apelu Klimaszewskiego. W minionym tygodniu, na antenie lokalnej rozgłośni radiowej, zaistniałe okoliczności skomentował Jacek Krywult. - Pismo pana Drabka traktuję jako próbę wmanewrowania mnie w rozgrywki partyjne. Każdy kto mnie zna, to wie, że całe życie trzymam się z daleka od każdej partii. W ogóle mnie nie interesują rozgrywki partyjne – zapewniał Krywult. - Jeżeli mówimy o koalicjancie, to chcę powiedzieć, że żadnej koalicji nie ma. To jest tylko porozumienie programowe w Radze Miejskiej. Wielokrotnie głosowania były różne, nie zawsze głosowaliśmy jednakowo. W generaliach się zgadzamy i dlatego przez tyle lat ta sprawa ma właśnie taki obrót. Myślę, że pan przewodniczący Drabek, jako że jest już ładnych kilka lat radnym, wie dobrze o tym, że ja jestem gotowy do współpracy z każdym, kto chce działać i pracować na rzecz naszego miasta. W piśmie mowa jest o lewicy i faktycznie jakoś nigdy nie było mi po drodze do niej. Nie dam się wmanewrować w żadne polityczne rozgrywki. Zresztą nie znam wystąpienia pana przewodniczącego Klimaszewskiego. Nie mam czasu na oglądanie takich przebieżek. Pan Drabek niemniej jest ostatnią osobą, która może mówić o odpolitycznianiu Rady Miejskiej. To ja zawsze byłem zwolennikiem tego, by polityki nie mieszać do samorządu miejskiego. My mamy rozwiązywać problemy mieszkańców naszego miasta i do tego zostaliśmy powołani. Właśnie nie kto inny jak PiS często łamie kręgosłupy swoim członkom i głosuje wbrew realiom i liczbom. Jeśli w ciągu ostatnich kliku lat nasze zadłużenie spadło o ponad 124 mln zł i dzisiaj to zadłużenie przy ponad miliardowym budżecie jest na poziomie 110 mln zł – nie wiem czy to nie najniższe zadłużenie miasta o naszej wielkości w Polsce – to jednak PiS głosuje przeciwko budżetowi lub przeciwko absolutorium. Czy to nie jest polityka? Jeśli coś się komuś zarzuca, to trzeba tego samemu naprzód tego przestrzegać – sugerował prezydent Bielska-Białej.

W związku z pismem wystosowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej przez Przemysława Drabka, wiceprezesa Zarządu Okręgowego partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Klimaszewski sformułował odpowiedź, która dzisiaj dotarła do naszej redakcji.  - Dziękuję za zainteresowanie naszą inicjatywą, o podjęcie której apelowali do nas od dłuższego czasu mieszkańcy naszego miasta podczas organizowanych przez nas spotkań. Rozumiem też, iż było to dla pana ważne wydarzenie skoro pierwszy raz zdecydował się pan napisać do mnie list. Poczytuję to sobie jako docenienie przez pana roli Platformy Obywatelskiej RP w życiu bielskiego samorządu. Ostatecznym powodem naszej decyzji o wystosowaniu apelu było głosowanie przez pana klub przeciw Karcie Samorządności, która została przyjęta przez największe organizacje zrzeszające samorządy w Polsce i jest wyrazem niepokoju wobec planów ograniczenia niezależności polskich samorządów – czytamy w odpowiedzi przewodniczącego Rady Miejskiej.  - Czytam w mediach że jest pan moją wypowiedzią „zażenowany” oraz że nie ma „zgody na opozycję totalną”. Dlaczego zatem nie wyrażał pan zażenowania, gdy padały słowa o „najgorszym sorcie Polaków” czy „elemencie animalnym” wobec zwykłych ludzi? Znam pana i wiem, że pan nie myśli w ten sposób, ale milczenie nie zawsze jest złotem. Nie będę też pana prosił o odniesienie się do licznych bulwersujących wypowiedzi jednego z bielskich parlamentarzystów z pana ugrupowania. Zapewniam pana, że mieszkańcy naszego miasta, nasi wyborcy wszystko to słyszą i oczekują powstania koalicji wyborczej konkurencyjnej do Pana partii. I proszę się nie gniewać, ale nie potrzebujemy do tego pańskiej zgody – stwierdza Klimaszewski.

W dalszej części przewodniczący wyjaśnia, iż w bielskim samorządzie PO nie jest opozycją, tym bardziej totalną i nie uważa, aby takie podejście było dobre – ani w samorządzie, ani w parlamencie. Dodał, iż stan faktyczny jest taki, że w Bielsku-Białej opozycją jest ugrupowanie Drabka. - Dodam, że opozycją, którą bardzo sobie cenię i z którą współpracowaliśmy przy wielu przedsięwzięciach. Nie sposób jednak przemilczeć kolejnego niezaprzeczalnego faktu, że od wielu lat głosujecie przeciw uchwale budżetowej i absolutorium dla prezydenta miasta. Czy to oznacza, że jesteście przeciwni bezprecedensowemu rozwojowi Bielska-Białej w ostatnich 3-4 kadencjach samorządu? Czy za chwilę okaże się, że według was „Bielsko-Biała jest w ruinie”? – pyta Klimaszewski. W dalszej części pisma przewodniczący odpowiada na pytania ogólne, związane z polityka krajową. Całość pisma prezentujemy poniżej. Dołączamy również pisemną odpowiedź Jacka Krywulta na wystąpienie Przemysława Drabka.

001.jpg

002.jpg

 



dodano: 2017-06-19 | autor: Region
 
 
Kaśka Zdrowaśka
Oj tam, oj tam rozszarpie, został zmuszony do wyjścia z cienia, i o to chodziło. Brawo Panie Jarosławie.
2017-06-22
 
adidas
Te pisiory to moskiewskie popychla,jak to ślicznie mówi pan trzymający laskę marszałkowską ,niejaki Brudziński.Właściwe nazwisko.
2017-06-22
 
steb
@pisior, może powiesz jak Ci się podobały wystąpienia dwóch Twoich posłów na komisji do Amber Gold, Suskiego i Pięta-szka.
2017-06-22
 
pisior
No to Klimas się podłożył Drabkowi. Pisze o pytaniach niedotyczących samorządu, a sam nawołuje do tworzenia politycznego frontu antypisowego. No a manipulacja w sprawie Karty Samorządności to materiał palce lizać, ośmieszył się totalnie. Chyba liczył na to, że ludziska powierzchownie pojmują te sprawy i nie wnikają w szczegóły, a tym bardziej nie śledzą dyskusji prowadzonej na sesji. Już widzę, jak Drabek go rozszarpie.
2017-06-22
 
Juras
@Marcin, ja jestem niemieckim przydupasem a Ty ruskim bękartem.
2017-06-21
 
Marcin
za rządów PIs żyje się lepiej to was boli widzę niemieckie przydupasy
2017-06-20
 
mieszkaniec gminy Bielsko Biał
Pis pracuje Po krytykuje taka różnica PO nom dziękujemy macie KOD i działajcie ofermy
2017-06-20
 
drugi sort
Natomiast PiSory przypomną nam, kto to Wandale i Barbarzyńcy.
2017-06-20
 
Regionalny
Platfusy do budy to co wy przez ostatnie lata pokazaliście nie można by nawet zmieścic w Encyklopedi .
2017-06-20
 
pisior
Antypisom dedykuję: http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/fitch-podwyzsza-szacunki-pkb-polski-na-2017-r-czerwiec/7bn17m
2017-06-20
 
WSKSiM
Pisizm i i pisiarnie należy leczyć,a nie ich publikować.
2017-06-20
 
wuml
Drugi sort czyli odrzuty z eksportu.
2017-06-19
 
drugie plemie
Jeszcze chwila i kaczafi wyda polecenie Macierewiczowi, aby zaczął tępić drugi sort,bo to nie tylko komuniści i złodzieje a zaraza, która nie może się równać z Prawymi i Sprawiedliwymi Polakami.
2017-06-19
 
hehehe
Uważasz, że manipulacją można tak łatwo kogoś zniszczyć?
2017-06-19
 
Gerninek
Ale Klimas zniszczył tym pismem Drabka. Już po tym amatorze polityki, a kampania jeszcze nie wystartowała.
2017-06-19
 
hehehe
Hmmm, dlaczegóż to portal zamieszcza skany pism Klimaszewskiego i prezydenta, a nie zamieścił skanów pisma Drabka? Tak tylko pytam...
2017-06-19
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.093 sek.