BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Oblężenie bielskich przedszkoli

Od 1 września br. progi bielskich przedszkoli po raz pierwszy przekroczy 1736 dzieci, z czego ponad tysiąc stanowią 3-latki. Łącznie od nowego roku szkolnego obowiązkiem przedszkolnym zostanie objętych 5 tys. dzieci z terenu Bielska-Białej. Miasto zakłada wyasygnowanie 4,3 mln zł na przygotowanie placówek na nowe okoliczności. Dodatkowo kilka przedszkoli zostało objętych programem rozbudowy, w tym placówka w Starym Bielsku.  

 

Podczas majowej sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej członkowie tego gremium, Karol Markowski i Roman Matyja, złożyli interpelację w sprawie przygotowania przedszkoli od przyjęcia dzieci od września br. Radni klubu PiS pytali m.in. czy miasto zdąży na czas przygotować wszystkie placówki do przyjęcia przedszkolaków. Przypomnijmy, iż od 1 września placówki publiczne mają obowiązek przygotowania miejsc dla 3-latków.

W odpowiedzi na złożoną interpelację prezydent miasta poinformował radnych, że w wyniku postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli publicznych zakwalifikowano 1736 zgłoszonych dzieci, z czego 1661 zgodnie z wyborem rodziców, a 75 po wskazaniu innego przedszkola. Z ogólnej liczby 1736 dzieci: 1037 to dzieci 3-letnie, 463 to dzieci 4-letnie, 132 to dzieci 5-letnie, 102 dzieci 6-letnie i dwoje dzieci 7-letnich odroczonych od obowiązku przedszkolnego. Jednocześnie chęć skorzystania z kontynuacji wychowania przedszkolnego w nadchodzącym roku szkolnym zadeklarowało 3212 dzieci: 57 to dzieci 3-letnie, 726 to dzieci 4-letnie, 1170 to dzieci 5-letnie, 1232 to dzieci 6-letnie i 27 dzieci powyżej szóstego roku życia odroczonych od obowiązku szkolnego. Ostatecznie przewiduje się, że po przeprowadzeniu rekrutacji uzupełniającej i doliczeniu dzieci z orzeczeniami do kształcenia specjalnego, od 1 września br. do bielskich przedszkoli publicznych pójdzie ok. 5 tys. dzieci.

W celu zabezpieczenia ustawowych gwarancji utworzono 535 dodatkowych miejsc przedszkolnych, na które poniesione zostaną nakłady finansowe w wysokości blisko 4,3 mln zł. Miejsca te muszą być gotowe już na wrzesień. - 4,3 mln zł to tylko nakłady na przygotowanie pomieszczeń. Do tego dochodzą koszty zatrudnienia nowych pedagogów, na co jeszcze nie mamy zapisanych pieniędzy w budżecie. To są tylko środki miejskie, które musimy na to uruchomić. Intensywnie nad tym pracujemy. Robimy wszystko żeby wszystko było przygotowane na czas. To ogromne wyzwanie – mówił w czasie majowej sesji Rady Miejskiej prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

W kontekście najbliższych lat wiele z bielskich przedszkoli wymaga rozbudowy. Przykład konieczności przeprowadzenia takiej inwestycji podał na majowej sesji Adam Ruśniak. Radny prosił jednocześnie o przedstawienie informacji na jaki etapie znajduje się projekt rozbudowy o dwa oddziały przedszkola nr 44. Ruśniak podkreślał, iż dzielnica Stare Bielsko, gdzie mieści się placówka, przeżywa ostatnio dynamiczny rozwój. Nowi mieszkańcy to głównie młode małżeństwa, co przekłada się natychmiast na ilość dzieci w przedszkolach. Takie tendencje powodują, iż każdego roku kolejka oczekujących na przyjecie do przedszkola jest o kilkadziesiąt osób większa niż ilość dostępnych miejsc. - Jest pozwolenie, jest projekt na przedszkole i w tej chwili jest umowa u marszałka woj. śląskiego. Myślę, że do końca przyszłorocznych wakacji to przedszkole będzie rozbudowane – wyraził nadzieję w czasie majowej sesji prezydent Krywult. W pisemnej odpowiedzi na pismo Ruśniaka, zastępca prezydenta miasta, Lubomir Zawierucha, informuje, iż rozbudowa tego przedszkola jest częścią projektu pn. „Radosne przedszkolaki w Bielsku-Białej. Rozbudowa przedszkoli miejskich”. Projekt zakładający rozbudowę kilku bielskich placówek otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja ma być realizowana w latach 2017-2018. Rozpoczęcie rozbudowy przedszkola w Starym Bielsku powinno rozpocząć się w trzecim kwartale br. i zakończyć w ciągu 12 miesięcy.

Zdjęcie: mzo.bielsko.pldodano: 2017-06-16 | autor: Region
 
 
szerszeń
Czy aby rozbudowa przedszkola, czy lepiej trzeci kościół,to gniazdo PiS-u, wybieramy kościół.
2017-06-18
 
mon
..i tu się kłania "dalekowzroczność" każdej władzy...teraz brak miejsc,a nie tak dawno likwidowano co się da...
2017-06-16
 
ojciec dwóch smyków
Może tym razem pan prezydent Krywult chętniej podejdzie do sprawy rozbudowy przedszkola w Starym Bielsku. Kiedy 30 lat temu walczyliśmy o przedszkole, a organizacja PZPR i ZBOWID nam podkładała kłody na czele z śp.Janem Wójcikiem, pan prezydent był zadowolony, że Samorząd Mieszkańców nie ma poparcia w/w organizacjach.Duża zasługa pana Wiznera, który odważył się skrytykować nie tylko sekretarza partii ale i samego prezydenta.I wówczas zapadła decyzja o przebudowie Agronomówki na przedszkole. Dziękujemy ówczesnemu Przewodniczącemu Samorządu Mieszkańcom jak i panu Wiznerowi.
2017-06-16
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.123 sek.