BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Trwają przygotowania do rozbudowy szkoły w Międzyrzeczu

Nie dwanaście, nie osiem a sześć klas zostanie zlokalizowanych w dobudowanej części szkoły w Międzyrzeczu Górnym. Niebawem powstanie koncepcja architektoniczna, a inwestycja powinna zakończyć się przed wrześniem przyszłego roku.

Podczas marcowej sesji Rady Gminy Jasienica podjęto decyzję o zarezerwowaniu w budżecie gminy miliona złotych na rozpoczęcie rozbudowy szkoły w Międzyrzeczu Górnym – całość ma kosztować ok. 3 mln zł. Jak przedstawiano na sesji, do nadejścia zimy być może uda się postawić mury w stanie surowym, a we wrześniu przyszłego roku szkoła mogłaby funkcjonować w nowym kształcie. Planowana rozbudowa zakładała powiększenie placówki o osiem klas, choć lokalna społeczność wnioskowała o dwanaście. Jak informował podczas kwietniowego posiedzenia Rady wójt Janusz Pierzyna, życzenie rodziców ze względów proceduralnych nie jest na tę chwilę możliwe do realizacji. Przeszkodę stanowi zapis planu zagospodarowania przestrzennego, który przewiduję rozbudowę substancji budynku do 15 proc. jego powierzchni. Procedura zmiany planu zagospodarowania jest długotrwała i trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

Podczas majowej sesji Rady Gminy wójt poinformował o kolejnych przeszkodach związanych z rozbudową placówki. Tym razem okazało się, że możliwości są jeszcze bardziej ograniczone. Kolejną przeszkodą jest bezpieczeństwo i przepisy przeciwpożarowe. - Konsultowaliśmy się z projektantem, który ma wykonać koncepcję i na proponowanej powierzchni nie ma możliwości wybudowania czterech klas na jednej kondygnacji – informował w czasie sesji Janusz Pierzyna. - Pod względem funkcjonalno-użytkowym, te sale byłyby małe. Obiekt bez klatki schodowej nie przejdzie odbiorów straży pożarnej. Koncepcja zostanie przygotowana dla 6 klas – 3 na górze i trzy na dole. Klatka schodowa znajdowałaby się na końcu obiektu, z możliwością dalszej rozbudowy. Klatka schodowa będzie od części północnej i jeśli będzie trzeba dobudować kolejne pomieszczenia, to już nie będzie konieczności budowania następnej klatki. Do września przyszłego roku chcielibyśmy uruchomić nową część szkoły. Są jeszcze różne propozycje i dyskusje aby poczekać na zmianę planu i budować z większym rozmachem. Wiem, że te rozmowy są prowadzone. To co planujemy możemy nazwać pierwszym etapem rozbudowy. Jeżeli byśmy czekali na zmianę planu, to byłaby kwestia aż czterech lat. Jeżeli dzisiaj możemy wybudować sześć klas, klatkę schodową i małą kotłownię, to wydaje mi się że trzeba to zrobić. Później nastąpi zmiana planu zagospodarowania i jeżeli Rada Gminy w następnej kadencji stwierdzi, że jest problem i nie ma możliwości nauki w tej szkole, to radni podejmą decyzję o dalszej rozbudowie – zakończył wójt gminy Jasienica. Pierzyna dodatkowo poinformował, iż niebawem zostanie zlecone opracowanie koncepcji architektonicznej dla rozbudowy szkoły w Międzyrzeczu. Projektanci będą potrzebować ok. miesiąca na sporządzenie dokumentacji.

 dodano: 2017-06-13 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.085 sek.