BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Dwanaście milionów długu

Niemal jednogłośnie wójt Jaworza, Radosław Ostałkiewicz, otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2016 r. Mimo pozytywnej opinii Rady Gminy, w beczce miodu pojawiła się spora łyżka dziegciu. Przypomniano m.in., że gmina aktualnie jest zadłużona na ponad 12 mln zł.

W komentarzu do uchwały absolutoryjnej głos zabrał jedynie radny Jerzy Ryrych. Mimo, że głosował za udzieleniem absolutorium wójtowi, to jednak zgłosił szereg zastrzeżeń. Radny przypomniał o gminnym długu, który na zakończenie roku wynosił 12,75 mln zł. - Przypomnę, że dług to cena 50 km kanalizacji. Zadłużenie zostało wygenerowane z tego powodu, że wspólnie w Radą Gminy zdecydowaliśmy się realizować tę inwestycję. Teraz już nie mówimy o śmierdzących rowach, ale co najwyżej o śmierdzących kominach. Pracujemy nad tym aby to zadłużenie redukować – wyjaśniał w czasie majowej sesji Radosław Ostałkiewicz.

Kolejne zastrzeżenie jakie miał Ryrych co do zeszłorocznych działań władz gminy, to sposób prowadzenia rewitalizacji Parku Zdrojowego. - Jest to co prawda program finansowany w ogromnej większości z funduszy europejskich, ale mimo wszystko wydaliśmy na to 200 tys. zł swoich środków. Zostało wyciętych w parku 220 drzew. Wyciąć drzewo jest bardzo łatwo, ale to drzewo rośnie kilkadziesiąt lat, a niejednokrotnie ponad sto lat. Apeluję i proszę o to, że jeśli będą jakieś wycięcia, to żeby tego nie robiono jak dotychczas. Ja powtarzam truizmy, o których my powinniśmy wszyscy wiedzieć. Nawet częściowo spróchniałe drzewo jest do czegoś potrzebne w przyrodzie – mówił przewodniczący komisji rewizyjnej. Inna pozycja w budżecie, która wzbudziła zaniepokojenie radnego, to wydatki związane z finansowaniem biuletynu samorządowego „Echo Jaworza”. Jak zauważył Ryrych, na przestrzeni dekady koszty utrzymania tego periodyku znacznie wzrosły. W 2006 r. kosztował on podatników 33 tys. zł, natomiast w minionym roku koszty wyniosły do ponad 100 tys. zł. Dodał, że kolportaż tej gazety również pozostawia wiele do życzenia. - Ja sobie zerknąłem do uchwał i w 2005 r. dochody budżetu to było niecałe 10 mln zł., a w 2006 r. 13 mln zł. Teraz mamy budżet 30-milionowy i ta skala jest zupełnie inna. Przez te lata naprawdę wiele się zmieniło. Mamy większy budżet, ale mamy też znacznie większy majątek gminny, a to są koszty. Jak każdy pamięta, naprawa malucha to był kwestia, że w garażu sobie coś szperaliśmy. Teraz jak mamy japońskie auto, to z wymianą żarówki trzeba jechać do warsztatu. (…) Mamy mnóstwo infrastruktury, którą trzeba się opiekować. Każdy z państwa wie, że dom nieremontowany przez 10-15 lat popada w ruinę. My w tej ruinie nie jesteśmy – zapewniał Ostałkiewicz.

Mimo tych uwag, Ryrych, podobnie jak i zdecydowana większość radnych, zagłosował za udzieleniem absolutorium wójtowi. Od głosu wstrzymał się jedynie radny Jan Bożek. Ostałkiewicz nie skrywał zdziwienia taką decyzją radnego, który jeszcze w minionym roku był „za”, czemu dał wyraz w komentarzu do podjętej przez Radę uchwały. W obronie kolegi wystąpił nie kto inny jak radny Ryrych. - Panie wójcie, wydaje mi się, że komentarz w sprawie głosowania pana Jana Bożka był całkowicie niepotrzebny. Mianowicie rok temu opisał pan swoje uwagi na temat wstrzymania się od głosu mojej osoby i pani radnej Holeksy. Wówczas  sytuacja wyglądała tak, że Rada Miejska Bielska-Białej przy plusie w wykonaniu budżetu 40 mln zł  głosowała w sile 10 radnych przeciwko absolutorium. My tylko wstrzymaliśmy się od głosu, a pan to, delikatnie mówiąc, negatywnie ukazał przy akceptacji niektórych radnych, którzy „lajkowali” pański wpis na Facebooku – przypomnia Jerzy Ryrych.

Poniżej dane dotyczące wykonania budżetu gminy Jaworze za 2016 r. (za stroną internetową: ostalkiewicz.wordpress.com) :

  • Na dzień 31 grudnia 2016 roku dochody na plan 30,5 mln zł wykonano w wysokości 32,4 mln zł (106,34% planu). Między innymi w 2016 roku otrzymano dotację na budowę hali sportowej ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na budowę hali sportowej, a także dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na rewitalizację zieleni Parku Zdrojowego w Jaworzu. Odzyskano także blisko 250 tys. złotych z tytułu zwrotu podatku VAT za 2011.
  • Na dzień 31 grudnia 2016 roku Gmina Jaworze na plan wydatków po zmianach 28 mln zł wykonała wydatki w wysokości 25,2 mln zł (89,70%). Konsekwencją tego było poczynienie oszczędności w planie wydatków na kwotę ponad 2 mln złotych.
  • Na dzień 31 grudnia 2016 roku Gmina Jaworze na planowaną nadwyżkę po zmianach 2,4 mln zł wykonała nadwyżkę w wysokości 7,3 mln zł (299,81%). Przychody zrealizowano w 118%, zaś rozchody – w 99,99%.
  • W 2016 roku spłacono część pożyczki w wysokości 1,3 mln zł zaciągniętej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na wkład własny na budowę kanalizacji sanitarnej w Gminie Jaworze. Spłacono także kredyt w wysokości 3 mln zł zaciągnięty na realizację projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Jaworze”.
  • Zadłużenie na koniec 2016 r. z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek wyniosło 12.745.180 zł (w tym pożyczka z WFOŚiGW w Katowicach na budowę kanalizacji w wysokości 3.827.100 zł). Zadłużenie na koniec 2016 roku spadło w stosunku do końca 2015 roku o kwotę ponad 3 milionów złotych. Poziom spłat zobowiązań nie przekroczył poziomu określonego ustawą o finansach publicznych i nie stanowi zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki finansowej Gminy Jaworze.


dodano: 2017-06-10 | autor: Region
 
 
inny
wszystko fajnie tylko dlaczego nowy Wójt zadłóżył gminę na ponad 5 000 000. informacje wedłóg bip UG Jawprze.
2017-07-16
 
Marek
tylko PIS
2017-06-14
 
steb
wuml, wyraźnie capi od Ciebie Wyższym Uniwersytetem Marksistowsko Leninowskim, tak jak od Twojego kolegi Piotrowicza czy Stanisława Pięty.
2017-06-12
 
niezwykły
zwykła kobieta Sadurska dostaje stanowisko w PZU i zarobki 90 tys. miesięcznie
2017-06-12
 
Stefan Z tela
brawo Pis jedyna partia dbająca o zwykłych ludzi
2017-06-12
 
wuml
Polskość to nienormalność. D. Tusk
2017-06-11
 
łowca debili
@Niko, Ty PiSowska tępo szujo, Polacy to jedno plemię,tylko Twój guru i takie tępoty jak Ty chcą nas skłócić.
2017-06-11
 
niko niko
ale obecna ekipa lepsza bo w SKOKach poszli na całość czyli wyjęli nam z kieszeni 5MILIARDÓW w krótkim czasie, po prostu złodzieje zastapili złodziei i jeszcze kradną w majestacie prawa TKM,TKM,TKM tak to wygląda Nikusiu d..a zawsze z tyłu a to własnie my--narodek, "ciemny lud", d..y wołowe czy jak go zwał...
2017-06-10
 
Smutny
Wójt to chyba niestety gorszy sort :(
2017-06-10
 
Niko
Cieszcie się że nie macie w gminie władzy z Platformy, masakra jak kradną po cichu, banda w białych rękawiczkach
2017-06-10
 
jjj
ciekawe jest to że zadłużenie spadło o ponad 3 miliony jak w zeszłym roku zaciągnieto dwa kredyty jeden na 3 miliony a drógi na 800 tysięcy.
2017-06-10
 
Stanisław
Pytanie do radnych: jak długo jeszcze chcecie dopłacać po 100 tyś.zł. do "Echa Jaworza" Komu i poco to jest potrzebne,dzisiaj są nowsze środki przekazu a nie wiadomości z przed miesiąca. Może jeszcze jakiś radny oprócz p.Ryrych umie obsługiwać kompa i nam odpisze?
2017-06-10
 
radny
w długu 12,7mln tylko 3,7mln to dług z kanalizacji a największe inwestycje idą teraz czyli rondo==1,4mln, hala sportowa==ok 3mln, dom socjalny==2mln to sumy przybliżone/wkład własny/, a wzrost dochodów z podatkówPIT 2006==4mln, 2016==11mln, a wydatki to np 1,3mln włozone w czynsz i remont "POd Goruszką" cudzy obiekt kura znosząca "złote jajka" dla GS co miesia 8tys zywą gotówką i ciągłe remonty wykonywane na koszt podatnika a budynek wygląda jak wygląda ale wizytówka Jaworza z pewnością nie jest, włożyliśmy w to ok 1,3miliona naszej kasy a wartość przed wynajmem określono na 1,28miliona więc ktoś tu nie umie kompletnie liczyć a umowę najmu zawartą z GS to można dać za przykład jak działać na niekorzyść Gminy Jaworze...
2017-06-10
 
Nikodem
trzeba pamiętać że dług bierze się nieraz z kredytu na inwestycje, pieniądze są oddawane później, artykuł typowo pod atak, widać że piszący wzięty z łapanki :)
2017-06-10
 
zbig
Odnoszę wrażenie jak gdybyśmy mieli jednego radnego który interesuje się problemami naszej gminy, nie obrażając p.Bożka, który również poświęca wiele swojego czasu dla naszego dobra. Reszta to "leśne dziadki" które dorabiają do emeryturki. Przy następnych wyborach należałoby się zastanowić nad typowaniem tych starych kombatantów.
2017-06-10
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.114 sek.