BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Solankę rozwiewa, koszty rosną

Tężnia w Parku Zdrojowym w Jaworzu to niewątpliwie wizytówka gminy i magnes przyciągający turystów. Jednego z miejscowych radnych martwią jednak wysokie koszty utrzymania urządzenia, które w 2016 r. sięgnęły 108 tys. zł, choć pierwotnie zakładano że będą one znikome.

Jaworzańska tężnia została oficjalnie otwarta w listopadzie 2014 r. Powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja kosztowała ponad 1 mln zł, z czego 85 proc. to środki pozyskane z zewnątrz. Obiekt służy do naturalnej inhalacji. Wokół niego powstała infrastruktura towarzysząca w postaci m.in. placu zabaw. Tężnia zasilana jest solanką kupowaną przez gminę w  Zabłociu. Tylko w minionym roku na ten cel samorząd wydał ok. 108 tys. zł. Wg radnego Jerzego Ryrycha, koszty te można ograniczyć. - W 2014 r. gdy budowano tężnię, solanka miała prawie nic nie kosztować. Musimy się zastanowić co zrobić, żeby ta solanka nie była rozwiewana, mimo tego że jest tańsza o 30 proc. to jednak zużycie jest większe niż w 2015 r. – alarmował w czasie majowej sesji Rady Gminy Jerzy Ryrych. - Mam dyskomfort wewnętrzny. Poprzez tężnię staliśmy się miejscowością znaną i odwiedzaną. Mamy swój symbol: Paryż stoi Eiflem, a my stoimy tężnią. Przy tężni odbywają koncerty, które organizują stowarzyszenia, ale to również miejsce spotkań. M.in. poprzez tężnię na sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej radni zajmowali się liniami autobusowymi, które miałyby dowozić bielszczan do tężni. Czy te 108 tys. zł to jest dużo czy mało? Tego nie wiem, bo to są dobrze wydane pieniądze. Dopóki nie mamy swoich solanek musimy to robić. Wybudowaliśmy, to teraz musimy gospodarować – przekonywał wójt Jaworza, Radosław Ostałkiewicz.

- Jestem jak najbardziej daleki od tego, aby coś robić negatywnego z tężnią, np. w sensie likwidacji. Natomiast moją intencją jest ograniczenie wydatków na utrzymanie tego obiektu. Uważam, że już w fazie projektowej zostało to nie do końca dopilnowane. Pan radny Zygmunt Podkówka przeprowadził rekonesans w Rabce na temat naszego projektu, który właściwie jest bliźniaczy i można było uwzględnić pewne uwarunkowania techniczne. Kiedy była podejmowana w 2014 r. decyzja o przystąpieniu do inwestycji, była mowa o bardzo niewielkim udziale finansowym gminy Jaworze. Skończyło się na tym, że nasz udział własny wynosił ok. 300 tys. zł. Jeżeli chodzi o działanie promocyjne tężni, to nie ulega żadnej wątpliwości, że jest duże, ale ogranicza się do Bielska-Białej. Z tego co słyszałem w Cygańskim Lesie zamierzano zbudować taką tężnię, ale zrezygnowano z tego pomysłu. Można było pokusić się o rozeznanie tematu. Może byśmy na początek pomierzyli kierunek  z którego najczęściej wieją sile wiatry. Dobrze byłoby ustawić wiatromierz, to kwestia niewielkich nakładów. Można byłoby się pokusić o zrobienie wstępnego projektu i postawienie ścianki chroniącej tężnię przed wiatrem – zaproponował Ryrych.

Zdjęcie: OPGJ Jaworzedodano: 2017-06-09 | autor: Region
 
 
kiedy?
kiedy kawiarenka koło tężni?du,zo ludzi tam chodzi,chętnie wypiją kawę.Moze w koralowej?
2017-08-31
 
były radny
Pan radny Ryrych był największym przeciwnikiem budowy muzeum. Jego wizja to muzeum w budynku szkolnym, natomiast do Rady Muzeum wszedł tylnymi drzwiami, bo sam się bardzo domagał udziału w Radzie. Jego udział to wielka pomyłka i pośmiewisko na cały kraj.
2017-08-18
 
obserwator
nie tylko z Bielska przyjeżdżają,ale też z okolicznych miejscowości w powiecie, a nawet z powiatu cieszynskiego.Wystarczy popatrzeć na rejestracje samochodowe.Rada gminy powinna się zwrócić o dofinansowanie z powiatu i miasta Bielska.
2017-08-17
 
oszczędna
podzielić koszty za solankę na Bielsko-b również, przynajmniej połowa odwiedzających ,przyjeżdża z Bielska.Do tego może miasto zapłaci za przeciągnięcie lini MZK 7 do Jaworza,zyskają na tym również jaworzanie.
2017-08-14
 
pamiętamy stary układ
@Jwrz, Twoje utyskiwania i złośliwości nie pomogą zostać radnym,myślę, że to nie tylko moje zdanie.
2017-06-17
 
radny
oj jest szkodnik, bo za dużo wie i ciagle coś nowego brzydkiego wyciaga-- to nawet pryszcz na d..e dla wielu utytłanych w zaszłości z przeszłości i to was przekrętasy boli i tego się panicznie boicie a jak się pozbyć co metodą szyszki???
2017-06-14
 
Jwrz
Takiego radnego powinnismy sie juz dawno pozbyc, szkodnik!
2017-06-14
 
taki sobie
Jak widać praca p.radnego Ryrycha w naszej radzie nie podoba się co poniektórym. Lepsi są Ci co nic nie robią i morda w kubeł.Takich mieliśmy i mamy 90%.Nawet przewodniczący rady niema czasu czy ochoty aby się wypowiedzieć na tematy, które interesuje naszych mieszkańców.
2017-06-10
 
radny
mural/graffiti mu się bardzo podoba bo jest jego współpomysłodawcą i inicjatorem powstania--Rady Muzeum z kwietnia 2016 i lutego 2017roku, bo to wtedy właśnie występował z takę inicjatywą a wykonanie to już dzieło pani dyrektor i "Turbosa" i taka jest prawda Aaaaaaaaaa a donosy i kontrole to już sobie sami stwarzacie a przew. Komisji Rewizyjnej ma obowiązek nieprawidłowości ujawniać i nigdy tego nie robię "po cichu"
2017-06-10
 
Aaa
Pan Ryrych znowu ma problem. Donosy nasylanie kontroli. Nic nie jest po jego mysli. Nawet mural mu sie nie podoba...masakra. Nic sie nie robi zle. Cos fajnego jest zle...
2017-06-10
 
radny
Tegesie poczytaj powyższy artykuł gdzie napisano o moich propozycjach czyli: wiatromierz, okreslenie najczestszych kierunków wiatru, siły i ewentualnie ustawienie z tego kierunku wiatrochronu to moje propozycje Tegesie a koszty miały być minimalne/pompa z Castoramy za 250zeta i własna solanka a nie ponad 100tysięcy wydanych na solankę/ a ja/radny jestem od tego ażeby dbać o racjonalne wydawanie naszych podatków panie Tegesie to proste jak "metr w Sevres", radni nie są od projektowania, wykonywania i bezposredniego nadzoru to "jasne jak Słonce" a sa mn. od nadzoru nad prawidłowym wydawaniem pieniedzy podatników!!!
2017-06-10
 
Ten tego chłopcze
do Teges: Panie doktorze, nieładnie się tak naśmiewać z radnego powiatowego Jerzego!
2017-06-10
 
Teges
czyli pan tylko miesza?
2017-06-10
 
radny
a to PYTANIE to do inwestora, który zapewniał o bardzo niskich kosztach eksploatacji, projektanta który nie poprawił projektu, nadzoru i całej armii fachowców którzy kosztują podatnika krocie. ja swoje zdanie wyraziłem
2017-06-10
 
Teges
No dobra Panie Radny, ale co dalej? Jakie ma Pan opcje? Co Pan zamierza? PYTANIE!
2017-06-09
 
radny
teges, teges bo zima 2014 to styczeń-marzec i 9dni grudnia Nicku, a tężnia ruszyła w listopadzie ok 20tego i miała pracować wg niektórych "fachowców chemików" nawet w temp. -18st, śmiech na sali i dwója z fizyki i chemii a te wysokie zasolenia/sól krystalizuje i zatyka przewody/ naszych 40letnich odwiertów to też zasadzka. odwierty są próbne, /prawdopodobnie zaciśnięte/ bo eksploatacyjny kosztuje kilkanaście MILIONÓW, a jest potrzebny drugi powrotny, nie odkrywamy Ameryki bo w Ustroniu ćwiczą temat Zakładu Górniczego solanki od ponad 20lat, tak więc od początku był to "pic na solankę i fotomontaż" a "ciemny lud" to kupował???
2017-06-09
 
Nick
Decyzja o dofinansowaniu w zimie 2014? przecież teżnia ruszyła na jesieni 2014 coś tutaj nie teges.
2017-06-09
 
Nick
Decyzja o dofinansowaniu w zimie 2014? przecież teżnia ruszyła na jesieni 2014 coś tutaj nie teges.
2017-06-09
 
radny
a miały być i jak zapewniano będą termy, hotele, baseny a na sesji kiedy głosowano za tężnią zapewniano że będzie własna solanka co jest kompletną bzdurą bo mamy odwiert/właściwie 2-1 na prywatnej działce/ na 1530m i 1610m gdzie jest letnia solanka==ok 30-40st i zasoleniu ok 20% a z Zabłocia ma 4%, nasza solanka blokowałaby przewody rozprowadzające tężni a najpierw odwiert za MILIONY i tak wyglądają jaworzańskie fantasmagorie solankowe...
2017-06-09
 
radny
właśnie solanka=108tys //a miało być wg zapewnień tylko 250zł za pompę do solanki z Castoramy kiedy Rada podejmowała decyzję o finansowaniu w 2014 w zimie// czyli wyparowuje i rozwiewa ponad 120m3 solanki, co będzie z okolicznymi dębami, roslinnością??? niedługo bedziemy mieli własna kopalnię soli z okolicznych gruntów
2017-06-09
1 2 Nastpne

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.071 sek.