BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Drastycznie topnieje liczba ludności w woj. śląskim

Województwo śląskie stoi przed wyzwaniami związanymi ze zmniejszającą się liczbą ludności, zarówno wskutek niekorzystnych ruchów migracyjnych, jak i w efekcie niekorzystnego ruchu naturalnego ludności.

Prognozy demograficzne przygotowywane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że tendencje te będą się pogłębiać, co w perspektywie kilkunastu lat może skutkować licznymi problemami społecznymi i gospodarczymi. Zgodnie z prognoz ą GUS do 2050 roku liczba ludności w województwie śląskim zmniejszy się o 19,5%, czyli o ponad 890 tys. osób. Prognozowany ubytek ludności jest wyższy tylko w województwach opolskim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim.

Zarząd Województwa w lutym 2016 r. rozpoczął prace związane z przyjęciem strategicznego planu w tym względzie.

Przedstawiony dokument poza analizą sytuacji demograficznej województwa wskazuje na obszary, które wymagają wsparcia oraz prezentują pożądane kierunki w ramach działań mających na celu przeciwdziałanie depopulacji.

Projekt wraz z przygotowanymi analizami dostępny jest na stronie internetowej www.slaskie.pl, w zakładce plany rozwoju/demografia, na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz na stronie http://rcas.slaskie.pl

Wszelkie uwagi i opinie do projektu „Koncepcji” prosimy kierować w terminie do 12 lipca br. na załączonym formularzu na adres mailowy: rcas@slaskie.pl lub pisemnie: Wydział Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice.

Źródło/zdjęcie: www.slaskie.pldodano: 2017-06-08 | autor: Region
 
 
Były górnik
Normalka ludzie co przyszli robić na kopalnie czy innej pracy z Polski wracają w swoje czyste strony za te emeryturę żyją tam spokojnie z rodzinami a ich dzieci wyjechali za granicę tylko nieudolni zostali w tym bagnie.
2017-06-12
 
Wit
@Inga.Jedni wracają,a inni wyjeżdżają.Nie popierasz tego stwierdzenia faktami,podobnie jak PiS próbuje tylko propagandą zaciemnić swoje dyletanctwo i nicnierobienie.Zabieranie pieniędzy jednym,a dawanie drugim,jako kiełbasę wyborczą.Zemści się to na nich już wkrótce,czego im z całego serca życzę.
2017-06-09
 
Inga
zaczynają się powroty z zachodniej Europy do Polski, to podskoczy liczba ludności, nawet Niemcy czy Skandynawowie mówią że jak nic nie zrobią z ciapatymi to pora przeprowadzać się do Polski czy Węgier, a niby to w PL demokracji nie ma :)
2017-06-08
 
Klosterfrau
Dezinformacja - radzę przestać wierzyć obu stronom ław sejmowych, wyłączyć TVPiS i TVN, i włączyć myślenie. Statystyki nie kłamią, rzeczywistość nieubłagana. Prawda jest taka że społeczeństwa Europy się starzeją. Polska w tej materii nie jest wyjątkiem. Prawdę jest że w 2050 roku, ówcześni emeryci będą MUSIELI pracować, bo młodych będzie mniej niż emerytów. I na pewno nie pomagają w tym dzisiejsze działania władzy. Bo ani 500+ nie poprawi demografii, ani rozdawanie wcześniejszych emerytur. A co do chwalenia się osłów pisu o przybywaniu dzieci, niby z 500+, to polecam lekturę roczników statystycznych. Owszem troszkę dzieci przybyło. Ale są to wartości które powinny dzisiejsze władze zawstydzać, a nie być powodem do dumy i siania propagandy. Obiecywania i szacunki były o wiele, wiele wyższe.
2017-06-08
 
Dezinformacja
Typowe polskie piekiełko rażące sprzecznymi doniesieniami, oczywiście skarjnymi. Szwed i PiS szerzą informacje, ze nagle przybywa nam dzieci i to wyłacznie zasługa 500plus, a marszałek z PO alarmuje że ludzi ubywa, a społeczeństwo się starzeje.
2017-06-08
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.129 sek.