BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Wycofają się z fotowoltaiki?

Władze Jaworza zamierzają zainwestować w systemy fotowoltaiczne ponad milion złotych. Pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości co do opłacalności tego przedsięwzięcia. Wójt gminy tłumaczy, że ta inwestycja to inicjatywa poprzedniego wójta i Rady Gminy, a on sam jest skłonny wycofać się jej realizacji.

Podczas kwietniowej sesji Rady Gminy Jaworze skarbnik gminy, Krzysztof Śliwa, przedstawił uchwałę, przyjętą przez radnych jednogłośnie, na mocy której samorząd zwiększył koszt inwestycji pn. „Montaż kompletnych systemów fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej(…)” o blisko milion złotych. Planowane zadanie pochłonie łącznie 2,3 mln zł, choć jeszcze miesiąc wcześniej w wieloletniej prognozie finansowej widniała kwota 1,36 mln zł. Gmina pierwotnie zamierzała realizować inwestycję w latach 2017-2018. Jak informował Śliwa, koncepcja ta uległa zmianie. Systemy fotowoltaiczne zostaną zabudowane w latach 2019-2020. Gmina skorzysta z 1,112 mln zł dotacji zewnętrznej na realizację przedsięwzięcia, a więc wkład własny wyniesie ponad 1,25 mln zł. Mimo, że radni jednogłośnie przyjęli te założenia, to jednak w czasie dyskusji pojawiły się wątpliwości co ekonomicznych podstaw realizacji tej inwestycji. Jak informował ponad miesiąc temu Krzysztof Śliwa, zwrot poniesionych nakładów powinien nastąpić po 12 latach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj – kliknij.

- Kiedy usłyszałem o fotowoltaice, to nawet pozytywnie się do tego odniosłem, dlatego że jest to „zielona energia”. Jednak przy tak małej mocy jaką my chcemy instalować w kilku czy kilkunastu różnych miejscach, to dla mnie jest sprawa absolutnie nieopłacalna - mówił w czasie majowej sesji radny Jerzy Ryrych. - Nawet biorąc pod uwagę, że to „zielona energia”, to bardzo dużo za to zapłacimy. Nasz udział własny na pewno wyniesie ponad milion złotych. Jeżeli wyliczymy odzysk energii, to bilansując to tak na szybko, sprawa jest absolutnie nieopłacalna. Moim zdaniem, choć nie jestem fachowcem, tę energię powinniśmy wykorzystać na oświetlenie uliczne, z które rocznie ponosimy koszty rzędu 250-300 tys. zł. Być może są systemy w tej technologii, które pozwolą na oszczędności w tym zakresie – sugerował radny.

- Absolutnie nie upieram się, że mamy to robić. Jeżeli okaże się, że jest to faktycznie nieopłacalne, to odstępujemy od tego projektu – zadeklarował wójt Jaworza, Radosław Ostałkiewicz. - Teraz też nie jestem jakimś wielkim orędownikiem tej inwestycji. Powiem wprost: musimy podjąć decyzję czy oddajemy ten milion z kawałkiem. Trzeba pamiętać, że ten milion wraca bezpośrednio do Brukseli, a nie do programu. Jeżeli będzie to nieekonomiczne, to nie bawimy się w to. Ja rzeczywiście wolę ten milion spożytkować na inne cele. Mamy jeszcze trochę czasu na wniosek o dofinansowanie i na pewno przed złożeniem będziemy to analizować. Może faktycznie, za pańską sugestią, powinniśmy pójść w kierunku wymiany oświetlenia na lampy ledowe. Takie programy również funkcjonują. Fotowoltaika to wciąż temat otwarty. Dlaczego zrobiliśmy ten projekt? Bo mieliśmy pewne zobowiązania w ramach inwestycji terytorialnych – wyjaśniał w czasie majowej sesji Ostałkiewicz. Dodajmy, iż w tegorocznym budżecie gminy zaplanowano wydatek w wysokości 100 tys. zł na sporządzenie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji.

 dodano: 2017-06-05 | autor: Region
 
 
Tomek
w Belgii cała instalacja systemu fotowoltanicznego dla domu jednorodzinnego produkująca 3 500 kWh o powierzchni 25m2 kosztuje z instalacją 6 300 Euro . wyatarczy policzyć że instalacja dla gminy kosztuje o milion złotych więcej niż ta sama w Belgii.
2017-06-12
 
Cityzen
Fotowoltaika jest opłacalna !!Szczególnie dla producentów sprzedawców , projektantów i montażystów .Jakiekolwiek pieniądze wydane na projekt to zapowiedz początku czystej straty na czystą energię
2017-06-10
 
też jorguś
PUKI śpisz Jorguś to nie grzeszysz więc śpij dalej....
2017-06-09
 
???
Jak radny Ryrych tak i p.Ostałkiewicz to ludzie rozsądni i kulturalni, więc nie ma się czemu dziwić,że znaleźli wspólny język.Oby tak dalej.
2017-06-07
 
Jaworzanin
O czyżby Rafał O. troszkę zaczął liczyć się ze zdaniem i wypowiedziami Radnych? Łoł, szacun, może uda mu się zostać na kolejną kadencję ;)
2017-06-07
 
Jorguś
A ja liczę na mądrość wójta i śpię w spokoju do puki rządzi pan Ostałkiewicz.
2017-06-06
 
Z Cisowej
Z punktu widzenia mieszkańca gminy to bardzo ciekawa sprawa. Gmina wyda prawdopodobnie 100 000 zł na projekt, po czym odstąpi od niego? Jak można coś planować, zabezpieczać środki w budżecie wiedząc że inwestycja jest kompletnie nieopłacalna? Ktoś liczył że radni nie porachują tego?
2017-06-06
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.086 sek.