BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Rybacka kasa dla każdego

W czasie kampanii przy okazji ostatnich wyborów samorządowych w 2014 r. w czechowickim środowisku pojawiły się informacje jakoby tamtejszy burmistrz miał rozdysponowywać dotacje unijne wedle swojego widzimisię. Przy okazji tegorocznego podziału środków w ramach funkcjonowania Lokalnej Grupy Rybackiej (LGR), Marian Błachut przypomniał, iż gmina nie ma kompetencji do przyznawania środków unijnych, a procedury ubiegania się o dotacje z LGR są jawne i klarowne.

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej Czechowic-Dziedzic, burmistrz Marian Błachut przekazał informacje dotyczące możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach naborów ogłoszonych przez Lokalną Grupę Rybacką Bielska Kraina. Błachut zrobił to w kontekście pogłosek o ograniczonej możliwości ubiegania się o dotacje unijne z Lokalnej Grupy Rybackiej. Burmistrz w czasie sesji zwrócił się do radnego Karola Bielasa i powiedział, że rozdawane w przeszłości przez Komitet Rodzina Prawo Wspólnota ulotki dotyczące funkcjonowania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka, zawierały nieprawdziwe informacje na temat przyznawania środków finansowych przez zarząd LGR. Jak mówił Błachut, pojawiały się pełne emocji informacje, że burmistrz rozdziela dotacje należne rybakom, a dyskusja przeniosła się na forum przedsiębiorców. - Należy zaznaczyć, że gmina nie ma kompetencji do przyznawania środków unijnych. Lokalna Grupa Rybacka daje możliwość pozyskania środków zewnętrznych na rozwój obszarów rybackich. Informacje dotyczące sposobu pozyskania środków dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Lokalnej Grupy Rybackiej, jak również na stronie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach oraz w lokalnej prasie. W siedzibie LGR odbywają się szkolenia dla wnioskodawców, które są istotnym elementem procesu pozyskiwania środków unijnych. Pomimo tego, że informacje są dostępne, wielu przedsiębiorców może mieć żal, że nie skorzystali z możliwości uzyskania dofinansowania – mówił w czasie sesji Błachut.

Burmistrz zwrócił się do radnych o rozpropagowanie wśród osób zainteresowanych informacji dotyczącej działalności LGR. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina jest tworzone przez samorządy, na terenie których prowadzona jest działalność w obszarze rybackim. Członkami stowarzyszenia są jednostki samorządu terytorialnego - 5 gmin powiatu bielskiego: Jaworze, Jasienica, Czechowice-Dziedzice, Bestwina i Wilamowice, które tworzą terytorialną całość. W poprzedniej edycji LGR Bielska Kraina była jedynym stowarzyszeniem tego typu w województwie śląskim, aktualnie powstała konkurencja na północy województwa. Ponadto we wcześniejszej edycji konkursowej do rozdysponowania dla przedsiębiorców było więcej pieniędzy, a zainteresowanie ich pozyskaniem było niewielkie. Wśród beneficjentów znalazły się również kościoły, ponieważ środki dedykowane są nie tylko dla przedsiębiorców zajmujących się działalnością rybacką ale i dla instytucji znajdujących się na obszarze zależnym od rybactwa na wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności tych obszarów. W bieżącym rozdaniu dla przedsiębiorców zajmujących się działalnością rybacką przewidziano ogólną pulę środków w wysokości 900 tysięcy złotych (wnioski można było składać do 25 maja).  Dla wszystkich pozostałych, czyli dla osób, które chcą rozpocząć bądź poszerzyć działalność gospodarczą w różnych obszarach – ogólna pula środków wynosi 1,2 mln zł. - Najważniejsze jest podniesienie atrakcyjności, poszerzenie oferty pracy lub rozszerzenie działalności firmy działającej na obszarze zależnym od  rybactwa. Dofinansowanie otrzymać mogą nie tylko rybacy ale również inni przedsiębiorcy, którzy spełniają ustalone kryteria – przypomniał Błachut.

 dodano: 2017-06-02 | autor: Region
 
 
Arek
do Adama: Region po prostu rzetelnie pisze. Skoro burmistrz dobrze działa, nie ma powodu do jego krytyki.
2017-07-10
 
Adam
Chyba poszła dotacja dla regionu od burmistrza, bo o kimś pozytywnie piszą. Gość ok tylko po co spotkał się z tym tępakiem Petru?
2017-06-04
 
Klosterfrau
Ma ktoś może informacje jakie są koszty działalności takiej organizacji? Bo ktoś tam chyba pracuje i ma za to wynagrodzenie?
2017-06-02
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.