BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Samorządowiec Podbeskidzia 2017

Niezależni.BB zapraszają na uroczystość przyznania Nagrody im. Marty Garapich "Samorządowiec Podbeskidzia 2017".  Gościem spotkania będzie Europoseł Kazimierz M. Ujazdowski, a w drugiej części odbędzie się dyskusja panelowa "Jakich zmian potrzebuje samorząd?”.

Dla upamiętnienia rocznicy pierwszych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 roku lokalne Stowarzyszenie Niezależni.BB przyznaje tytuł „Samorządowiec Podbeskidzia”. Laureatem nagrody corocznie zostaje samorządowiec z terenu Podbeskidzia, wyróżniający się w danym roku szczególnymi osiągnięciami lub obdarzony dużym autorytetem i szacunkiem w swoim środowisku. Wyboru laureata dokonuje niezależna Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą osoby z doświadczeniem publicznym, ale nie pełniące obecnie żadnych funkcji i nie zaangażowane politycznie. Skład Kapituły Nagrody stanowią: b. wojewoda bielski i poseł OKP, mecenas Andrzej Sikora jako przewodniczący, b. wojewoda bielski i poseł Mirosław Styczeń, byli prezydenci Bielska-Białej Krzysztof Jonkisz i Zbigniew Leraczyk oraz b. starosta cieszyński Witold Dzierżawski.

Tegoroczna nagroda po raz pierwszy będzie nosiła nazwę „Samorządowiec Podbeskidzia – Nagroda im. Marty Garapich”.  Sędzia Marta Garapich po zwycięstwie Solidarności w 1989 roku pełniła w województwie bielskim funkcję pełnomocnika rządu ds. reformy samorządowej. W uznaniu jej zasług oraz całej drogi życiowej Kapituła przyznała jej w 2015 roku pierwszy honorowy tytuł „Samorządowiec Podbeskidzia”. Po śmierci laureatki nagrody Kapituła Nagrody postanowiła od 2017 roku nadać nagrodzie imię Marty Garapich.

Kapituła Nagrody dokona w tym roku wyboru laureata spośród osób nominowanych przez członków Kapituły i stowarzyszenie Niezależni.BB. Wśród nominowanych znaleźli się:

    Michał Bieniek - sołtys Ochab,
    Marian Błachut - burmistrz Chechowic-Dziwdzic,
    Joanna Kostecka - przewodnicząca Rady Osiedla Bielsko-Południe
    Radosław Ostałkiewicz - wójt Jaworza

Nazwisko laureata poznamy dopiero na uroczystej gali 2 czerwca o godz. 17 w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Wręczenia nagrody dokona gość honorowy uroczystości, poseł do Parlamentu Europejskiego, Kazimierz M. Ujazdowski.

W drugiej części spotkania odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem europosła Ujazdowskiego, burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, dr. Janusza Okrzesika – przewodniczącego Rady programowej Niezależnych.BB oraz dr. Adama Żabki z Wyższej Szkoły Finansów i Prawa, eksperta w dziedzinie finansów samorządowych. Temat panelu to „Jakich zmian potrzebuje samorząd?”.

Wszyscy zainteresowani udziałem w spotkaniu i dyskusji, którzy nie otrzymali zaproszenia, mogą zgłosić chęć uczestnictwa na adres:  stowarzyszenie@niezalezni-bb.pl.


Z okazji uroczystości Niezależni.BB przygotowali także konkurs, w którym wygrać można jeden z trzech egzemplarzy książki Filipa Springera „Miasto Archipelag”. Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie: W którym roku wprowadzono w Polsce powiaty i samorządowe województwa?

Odpowiedzi należy przesyłać na e-mail: konkurs@niezalezni-bb.pl. W treści wiadomości należy podać swoje imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. Zgłoszenia (dane osobowe) nie są przechowywane i nie będą wykorzystywane do jakichkolwiek celów promocyjnych i reklamowych.

Nagrodzone zostaną pierwsze trzy osoby, które poprawnie odpowiedzą na konkursowe pytanie. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości Samorządowiec Podbeskidzia.


*  *  *


Sylwetki nominowanych:

Maciej Bieniek – za udane połączenie szacunku do tradycji z otwarciem na nowoczesny świat

Od 15 lat sołtys Ochab, wybrany Sołtysem Roku 2011 w plebiscycie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, inicjator tradycyjnych zawodów Ochabskie Papaje. Sołectwo Ochaby jako jedno z pierwszych sołectw uruchomiło swoja stronę internetową, nawiązało tez kontakty międzynarodowe z miejscowościami z Czech i Słowacji.


Marian Błachut – za pokazanie, że samorząd może być nowoczesny

Od trzech kadencji burmistrz Czechowic-Dziedzic. Twórca i lider stowarzyszenia lokalnego Nowa Inicjatywa. Z sukcesami wdraża w swoim mieście nowoczesne rozwiązania informatyczne, zarówno w zarządzaniu jak i w usługach publicznych. W czechowickich autobusach od tego roku będzie można płacić kartą i naładować komórki. Bronił szkolnictwa średniego w swoim mieście, deklarując nawet chęć przejęcia szkół od powiatu bielskiego.


Joanna Kostecka – jako przypomnienie, że samorząd to nie sam urząd

Od 2015 roku szefuje Radzie Osiedla Bielsko-Południe. Jest to pierwsza kadencja rad dzielnic w Bielsku-Białej, wybrana w bezpośrednich wyborach przez mieszkańców. Ubiegłej zimy zainicjowała powstanie Koalicji Antysmogowej w Bielsku-Białej, skupiając wiele stowarzyszeń i organizacji w walce ze smogiem.

Radosław Ostałkiewicz – jako dowód, że samorząd jest także dla młodych

W ostatnich wyborach został wójtem Jaworza. Jest także przewodniczącym zarządu Beskidzkiego Związku Gminno-Powiatowego. Mimo młodego wieku zdążył być już wicewójtem w Jaworzu i obronić doktorat.  Odmówił przyjęcia podwyżki pensji, zaproponowanej przez radnych. Umiejętnie korzysta z nowoczesnych mediów w komunikacji z mieszkańcami.dodano: 2017-05-31 | autor: Region
 
 
jaworzanin
Gratulacje panie Wójcie Ostałkiewicz oby panu sił i zdrowia wystarczyło na kilka kadencji wójtowania w naszym pięknym Jaworzu.
2017-05-31
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.132 sek.