BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Budowa muzeum pochłonie ponad 2,5 mln zł

Niedawno informowaliśmy, iż władze gminy Wilamowice zleciły opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Kultury i Tradycji Ludowej. Obiekt ma powstać na działce gminnej w pobliżu Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Więźniów Oświęcimia w Wilamowicach. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 2,6 mln zł brutto. Tymczasem mieszkańcy Dankowic nadal czekają na decyzję o rozpoczęciu budowy hali sportowej przy miejscowej szkole.

Jak dowiedzieliśmy się od pracownika Urzędu Miejskiego w Wilamowicach, inicjatorem i pomysłodawcą inwestycji jest Stowarzyszenie Na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie” oraz Zarząd Osiedla Wilamowice. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia, na podstawie zestawienia kosztów zawartych w koncepcji, wynosi 2,6 mln zł brutto. Dokładna kwota ma być znana po opracowaniu kompletnej dokumentacji kosztorysowo – projektowej wraz z pozwoleniem na budowę. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wilamowice zaplanowano realizację tego zadania na lata 2017 – 2018 i założono współfinansowanie ze środków zewnętrznych.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2018. Koncepcja budowy muzeum zakłada budowanie obiektu w trzech etapach. Jaki będzie roczny koszt utrzymania placówki i ilość etatów konieczna do jej obsługi? Na to pytanie nie uzyskaliśmy kompletnej odpowiedzi. Jak informuje Dominik Puda z wilamowickiego urzędu, na chwilę obecną gmina nie dysponuje takimi danymi. Gmina przystąpi do analizy tych kosztów po wykonaniu kompletnej dokumentacji.  Jakie zatem eksponaty będzie można zobaczyć w utworzonym Muzeum? Jak powiadomił naszą redakcję Dominik Puda, ekspozycję będą stanowić wszelkie dobra materialne i kulturowe zgromadzone przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie” oraz eksponaty będące w posiadaniu osób fizycznych, które przekazane zostaną na rzecz muzeum.

Z pewnością skonsternowani informacją o tej inwestycji mogą być mieszkańcy Dankowic, którzy w ostatnim czasie usilnie zabiegają o budowę nowej hali sportowej dla miejscowej szkoły. Obecnie zajęcia wychowania fizycznego w tej placówce prowadzone są w spartańskich warunkach. Gmina tłumaczy, iż obecnie nie posiada środków na realizację tego przedsięwzięcia ze środków własnych i czeka na dofinansowanie zewnętrzne. Jak zatem kształtuje się obecna sytuacja związana z planami budowy hali w Dankowicach? - Zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową Gminy Wilamowice budowa planowana jest w latach 2018 – 2019. Zaplanowano na ten cel 4 mln zł. Inwestycja ta zgłoszona jest obecnie do tzw. „bazy sportowej” Ministerstwa Sportu i Turystyki, ponieważ do realizacji niezbędne są środki zewnętrzne – lakonicznie poinformował przedstawiciel Urzędu Miejskiego.

Zdjęcie: Wikipediadodano: 2017-05-27 | autor: Region
 
 
Obserwator
Wnioski o muzeum wpływają od 1989 roku.Inwestycja ma być finansowana ze środków zewnętrzych. Niech Dankowice jak są takie mądre poszukają sobie finansowania chociaż w 60 %. Jak się nie podoba - w gminie bez was się obejdziemy! Do Bestwiny droga wolna!
2017-06-16
 
Wilamowianin
Gwóźdź do trumny? Niezbudowanie tego do gwóźdź do trumny wilamowskiej tożsamości. Rozgrywki władzy mnie nie obchodzą.
2017-06-10
 
Rozsądny
Niech budują. To będzie przysłowiowy gwóźdź do trumny dla obecnych włodarzy Gminy. Na ten gwóźdź niestety w pełni zasługują.
2017-06-10
 
Wilamowianin
A ile ma kosztować sala w Dankowicach?
2017-06-08
 
Obywatel
W innych miejscowościach są inwestycje faktycznie, ale nie przypominam sobie by któraś pochłonęła blisko 3 mln złotych!!! Zobaczymy jak bardzo to będzie potrzebne i sam na zebraniu Rady Gminy będę wnioskował o to by ukazać ilu zwiedzających w danym roku będzie miało to muzeum:)
2017-06-07
 
Wilamowianka
Wiele osób może mówić, że po co nam muzeum, ale jak ktoś się tym interesuje, to widzi jak to jest potrzebne. Bardzo łatwo jest mówić, że coś nie jest potrzebne. Najpierw powinno zagłębić się w sprawę, a potem się na jej temat wypowiadać.
2017-06-06
 
Wilhelm
Do obserwatora - czytaj ze zrozumieniem : Artykuł : "Zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową Gminy Wilamowice budowa planowana jest w latach 2018 – 2019. Zaplanowano na ten cel 4 mln zł. Inwestycja ta zgłoszona jest obecnie do tzw. „bazy sportowej” Ministerstwa Sportu i Turystyki, ponieważ do realizacji niezbędne są środki zewnętrzne" i moja wypowiedź : "Obie inwestycje są potrzebne..." dodam, że o dofinansowanie do budowy muzeum starają się społecznicy ze stowarzyszenia "Wilamowianie".
2017-06-05
 
Obserwator
No Wilhelmie, widzę że z całą mocą pewne, wąskie środowisko broni inwestycji pn. muzeum w Wilamowicach. Najpierw trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców gminy i zapewnić tym najmłodszym odpowiednie warunki do rozwoju fizycznego. Muzeum być może jest potrzebne, ale z pragmatycznego punktu widzenia lepiej wkład własny - konieczny na jego budowę - przeksięgować na poczet budowy hali w Dankowicach.Reasumując, tendencyjna jest Twoja wypowiedź Wilhelmie, ponieważ niejednokrotnie mieszkańcy Dankowic dawali upust swojej frustracji spowodowanej indolencją samorządu w przygotowaniu inwestycji budowy hali sportowej. Zmniejszono przecież wkład własny gminy na to przedsięwzięcie i to spowodowało konflikt społeczny nazwany przez Ciebie "skłóceniem". To lokalna władza poprzez swoje decyzje tego dokonała. Tłumaczono przecież, że na halę nie ma pieniędzy, bo są duże inwestycje związane z kanalizacją, a tu nagle wyskakuje się z budową muzeum... No ale to już taka ogólnopolska tendencja do stawiania sobie przez lokalne władze pomników...
2017-06-05
 
Wilhelm
Uważam że to bardzo słaby, tendencyjny artykuł mający na celu skłócić mieszkańców Gminy Wilamowice. Redaktor konfrontuje poglądy nt. budowy muzeum z planowaną budową sali gimnastycznej. Obie inwestycje są potrzebne ale na sfinansowanie ich w 100% gminę nie stać. Konieczne są środki zewnętrzne. Dofinansowanie z instytucji kulturalno-naukowych do muzeum nie może być wykorzystane na salę sportową i na odwrót. Niepokojące może być to jak w przyszłości, gdy skończą się dotacje unijne utrzymać tą całą gminną infrastrukturę i etaty zatrudnionych w nich pracowników w roku estrady ?.
2017-06-05
 
sportowiec
anonim - syn jak skończy ze sportem to zapyta ile Ty kosztujesz razem z halą bo byłbyś dobrym cieciem na tej hali.
2017-06-04
 
anonim
A czy to przypadkiem dankowski radny nie ma interesu w budowie hali sportowej? Gdzie będzie pracował jego syn jak skończy ze sportem?
2017-05-31
 
Lokalny
Nareszcie coś dla Wilamowic, które mają niesamowity potencjał turystyczny - może w końcu go z rozsądkiem wykorzystają- a wsie dookoła też na tym nie będa stratne. 3mam kciuki za realizację
2017-05-31
 
Wilamowianin
Jedno drugiego nie wyklucza.
2017-05-30
 
ms
Lepiej by ogarnęli rynek. Bo laweczki i klomby wyglądają strasznie
2017-05-30
 
Wilamowianka
W okolicznych wsiach byly inne inwestycje ważne dla danej miejscowości. Wilamowice potrzebują muzeum, a inne wsie czego innego.
2017-05-30
 
rodowity Wilamowian
Pamiętajmy, że kulturę i język miasta Wilamowice niszczyli mieszkańcy okolicznych wsi, dlatego teraz trzeba wydawać pieniądze na ich ratowanie. Gdyby sąsiedzi wykazali się tolerancją, może mieliby teraz z tego zyski? Zresztą turyści i naukowcy działają na rzecz Gminy, a nie tylko miasta, starczy wejść na stronę www.turystyka.wilamowice.pl wykonaną z pieniędzy UW.
2017-05-30
 
Magda
za pieniądzem gminne, tak samo jak Wilamowice leżą w Gminie tak pozostałe miejscowości także, co rok robi się w którymś sołectwie jakieś inwestycje i tyle, ważne że coś się robi, a to że jednostką się to nie podoba to przeprowadźcie się do sąsiednich gmin, zobaczycie co to znaczą inwestycje :)
2017-05-30
 
Obywatel
Skoro budowane jest w Wilamowicach Muzeum za pieniądze gminne, czyli mieszkańców całej Gminy a odnosi się do tradycji ludowej "miasta" Wilamowice a nie całej Gminy to oby kolejne jakiekolwiek inwestycje w tej miejscowości były zaplanowane nie wcześniej niż w roku 2025!!! A słyszałem, że w Wilamowicach z LKS-u pisali już w zeszłym roku jakieś pismo odnośnie budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią w ich miejscowości, możecie o nim zapomnieć!
2017-05-29
 
Rybka
Księżniczki z MGOK będą miały kolejną kasę z projektu, ile potem muszą się nachwalić że nic nie robią a pieniądze lecą, to są przedsiębiorcze dziewczyny
2017-05-29
 
mieszkaniec gminy
Chore...Jeśli mieszkańcy Wilamowic, a raczej potomkowie flamandów, sami się na to złożą, to niech budują. Planowany budżet pewnie podobnie jak budżet na pomnik jest niedoszacowany. Z tego co pamiętam, to jest wiele ważniejszych (odłożonych) inwestycji w gminie, które są związane z bezpieczeństwem, szkolnictwem i komunikacją (m.in. projekty w Dankowicach, Hecznarowicach...). Idą wybory, więc zaczynają się dziwne obietnice (lub kolejne osoby będą musiały znaleźć zatrudnienie). Należy dbać o o kulturę i tradycje lokalne, ale wykorzystajmy do tego istniejące zasoby gminne (GOK i inne).
2017-05-27
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.070 sek.