BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Nadchodzi czas rozliczeń

Rodzice uczniów Gimnazjum w Kozach i tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego nie ukrywają pretensji do władz gminy, że te w odpowiednim czasie nie podjęły konsultacji z nimi w kwestii połączenia obu placówek. Co więcej, wójt negatywnie miał odpowiedzieć na propozycję spotkania w kwestii omówienia planowanych zmian w gminnym szkolnictwie. Władze Kóz odpierają te argumenty i twierdzą, że w obliczu obecnej sytuacji materialnej i lokalowej, łącząc obie szkoły podjęli najbardziej racjonalną decyzję.

Podczas marcowego posiedzenia komisji połączonych Rady Gminy Kozy rodzice uczniów miejscowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego wystąpili z wnioskiem o wstrzymanie realizacji uchwały z 14 lutego br. do czasu wygaszenia gimnazjum, czyli do września 2019 r.. Projekt uchwały zakładawłączenie oddziałów Gimnazjum do Liceum Ogólnokształcącego. Zajęcia obu połączonych szkół odbywać się będą w Kozach przy ul. Szkolnej 20.W czasie marcowych obrad rodzice zaprezentowali swoje argumenty przeciw łączeniu obu placówek. Rodzice obawiali się przede wszystkim umieszczenia gimnazjalistów i licealistów na jednym piętrze, pogorszenia warunków pracy uczniów i nauczycieli, a przede wszystkim zaniepokoili się późną porą w jakiej ich pociechy miałyby kończyć zajęcia szkolne (dwuzmianowość). Ponadto rodzice mieli duże pretensje do władz gminy o brak konsultacji projektu uchwały zarówno z nimi jak i gronem pedagogicznym oraz uczniami. W ich opinii organ wykonawczy nie poinformował zainteresowanych stron o swoich zamierzeniach. Wyrażono także oburzenie postawą wójta, który nie spotkał się z rodzicami przed podjęciem ostatecznej decyzji w kwestii  łączenia szkół.

Jak zauważają uczestnicy marcowego posiedzenia komisji, wójt w komentarzu do podniesionych kwestii wygłosił tyradę, która zasadniczo nic nie wniosła do dyskusji. – Nie uspokoił nastrojów rodziców, niczego nie wyjaśnił i nie rozwiał obaw. Postarał się za to o ukazanie siebie jako świetnego gospodarza gminy, bo po 8 latach starań pozyskał środki zewnętrzne na budowę przedszkola. Kreował się na człowieka, którego nęka CBA, bo ludzie mu źle życzą i robią mu krecią robotę, rozsiewając nieprawdziwe plotki. Żenujące. Koniec końców dyrektorzy szkół podstawowych wystąpili z uzasadnieniem podjętej decyzji i nakreślili rodzicom dlaczego takie a nie inne rozwiązanie jest optymalne na chwilę obecną. Padły zapewnienia o tym, że lekcje nie będą trwały dłużej niż do godz. 16 i nie zostaną zlikwidowane zajęcia dodatkowe. Głosu w dyskusji nie zabrała dyrektor Nowak, która wzięła odpowiedzialność za prowadzenie nowopowstałej placówki. Nie jesteśmy do końca zadowoleni z decyzji, która jednak już zapadła. Niemniej jesteśmy ludźmi, którzy – wbrew opinii niektórych rządzących w naszej gminie, że są toksyczni i podburzają dzieci, snują knowania i czepiają się nie wiadomo o co - myślą i rozumieją zaistniałą sytuację. Wystarczyło parę dni wcześniej stanąć przed nami, mając przecież racjonalne argumenty, z podniesioną głową nam wszystko wyjaśnić. Liczenie się z ludźmi, uczciwość wobec społeczeństwa, to rzeczy, które w każdej sytuacji popłacają. Rządzący o tym powinni pamiętać, bo nadchodzi czas rozliczeń i pozyskiwania na nowo zaufania wyborców. Uda się to olewając ludzi? – pyta uczestnik komisji.

W protokole ze wspomnianego posiedzenia wspólnego komisji wypowiedź wójta Kóz jest przedstawiona w inny sposób. Jak czytamy w dokumencie, Krzysztof Fiałkowski poinformował, że obowiązkiem samorządów zgodnie z ustawą  jest dostosowanie sieci szkół do reformy oświatowej. Z uwagi na krótki termin realizacji rządowych postanowień została podjęta decyzja o przeniesieniu klas Liceum Ogólnokształcącego do budynku, w którym obecnie znajduje się Gimnazjum, co w ocenie organu wykonawczego oraz stanowiącego gminy Kozy w obecnej sytuacji lokalowej i materialnej jest najlepszym rozwiązaniem. Ponadto, w g treści protokołu, zapewnił, że uczniowie nie będą kończyli lekcji w późnych godzinach popołudniowych. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o cierpliwość i wyrozumiałość w tym okresie przejściowym, a także umożliwienie pracy dyrektorom szkół w pracach nad ułożeniem planów, które będą optymalnie dostosowane do warunków umożliwiających właściwe nauczanie oraz uwzględniające wszystkie postulaty rodziców.dodano: 2017-05-18 | autor: Region
 
 
Wazon
Fiałkowski gdyby mógł to zlikwidowałby liceum od razu. W tej stytuacji robi to w białych rękawiczkach pod pozorem nowelizacji ustawy. Namieszać, namieszać a liceum samo przestanie istnieć, bo nie bedzie chętnych.
2017-05-23
 
teraz ja
Ten samodzierżawca wybrany po raz drugi na urząd przez ciemny ,obskurancki ludek koziański ,wie doskonale,że z tą koziańską ciemnotą może tak postępować.Świadczą o tym wyniki wyborów,tak samorządowe,parlamentarne jak i prezydenckie.Wie doskonale z kim ma w gminie do czynienia i wie ,że większość to zatęchłe,kruchciane pospólstwo,zaczadziałe dymem kadzidlanym,bez głębszej refleksji i zrozumienia świata.Dlatego postępuje tak jak mu wygodnie,bez poszanowania praw mniejszości.Tej mniejszości, która ma inne zdanie na sposób prowadzenia polityki gminnej,tej mniejszości myślącej i analizującej podejmowane przez niego decyzje.Dla mnie jest on amplifikacją,całej tej gminnej menażerii,niewiele umiejącym,niewiele rozumiejącym,ale zadufanym w swojej nieomylności. Zapoznałem się z protokołem RIO, niewiele można dodać,tylko tyle,że polityka gminna w Kozach ma jeden obraz : "trójca poruszająca się we mgle ".Dziwię się tylko bardzo, braku jakiegokolwiek krytycyzmu w prowójtowym ugrupowaniu. Myślę,że otrzeźwienie przyjdzie dopiero po obudzeniu się z ręką w nocniku.
2017-05-21
 
Jasiu
Na portalu Nasze Kozy opublikowano Wystąpienie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Bardzo bardzo pouczająca lektura warto przeczytać. Kontrola RIO w Katowicach w Urzędzie Gminy Kozy ujawnia wiele nieprawidłowosci w koziańskich finansach. Wynika z niej jasno że skarbnik chodzi po kopalni i bąki zbija nic nie robiąć. A bogu, bogu nie raguje, dziwne jest to że bogu zatrudnia na urzędzie nieudacznika który nawet poboru opłaty targowej nie potrafi prawidłowo zorganizować.
2017-05-20
 
KOWAL
Stosunek Pana wójta do ludu jest pasywny, niedbały, a można też powiedzieć olewajacy. Liczą się tylko tyrady, lub jak kto woli samojebki w Wiadomosciach Koziańskich. Przykłady można by mnożyć, jeden z wielu to zburzenie pomnika w Kozach, pomnika który ufundowali Kozianie w hołdzie i podzięce swoim bohaterom. Wójt historyk!!!!nie pytając nikogo!!! zburzył coś na czym można było uczyć patriotyzmu całe roczniki młodzieży przez wiele lat, zburzył naszą tożsamość. Dialog społeczny to pole minowe na którym co rusz urywa nogę wójtowi i Jego CPZetowi. Czy z władzą, z Kozami jest coś nie tak? chyba tak, ostatnio o tym gdzie ich własny wójt i własny proboszcz mają mieszkańców i ich sprawy dowiedzieli się organizatorzy PIKNIKU HROBACZEJ, a jednak go zorganizowali udowadniając że jeszcze nie jesteśmy skazani na "Sto lat samotności" i jeszcze nie porosły nam świńskie ogonki.
2017-05-19
 
wick
o co chodzi? nie czytali programu PiS gdzie było o likwidacji gimnazjów? a 43% głosów na PiS... wójt tylko wykonuje to co rząd ustalił
2017-05-18
 
Kartek
Co tu dużo pisać. Wójt jako reprezentant urzędu i uchwałodwca połączenia szkół, powinien przeprowadzić rozmowy nawet z pracownikami gospodarczymi tych jednostek w celu zapoznania sie z każda opinią. Woli on jednak narzucić swój egoistyczny tok postępowania a winę zwalić na rade, która podejmuje uchwale w trybie pilnym (typowa manipulacja). Choćby ten pomysł był genialny to ignorowanie ludzi jest najgorszym z możliwych zachowań jakie może posiadać wójt.
2017-05-18
 
lol
Oczywiście radni przyjęli protokół bez sprzeciwu, pomimo ewidentnego kłamstwa w zapisie?
2017-05-18
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.084 sek.