BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Zbierają na odbudowę schroniska na Hrobaczej Łące

13 maja na Hrobaczej Łące odbędzie się piknik rodzinny. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na odbudowę schroniska turystycznego, które 7 stycznia br. częściowo strawił pożar.

Impreza odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich, którym leży na sercu odbudowa tego kultowego i klimatycznego miejsca.

Przypomnijmy, iż w sobotę 7 stycznia około godziny 12  na poddaszu drewnianego schroniska na Hrobaczej Łące wybuchł pożar. Strażacy z niemałymi problemami dotarli na miejsce akcji usytuowane ponad 800 metrów nad poziomem morza. Płomienie strawiły strop i pomieszczenia noclegowe na poddaszu. W wyniku zalania wodą podczas gaszenia ucierpiały niedawno odnowione pomieszczenia kuchenne i zaplecze gospodarcze. Przyczyną pożaru był prawdopodobnie rozszczelniony komin.

Obiekt, powstał w połowie lat 30. ubiegłego wieku. Gospodarstwo i schronisko na szczycie Hrobaczej Łąki prowadziło rodzeństwo Zofii, Michaliny i Jana Dożaków. W okresie powojennym placówkę objęło patronatem PTTK. Było w nim wtedy 15 miejsc noclegowych. W roku 1973 budynek odkupił ( wraz z Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną „Postęp” ze Starej Wsi) i prowadził  do 1991 roku - Rudolf Baścik, który częściowo rozbudował obiekt. Później nieodpłatnie przekazał swoje dobra na rzecz Fundacji SOS Poczętego Życia z Warszawy, związanej ze zgromadzeniem księży pallotynów. Schronisko przemianowano na Dom Turystyczno-Rekolekcyjny. W 2002 roku niedaleko schroniska, na szczycie Hrobaczej Łąki, wzniesiono nocą oświetlony -  Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. Niedawno doprowadzono linię energetyczną do oświetlenia krzyża i zarazem schroniska. Dzięki tej inwestycji (i wymianie gospodarza schroniska) w ostatnich miesiącach  przeprowadzono cały szereg prac modernizacyjnych i planowano następne.dodano: 2017-05-08 | autor: Region
 
 
CKO
Chapeau bas.
2017-05-09
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.087 sek.