BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Wybudują Muzeum Kultury i Tradycji Ludowej

Władze gminy Wilamowice zleciły opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Kultury i Tradycji Ludowej. Obiekt ma powstać na działce gminnej w pobliżu Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Więźniów Oświęcimia w Wilamowicach.

W zakres dokumentacji wchodzi: część opisowa, część graficzna (rysunki koncepcyjne budynku: pomieszczenia wystawowo - ekspozycyjne, sala wielofunkcyjna, sala do nauki języka wilamowskiego, zaplecze sanitarne, pomieszczenie biurowe z zapleczem socjalnym dla pracowników) oraz zestawienie planowanych kosztów inwestycji. Termin wykonania opracowania to 28 kwietnia br. Ciekawostką jest fakt, że już w tej chwili trwają wstępne rozmowy z dyrekcją Teatru Polskiego w Warszawie oraz Uniwersytetem Warszawskim dotyczące wielofunkcyjności tego obiektu i możliwości finansowania przez wspomniane instytucje.

Źródło: UM Wilamowice

Zdjęcie: Wikipediadodano: 2017-04-28 | autor: Region
 
 
Wilamowianin
Najwyraźniej nie orientujesz się w projektach prowadzonych przez UW i Stowarzyszenie "Wilamowianie". A Gok to nie muzeum.
2017-05-30
 
wykształciuch
Z tego co pamiętam, to jest wiele ważniejszych (odłożonych) inwestycji w gminie, które są związane z bezpieczeństwem, szkolnictwem i komunikacją. Czytając o możliwości finansowania przez UW czy Teatr Polski, ogarnia mnie pusty śmiech... Może chodzi o dofinansowanie ekspozycji, czy też jakichś sporadycznych imprez (w kwocie raczej kilku tysięcy niż znaczącej kwoty w budżecie inwestycji). Patrząc z innej perspektywy idą wybory, więc obietnic nigdy zbyt wiele. Należy dbać o o kulturę i tradycje lokalne, ale wykorzystajmy do tego istniejące zasoby (GOK i inne).
2017-05-26
 
Wilamowinka
Bardzo dobrze, że robią Wilamowice powinny w końcu docenić swoją kulturę
2017-05-22
 
Wilamowianin
Ale jeśli jest Pani mieszkanką Wilamowic, a nie Wilamowianką, to można zrozumieć to podejście. Przykre tylko, że nie dostrzega Pani potrzeb Wilamowian na miejsce, gdzie ich język, kultura i historia byłaby godnie reprezentowana. I nie chodzi tu o ruch pielgrzymkowy, tylko o historie ludzie i dziedzictwo pokoleń, którego nie chcemy zatracić.
2017-05-22
 
Wilamowianin
jeżdżę rowerem. A jakie kolejne muzeum? Bo jakoś nie zauważyłem, żeby już było. Drogi są w dobrym stanie, oczywiście nie wszystkie, a remontowane są z innych funduszy niż muzeum, które ma być finansowane z zewnątrz - min. z funduszy UW i teatru, z tego co czytam
2017-05-22
 
obserwator
Wilamowianka przecież Wilamowianin chce muzeum co na to poradzisz???? może on z tych co nie chodzi po ulicach o których piszesz tylko go wożą a w budowie muzeum widzi interes no nie mieszkańców i turystów bo ich to nie interesuje ale swój.
2017-05-21
 
mieszkanka Wilamowic
Tak kolejne muzeum stawiają a drogi są w opłakanym stanie brak oświetlenia na bocznych drogach bo jak mówią nasze władze na to nie ma pieniędzy...niech tym turystom pokażą te drogi a władza niech się przespaceruje ciemnymi i niebezpiecznymi ulicami.
2017-05-20
 
Wilamowianin
A co do męczenników, to nie ma żadnego miejsca pamięci ofiar wysiedleń, wywózek na Ural i do powojennych obozów w Oświęcimiu, Jaworznie i więzień w Mikuszowicach i Wadowicach. Starczy trochę się zainteresować i nie oceniać z góry.
2017-05-09
 
Wilamowianin
Proponuję się zainteresować, co się w Wilamowicach dzieje, bo chyba nie widzisz. Kilka tysięcy turystów rocznie, oprócz tego wielu naukowców z całego świata. Np. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411295,wilamowice-centrum-rewitalizacji-ginacych-jezykow-swiata.html http://www.beskidzka24.pl/artykul,%E2%80%9Emaly_ksiaze%E2%80%9D_po_wilamowsku,22138.html http://www.katowice.tvp.pl/22725804/hobbit-hejn-an-cyryk-czyli-hobbit-w-jezyku-wilamowskim
2017-05-09
 
obserwator
Wilamowianin o jakich ty turystach !? piszesz tych co zaprosi GOK na śmiergusty by się napić wspólnie a później imprezować u innych po Europie ( za pieniądze podatników). W 1945 tylko Wilamowianie byli skrzywdzeni reszta tylko miód i śmietana. Męczennicy potrzebują muzeum ????????
2017-05-08
 
Wilamowianin
Obserwator, to Uniwersytet Warszawski i Teatr Polski mają pomóc w finansowaniu. A Wilamowianie zostali po 1945 roku skrzywdzeni, nie dostali zadośćuczynienia od swoich oprawców, niech więc jest chociaż takie miejsce pamięci. Poza tym ma to pomóc w utrzymywaniu języka wilamowskiego, który przyciąga wielu turystów do Wilamowic, a przy okazji do "innych płatników podatków".
2017-05-05
 
obserwator
Uniwersytet i teatr finansować to sciema . Gmina wyłoży kasę by zaspokoić chore ambicje działaczy . Ścieki. woda. śmieci podatki do góry na to brak pieniędzy muzeum ?? niech Wilamowianie się złożą . Gmina to też inni płatnicy podatków i od ich pieniędzy wara
2017-04-30
 
staly bywalec
Mam nadzieje ze wreszcie bedzie co ogladac bo jak na razie to nie ma nic poza kosciolem dla turystow
2017-04-29
 
Wilamowianin
Trzymamy kciuki!
2017-04-29
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.086 sek.