BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Budowa obwodnicy Buczkowic może ruszyć już w 2018 r.

Jeśli śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiego uda się pozyskać środki z funduszy europejskich na budowę „tzw. obwodnicy Buczkowic”, to inwestycja może rozpocząć się już na przełomie 2018 i 2019 r. Jak informuje biuro prasowe marszałka, obecnie nie przewiduje się wydłużenia planowanego łącznika drogi ekspresowej i wojewódzkiej do granicy Buczkowic i Szczyrku. Wg urzędników drugi etap tego przedsięwzięcia mógłby pochłonąć nawet 315 mln zł.  

 

W połowie kwietnia przedstawiliśmy informację dotyczącą budowy obwodnicy Buczkowic, która była streszczeniem wypowiedzi burmistrza Szczyrku w tym temacie. Pisaliśmy o tym w artykule „Co dalej z obwodnicą Buczkowic?”. Jednocześnie zwróciliśmy się o udzielenie bliższych informacji do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach i śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Po ponad dwóch tygodniach oczekiwania, służby prasowe marszałka odpowiedziały na pytania naszej redakcji.

Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego - Marta Paluch, w chwili obecnej trwa postępowanie o wydanie pozwolenia równoprawnego, które prowadzi Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Po wydaniu ww. decyzji oraz nadaniu jej klauzuli ostateczności, planowane jest złożenie wniosku do wojewody śląskiego o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Urzędniczka przypomina jednocześnie, iż ostateczny przebieg obwodnicy został przyjęty po konsultacjach społecznych i jest on, na odcinku Rybarzowic, przesunięty w kierunku drogi S1. Droga będzie posiadała jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu szerokości 3,5 m. Wzdłuż obwodnicy będą zlokalizowane drogi dojazdowe do okolicznych pól.

Rozpoczęcie inwestycji będzie możliwe po uzyskaniu decyzji ZRID oraz wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych. Jeśli marszałkowi uda się w wyniku konkursu pozyskać środki z funduszy europejskich (procedura konkursowa w toku), to rozpoczęcie robót jest możliwe na przełomie 2018 i 2019 r. Marta Paluch informuję, że na tę chwilę w ramach planu rzeczowo – finansowego inwestycji i remontów na drogach wojewódzkich na 2017 rok zabezpieczono środki finansowe na ten cel w wysokości 452 886 zł. Wartość ta jest przeznaczona na rozliczenie umowy na prace projektowe.

Służby prasowe marszałka zapytaliśmy czy szacowano koszty „wydłużenia” tzw. obwodnicy Buczkowic z wylotem w Szczyrku. - W 2011 opracowano wielowariantową koncepcję obwodnicy miejscowości Buczkowice do Szczyrku. Wg tego opracowania koszt drugiego etapu obwodnicy (od drogi wojewódzkiej nr 942 do Szczyrku) jest szacowany na kwotę 95 – 315 mln w zależności od wariantu – poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. Jednocześnie dodała, iż obecnie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach nie prowadzi, żadnych prac projektowych mających na celu przedłużenie drogi w kierunku Szczyrku.

Przypomnijmy, że na tę chwilę zakończenie łącznika z drogą ekspresową S1 planuje się w pobliżu stacji paliw BP w Buczkowicach i połączenie go w tym miejscu rondem z drogą wojewódzką 942. Samorządowcy z Buczkowic ponoć domagają się budowy wzdłuż istniejącej drogi wojewódzkiej chodników i ścieżki rowerowej do centrum miejscowości. Zapytaliśmy służby prasowe marszałka czy inwestor przewidział budowę takiej infrastruktury na tym odcinku drogi wojewódzkiej. - 9 czerwca 2016 r. zostało podpisane porozumienie między gminą Buczkowice a województwem śląskim, na mocy którego gmina zobowiązała się do przygotowania dokumentacji projektowej budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż DW 942, które jednak na prośbę gminy zostało rozwiązane. W chwili obecnej prace projektowe nie są prowadzone. Natomiast odnośnie obwodnicy Buczkowic, w ramach budowy ronda przewidziano wykonanie odcinka ciągu pieszo-rowerowego – napisała naszej redakcji Marta Paluch.dodano: 2017-04-24 | autor: Region
 
 
Monika
Nie „marnotrawstwo”, tylko zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza i obniżenie poziomu hałasu w Rybarzowicach i Buczkowicach.
2017-05-18
 
Zenek
Po co znowu robić coś (jak to w Polsce) połowicznie. Ta droga zgodnie z pierwotnym założeniem ma się kończyć w Szczyrku .Wyda się kasę i nic to nie poprawi wjazdu do Szczyrku.Kolejne marnotrawstwo !!
2017-05-14
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.086 sek.