BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Gmina dofinansuje wymianę kotłów

Mieszkańcy gminy Bestwina od tego roku będą mogli wnioskować o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła. Gmina wyłoży środki na ten cel z własnego budżetu i w skali roku będzie to 132 tys. zł. Preferowane będą wnioski dotyczące montażu pieców gazowych.

W latach 2017 - 2020 rozpoczyna się w gminie Bestwina Program Ograniczenia Emisji. W marcu radni zdecydowali o szczegółach dotyczących tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim wybrana została forma wykonania zadania. Z kilku przewidzianych możliwości najlepsza według większości radnych okazała się wymiana starych pieców węglowych na gazowe. Mieszkańcy skorzystają również z wymiany pieca węglowego na węglowy z paliwem typu ekogroszek lub gazowego na gazowy (proponowany montaż finansowy w ujęciu rocznym według tabeli: 15 budynków - kotły gazowe WT-GE; 2 budynki - kotły gazowe GT-GE; 5 budynków - kotły węglowe WT-WE). Zakres kosztów kwalifikowanych do objęcia wsparciem obejmuje dla kotłów gazowych i węglowych spełniających normy emisji: demontaż istniejącego źródła ciepła, zakup i montaż nowego źródła ciepła, zakup i montaż niezbędnej armatury, prace instalacyjne wyłącznie w obrębie nowego źródła ciepła.

- Na dany rok przewidziano 132 tys. zł, a szacunkowa wartość maksymalnego dofinansowania wyniesie 5 tys. zł. Dofinansowanie nie przekroczy również 50 proc. wartości inwestycji – wyjaśniał w czasie marcowej sesji wójt gminy, Artur Beniowski. -  Obrazowo mówiąc, jeżeli inwestycja byłaby wykonana u mieszkańca za kwotę 6 tys. zł, to dofinansowanie wyniesie maksymalnie 3 tys. zł. Pięć tys. będzie kwotą maksymalną, jednak nie przekraczającą 50 proc. wartości inwestycji. Różnica pomiędzy programem realizowanym w latach 2007-2009 polega na tym, że program jest finansowany ze środków własnych i nie ma potrzeby wyłaniania operatora programu. Będzie to wykonywane za udziałem pracowników Urzędu Gminy – poinformował Beniowski.

Zastrzeżenia co do treści proponowanej uchwały zgłaszał przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik. Radny zauważył, że w czasie posiedzenia wspólnego komisji Rady pozytywnie zaopiniowano preferencję dla wymiany kotłów z węglowych na węglowe-ekologiczne. Tymczasem w treści uchwały preferowane są kotły gazowe. Stanclik wnioskował o zmianę treści uchwały i przywrócenie wcześniejszych zapisów. - Program dopuszcza zmianę tych proporcji. To mieszkańcy zweryfikują, na jakie piece będą wymieniane te dotychczasowe. Preferencja wynika z tego, iż najbardziej ekologiczny w tym momencie jest piec gazowy – wyjaśniał wójt Bestwiny.- Gdyby wniosek przeszedł, to program nie wejdzie w życie, dlatego że konieczne byłyby zmiany proceduralne. Dopiero na kolejnej sesji program mógłby zostać przegłosowany. Komisja preferowała wymianę kotłów węglowych na węglowe, ale z konsultacji społecznych jasno wynikało, że preferencje społeczeństwa są bliższe tych zwartych w uchwale – zakończył Beniowski.

Ostatecznie Rada Gminy przyjęła (11 głosów za, 2 przeciw) program Ograniczenia Emisji w gminie Bestwina na lata 2017-2020 w zaproponowanym przez wójta kształcie.dodano: 2017-04-03 | autor: Region
 
 
Stach
Ale jaja. Zmiana ogrzewania z węglowego na gazowe w budynku jednorodzinnym to średnio około 25 tysięcy złotych. To jakiś żart.
2017-04-05
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.095 sek.