BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

warto wiedziec

Willa Hermanna Schneidera

Przy ulicy Adama Mickiewicza stoi jedna z okazalszych willi fabrykanckich przedwojennego Bielska. Willa Hermana Schneidera pod nr 27 została wytyczona i zbudowana na początku XX wieku prawdopodobnie wg. projektu znanego bielskiego architekta Andrzeja Walczoka.

Po długo trwającym remoncie obiekt odzyskał swój dawny blaski i ponownie upiększa dzielnicę Dolnego Przedmieście, która od drugiej połowy XIX wieku zyskiwała na znaczeniu o czym świadczą liczne lokalizacje tak znakomitych budowli jak bielska synagoga, Dom Gminy Żydowskiej, rodzinny dom Karola Korna, najwybitniejszego budowniczego Bielska, czy też wspomniana willa Hermanna Schneidera. W latach 20 i 30-tych powstały liczne kilkupiętrowe okazałe domy mieszkalne. Hermann Schneider, bielski przemysłowiec zlecił w roku 1902, prawdopodobnie Andrzejowi Walczokowi, wybudowanie na tej parceli okazałej willi. Już wtedy Schneider był właścicielem tkalni lnu w bielskiej dzielnicy Dolne Przedmieście, tuż nad rzeką Białą. Fabryka ta powstała w roku 1863 za sprawą Alberta Neumanna, który w roku 1873 nabył młyn parowy w Białej i postanowił fabrykę lnu sprzedać Carlowi i Benjaminowi Schneiderom. Jak podają zapiski w Monografii Bielska-Białej, Hermann Schneider bardzo szybko rozbudował swoją fabrykę, a w roku 1903 wszedł do Spółki Akcyjnej Przemysłu Jutowego "Unia" z siedzibą w Wiedniu. Dzisiaj, na terenie tej fabryki stoi Galeria Sfera. Jedynym elementem z dawnego wystroju architektonicznego starej fabryki są duże, półokrągło zwieńczone okna (od strony ul. M. Grażyńskiego), które zdobiły kotłownie. Już wtedy H. Schneider należał do grona najbogatszych mieszkańców Bielska. Stąd budowa rodzinnej posiadłości musiała być naprawdę reprezentacyjna.


REKLAMA

Powstał więc okazały budynek wzniesiony w stylu neobaroku i secesji. Jednopiętrowa, z mansardowym dachem z lukarnami, willa wzniesiona w otoczeniu dużego ogrodu, z narożną wieżą nakrytą neobarokowym hełmem. Faliste wykrojenie okien, trójarkadowa loggia. Sień zwieńczona jednoprzęsłowym, krzyżowym sklepieniem. Neobarokowo-secesyjna klatka schodowa dwubiegowa z piękną rozetą i fasetami. Fasety to ozdobne zaokrąglone narożniki pomiędzy sufitem a ścianą. Fasety stiukowe były szczególnie popularne w architekturze XVIII i XIX wieku. Całość nadawała iście reprezentacyjne, wręcz pałacowe założenie. Ogród od wschodniej strony otoczony jest żelaznym płotem. Kute motywy kasztanowca ozdabiają całość ogrodzenia. Szczególnie pięknie prezentuje się owo kute ogrodzenie obecnie, po gruntownej renowacji. Od strony zachodniej i północnej wykonawca remontu posesji wykonał betonowe, stylizowane słupy, w które zamontowane zostały segmenty stalowej kraty. W obejściu stoi także dawna wozownia, utrzymana w tym samym stylu architektonicznym. Po roku 1945 willa podzieliła losy tego typu obiektów: przez krótki czas mieściło się tu słynne Studio Filmów Rysunkowych przeniesione z Wisły (dopiero stąd trafiło do willi Rotha na ul. Cieszyńską), a w późniejszym okresie zadomowiło się tu przedszkole. Przez kilka lat obiekt ten stał pusty. Wieść gminna niosła, że ma być tu siedziba banku, kasyno (!) aż wreszcie zakupu całej nieruchomości dokonał prywatny inwestor i przeprowadził gruntowny remont, dzięki temu ta jedna z najpiękniejszych bielskich przedwojennych willi, odzyskała swój blask i świadczy o przedwojennej świetności miasta.dodano: 2013-10-11 | autor: S.Biłka
 
 
tom
Jak można było wstawić do tak pięknej willi plastikowe okna nie zachowując podziałów, szprosów. Stare skrzynkowe okna same w sobie było zabytkiem. To skandal, gdzie był konserwator?!?!
2013-11-21
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.132 sek.