BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

polecamy

Zacznij biegać

Bieganie to oprócz chodzenia najbardziej naturalna i najprostsza forma ruchu. Przynosi efekty szybciej niż inne formy aktywności ruchowej. Nie wymaga także od Ciebie wcześniejszego treningu ani drogiego sprzętu.

Bieganie pozytywnie wpływa na naszą kondycję. Niweluje stres, pomaga także utrzymać dobrą sylwetkę. Obecnie styl życia wielu z nas niestety nie zachęca do aktywności. Wielogodzinne godziny spędzane w pracy, często przed komputerem. Zmęczenie i stres, złe odżywianie.

Po przyjściu z pracy szybki obiad, co powoduje, że nawet myślenie o wysiłku powoduje ból głowy. Niestety taki tryb życia może prowadzić wyłącznie do zdrowotnych problemów.

Czas zacząć myśleć o zmianie. Aby zacząć biegać początkowo należy połączyć spacer z biegiem. Proponujemy trening 6 tygodniowy. Sześć tygodni przygotowań mających umożliwić Ci bieg bez zatrzymywania przez 30 minut.

Każdy z treningów rozpoczyna się z bardzo niezaawansowanego poziomu - w pierwszym tygodniu musisz być w stanie truchtać przez 30 sekund - jeśli tego nie potrafisz - spróbuj przez tydzień lub dwa maszerować energicznie 3-4 razy w tygodniu aż poczujesz, że 30 sekund biegu Cię nie zabije.

Jeżeli zdecydujesz, że jesteś wstanie przebiec 30 sekund – możesz zacząć plan 6 tygodniowy. Jeśli 30 sekund biegu jest dla Ciebie zbyt łatwe – zacznij od tego tygodnia, który będzie dla Ciebie dość wymagający. Biegaj z przerwami na marsz, które są zalecane przez program.

Każdy trening rozpoczynamy 10 minutową rozgrzewką. Swobodny, ale energiczny marsz, może być z lekkimi wymachami nóg, ramion, krążeniem bioder, szyi - musisz poczuć, że wszystkie twoje stawy zaczynają pracować. Kolejne 30 minut to trening zasadniczy wg harmonogramu w tabeli.

Na koniec 10-15 minut rozciąganie i lekkie ogólnorozwojowe ćwiczenia siłowe.

Całość powinna zająć Ci ok. 60 minut.

Bieganie jest ogólnorozwojowe, fantastycznie wzmacnia mięśnie i ścięgna co pomaga zachować prawidłową postawę ciała. Sport ten wzmaga również produkcję hormonu wzrostu co pośrednio powoduje, iż wyglądamy młodziej i młodziej się czujemy. Bieganie wzmacnia również serce, wspomaga produkcję limfocytów odpowiedzialnych za walkę z infekcjami. Dodatkowo obniża poziom "złego" i podnosi poziom "dobrego" cholesterolu. Jednym słowem samo zdrowie, także już dziś zacznijmy biegać!

Poniżej plan treningowy (6 tygodni dla początkujących)

Tekst stworzony na podstawie www.bieganie.pl

 

zdjęcie: Bieg Fiata w Bielsku-Białej / ASiRGaleria

 
dodano: 2013-08-16 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.147 sek.