BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Radni atakowani za udział w marszu

1 marca ulicami Bielska-Białej po raz kolejny przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wg członków podbeskidzkich struktur Partii Razem, na marszu pojawiły się flagi z neonazistowskimi symbolami zawierającymi swastykę. Wśród maszerujących pojawili się bielscy radni Prawa i Sprawiedliwości, co zdaniem zrzeszonych w Razem jest skandalem. W komentarzu do tych zarzutów Konrad Łoś stwierdza, że mamy do czynienia z socjotechniczną manipulacją, której głównym celem, jest w istocie deprecjonowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. 

Jak czytamy na facebook'owym profilu podbeskidzkich struktur Partii Razem, w marszu współorganizowanym przez ONR i inne skrajnie prawicowe organizacje wzięli udział radni miejscy z ramienia PiS: Roman Matyja i Konrad Łoś (forsowany ostatnio przez niektórych miejscowych działaczy PiS jako kandydat na prezydenta miasta w wyborach samorządowych). Jak sugerują członkowie Razem wśród powiewających na marszu flag można było wypatrzyć neonazistowskie symbole zawierające swastykę. Partia podkreśla, że po raz kolejny politycy PiS idą ramię w ramię z działaczami ONR. - Dzisiejszy Obóz Narodowo-Radykalny odwołuje się wprost do tradycji przedwojennego ONR, będącego organizacją faszystowską. Jest organizacją antydemokratyczną. W swoim programie otwarcie odrzuca demokrację liberalną i zapowiada ograniczenie działalności partii politycznych. Deklaruje pragnienie budowy ustroju opartego na zasadzie hierarchii i społeczeństwa opartego na ideałach militarnych, wskazując w deklaracji programowej, że „hierarchia, porządek i dyscyplina wojskowa będą promieniować na resztę Narodu”. Współpraca PiS z ONR to skandal, do którego działacze Prawa i Sprawiedliwości zdołali nas niestety przyzwyczaić. Jednak maszerowanie w asyście flagi, na której znajduje się m.in. swastyka, to zupełnie „nowa jakość”. Czy lokalni radni z PiS utożsamiają się z otwarcie antykatolickim, antychrześcijańskim i antysemickim przekazem Zadrugi? Neonaziści zapewne są zadowoleni.

Od wszystkich partii politycznych powinniśmy oczekiwać szacunku dla pewnych podstawowych wartości – uznanie prymatu demokracji nad innymi formami rządu powinno być oczywiste dla każdej organizacji. Współpracując z nacjonalistyczną i antydemokratyczną organizacją, jaką jest ONR, PiS wyraża pogardę dla ustroju demokratycznego. Maszerowanie obok sztandarów neonazistów przekracza jednak wszelkie granice. To po prostu skandal – czytamy w wystąpieniu członków Razem.

O komentarz dotyczący stawianych przez Razem zarzutów poprosiliśmy Konrada Łosia. Radny przypomina, że w preambule do ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przyjętej z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Śp. Lecha Kaczyńskiego podkreśla się, iż dzień ten ustanawia się w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Jednocześnie nadmienia, iż marsze „Żołnierzy Wyklętych” organizowane w ramach konstytucyjnej wolności zgromadzeń odbywają się w Bielsku-Białej (jak i wielu innych miastach) począwszy od dnia 1 marca 2012 r. Marsze te są rodzajem zgromadzenia publicznego regulowanego przez przepisy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach. Wynikająca z istoty zgromadzeń publicznych otwarta formuła marszu zapewnia każdemu zainteresowanemu możliwość swobodnego wzięcia udziału w wydarzeniu.

Konrad Łoś przekonuje, że spoiwem łączącym zgromadzonych jest chęć zamanifestowania wspólnego stanowiska w danej sprawie. - Tak też się stało, gdyż w przypadku marszu z dnia 01.03.2018 r. który przeszedł ulicami Bielska-Białej wspólnym mianownikiem, łączącym jego uczestników jest wyłącznie oddanie hołdu, czci i pamięci Żołnierzom Niezłomnym. W świetle powyższych wyjaśnień zarzucanie poszczególnym manifestującym, w tym politykom występowania obok sztandarów innych organizacji, które brały udział w tym samym (i jednocześnie jedynym w Bielsku-Białej) marszu jest socjotechniczną manipulacją, której głównym celem, jest w istocie deprecjonowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych – stwierdza radny Łoś. - Nie ulega wątpliwości, iż także dzisiaj różne środowiska polityczne są zainteresowane wymazywaniem „Żołnierzy Wyklętych” ze zbiorowej pamięci narodu. Zatem w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonym w Bielsku-Białej wartością nadrzędną jest wspólna pamięć o bohaterach uzewnętrzniona w jednym wspólnym marszu wielu zróżnicowanych politycznie środowisk, nie zaś manifestowanie wspólnych poglądów politycznych. Podkreślam, iż marsz „Żołnierzy Wyklętych” jest wydarzeniem patriotycznym i społecznym, nie politycznym. Dalszą polemikę z treścią publikacji zamieszczonej na facebook’owym profilu partii Razem („Razem Podbeskidzie”) uważam za bezprzedmiotową jako urągającą powadze istoty sprawy i szacunkowi wobec bohaterów historii naszej Ojczyzny – zakończył Konrad Łoś.

Zdjęcie: Facebok radnego Romana Matyi dodano: 2018-03-05 | autor: Region
 
 
szarość
@tak było.Za to bandyci wyklęci ci nie przeszkadzają,dla ciebie święci !!!
2018-03-07
 
Marek 56 lat
Niech mi ktoś wytłumaczy o jaką Polskę i gdzie i z kim walczyli wyklęci ,nsz,Anders itp na pewno nie na linii frontu aby gonić niemca tylko ze swoją głupotą czyste wataszki a teraz ciemnota jarka robi z nich bohaterów dlatego bo tak samo niszczyli Polskę i Polaków jak teraz SBek jarek.
2018-03-07
 
normaln
@Viktor, ale żyją ich potomkowie a na Podlasiu świadkowie tych bezeceństw,leśnych ludzi. Tak wielu z nich to prawi patrioci ale typy jak łupaszko, bury czy ogień/to tylko przyklad/ to zbrodniarze, ludobójcy mordercy cywilów/5000ofiar/, dzieci/187 poniżej 14lat/. Ja z opowieści babci nic dobrego o leśnych nie moge powiedzieć--przychodzili, rabowali co się dało zabierając ostatni kawałek chleba, litr mleka dla dzieci--tacy to byli bohaterowie.Tak bandyta, który zamordował krewnego milicjanta z rąk którego zginął. Dziś fałszerze historii, synowie komuchów wynoszą takich na ołtarze. A co do wydarzeń po wojnie to nie musimy sięgać na Lubelszczyznę na Śląsku działy sie równie potworne rzeczy.
2018-03-07
 
tak było
Oto relacja gen. Zygmunta Berlinga po przybyciu do Warszawy. .  „Po moim przybyciu z przedmieść Warszawy do Lublina zastałem tam straszną sytuację. W całym kraju pachołkowie Berii z wojsk NKWD szerzyli spustoszenie. Sekundowały im w tym bez przeszkód kryminalne elementy z aparatu Radkiewicza. Ludność okradano z jej mienia w czasie legalnych i nielegalnych rewizji. Zupełnie niewinnych ludzi deportowano i wtrącano do więzień. Strzelano do ludzi, jak do psów. Dosłownie, nikt nie czuł się bezpieczny i nie znał dnia ani godziny. Naczelny prokurator wojskowy powiedział mi po powrocie z inspekcji, na którą wysłałem go do więzień Przemyśla, Zamościa, i Lublina, że trzyma się tam ponad 12 tysięcy ludzi. Nikt nie wie jakie zarzuty im się stawia, przez kogo zostali aresztowani i co się z nimi zamierza uczynić. (…). … rządy bezprawia, zbrodni i prowokacji w kraju przekraczały wszelkie granice.” (Zob. „List Berlinga do Gomułki” z 20.XI. 1956 r., Zeszyty Historyczne, nr. 37, 1976, str. 43, wyd. Instytut Literacki, Paryż).
2018-03-06
 
bodzio57
Viktor. Lata 1941-1989 niech ocenią historycy.
2018-03-06
 
Viktor
Już brakuje starszych ludzi co pamiętają co robiła ta banda jak wyklęci i nsz jeszcze trochę ludzi jest to powiedzą jak rabowali a jak ich przegoniłeś to zakapowali do niemca i do obozu mają tysiące ludzi na sumieniu ,jeden z tych bandytów pijak dostał kulę w łeb w Zabrzegu a teraz bohater jak jarek w stanie wojennym siedział u mamy pod kieska a teraz 1 męczennik chyba 1 zdrajca.
2018-03-06
 
W PiS-du
Tamci kradli i przegryzali ośmiorniczkami, obecna "dobra zmiana" sama przyznaje sobie niezłe premię a Maibhy darują im bezdomni. Głosujcie tępe cha.y na PiS i tylko na PiS.
2018-03-06
 
2018
@John.Dostałeś młotem w ten pusty łeb i widzisz wszystko odwrotnie.
2018-03-06
 
normalny
Najśmieszniejsze jest to, że synowie partyjniaków czyli komuchów wielce protestują przeciwko dziełu swych ojców. Czy to jakieś rozdwojenie jaźni, hipokryzja, fałszowanie historii czy jakaś histeria tych zwolenników zołnierzy PRZEKLETYCH przez Rodziny pomordowanych przez bandytów, ludobójców, morderców dzieci i starców łupaszki, burego czy ognia.
2018-03-06
 
Jeleń
Wiadomo kto popiera bandytów jak ten mały z AA i wszystko wiadomo.
2018-03-06
 
Jagoda
czerwone mordki od razu rozpoznać, a w oczach ich widać nienawiść
2018-03-06
 
Świr Smoleński
Bardzo dobrze,że zobaczyliśmy ich mordki,wiadomo z kim mamy do czynienia.
2018-03-06
 
John
neofaszyzm i prawica??? chyba coś ci się pomyliło, przestań golić się sierpem !
2018-03-06
 
2018
Tak się rodzi neofaszyzm !!
2018-03-06
 
John
tak wygląda demokracja wg lewicy ! zero tolerancji !
2018-03-06
 
bodzio57
Panie ministrze Szwed. Czy na powyższym zdjęciu to pana asystent Herzyk "wyklęty"? Niech PiS nie wypiera się "flirtowania" z ONR.
2018-03-05
 
Cześć i Chwała Bohaterom
Przesłanie Pana Cogito Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch ocalałeś nie po to aby żyć masz mało czasu trzeba dać świadectwo bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę a kornik napisze twój uładzony życiorys i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie strzeź się jednak dumy niepotrzebnej oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz powtarzaj: zostałem powołany - czyż nie było lepszych strzeż się oschłości serca kochaj źródło zaranne ptaka o nieznanym imieniu dąb zimowy światło na murze splendor nieba one nie potrzebują twego ciepłego oddechu są po to aby mówić: nikt cię nie pocieszy czuwaj - kiedy światło na górach daje znak - wstań i idź dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów Bądź wierny Idź Zbigniew Herbert
2018-03-05
 
@@@
Pełen szacunek dla Pana Łosia.Popieram 100/100.
2018-03-05
 
to tu
Już po Łosiu !!!
2018-03-05
 
Edi
Marsz ludzi nie są Polakami a popierają tych co mordowali Polaków.
2018-03-05
1 2 Nastpne

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.066 sek.