BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

kultura

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

10 marca w sali OSP w Bestwinie odbędzie się widowisko w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pt. „Polska dziś woła nas”. Darmowe wejściówki na to wydarzenie można odbierać do 8 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie. Szczegóły na załączonym plakacie. 

Widowisko teatralne przygotowane przez Teatr „JaNowy“ z Andrychowa, w którym za pomocą słowa, muzyki, gry świateł i tańca opowiedziana jest historia zgrupowania partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego pod dowództwem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. W swoich szeregach skupiał on przede wszystkim młodych ludzi w wieku od 18 do 23 lat, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o wolność naszej Ojczyzny. Jesienią 1946 roku podstępem wymordowano ponad stu z nich.

Spektakl złożony jest z 11 scen, w których występuje około 90 aktorów, wśród nich dzieci, młodzież, dorośli. Sceny te z jednej strony ukazują świat żołnierzy niepodległościowego podziemia i ich rodzin zmagających się po II wojnie światowej z narzuconą ideologią, a z drugiej strony środowisko tzw. nowej władzy. Sceny patriotyczne przeplatają się z tzw. scenami reżimowymi, co wyostrza i wzmacnia kontrast tych dwóch światów. Kontrast ten buduje też m.in. wykonywana na żywo muzyka, która poprzez stałe, jak refren powracające motywy ilustruje konflikt wartości.

Polska dziś woła nas to spektakl przywracający pamięć o Żołnierzach Wyklętych. To także apel o trwanie przy podstawowych wartościach: miłości do Boga, ojczystej ziemi, rodziny oraz opowieść o odwadze i honorze.dodano: 2018-02-28 | autor: Region
 
 
Józef 71
Bandy zawsze banda broni trzeba młodym to tłumaczyć co to byli za nie ludzie wrodzy prawdziwych Polaków a wy na polecenie pięty kasujcie prawdę.
2018-03-05
 
element obcy klasowo
WY, towarzyszu Józef 71 lat, wicie ,rozumicie nie marnowaliście czasu na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu Leninizmu gdzie na odcinek zdobywania wiedzy skierowała was Egzekutywa.My, wicie rozumicie zawsze pokładaliśmy nadzieje w takich jak wy i nie zawiedliśmy się że wykorzystacie awans społeczny waszego ojca (któremu za sanacji wyłaziła słoma z czworaków) do tępienia wicie, rozumicie wszelkiej maści wstecznictwa i wrogów ludu pracującego miast i wsi. Z partyjnym.....
2018-03-04
 
Józef 71 lat
Wpis został zablokowany przez administratora z powodu naruszenia zasad regulaminu.
2018-03-04
 
jedynie prawda jest ciekawa
Wpis został zablokowany przez administratora z powodu naruszenia zasad regulaminu.
2018-03-04
 
Jan 67 lat
To żołnierze przeklęci mordercy tysięcy Polaków ale idiota stopa ma swoje urojenia i złapał ciemnych kiboli .
2018-03-04
 
jedynie kłamstwa są ciekawe
Onufry,czołowy pisuardowski politruk .Za późno się urodziłeś,byłbyś na innych kartach,tych co tutaj cytujesz !!!
2018-03-03
 
jedynie prawda jest ciekawa
Wpis został zablokowany przez administratora z powodu naruszenia zasad regulaminu.
2018-03-03
 
hrabia Onufry
Oto relacja gen. Zygmunta Berlinga po przybyciu do Warszawy. .  „Po moim przybyciu z przedmieść Warszawy do Lublina zastałem tam straszną sytuację. W całym kraju pachołkowie Berii z wojsk NKWD szerzyli spustoszenie. Sekundowały im w tym bez przeszkód kryminalne elementy z aparatu Radkiewicza. Ludność okradano z jej mienia w czasie legalnych i nielegalnych rewizji. Zupełnie niewinnych ludzi deportowano i wtrącano do więzień. Strzelano do ludzi, jak do psów. Dosłownie, nikt nie czuł się bezpieczny i nie znał dnia ani godziny. Naczelny prokurator wojskowy powiedział mi po powrocie z inspekcji, na którą wysłałem go do więzień Przemyśla, Zamościa, i Lublina, że trzyma się tam ponad 12 tysięcy ludzi. Nikt nie wie jakie zarzuty im się stawia, przez kogo zostali aresztowani i co się z nimi zamierza uczynić. (…). … rządy bezprawia, zbrodni i prowokacji w kraju przekraczały wszelkie granice.” (Zob. „List Berlinga do Gomułki” z 20.XI. 1956 r., Zeszyty Historyczne, nr. 37, 1976, str. 43, wyd. Instytut Literacki, Paryż).
2018-03-03
 
King
"Zamordowali mu żonę, czterech synów, najmłodszy nie miał ani dnia". Na kilka dni przed marszem Mariusz Niczyporuk opowiedział radnym Hajnówki, co wydarzyło się 29 stycznia 1946 r. w Zaleszanach - wsi spacyfikowanej przez oddział Romualda Rajsa, gdzie zginęło 79 osób. - Dla mojego dziadka Nikity Niczyporuka, na skutek skoordynowanych i nieprzypadkowych działań ludzi z oddziału "Burego", których nie przechodzi mi przez gardło nazwać żołnierzami. Zamordowali mu żonę, czterech synów, z których najmłodszy nie miał ani dnia. Wypadł przez wypalony bok swojej matki. Zabili jeszcze brata mego dziadka, jego żonę i dziecko. Z bratem mego dziadka leży w jednym grobie sąsiad, kilka domów dalej mieszkał we wsi. Rozstrzelano go z dwójką dzieci na ręku - podkreślał Mariusz Niczyporuk. (http://www.tvn24.pl)
2018-03-03
 
Kinga
„Jestem jednym z »żołnierzy wyklętych«. Po przejściu frontu i pojawieniu się jakoś tam jednak polskiej administracji, podjąłem zbrojny opór i walkę z władzą. Teraz, już jako starzec – chyba ostatni żyjący z tej grupy – oceniam tę inicjatywę i działalność zdecydowanie negatywnie. Oceniam ją jako tragiczną i bezsensowną – pisze na FB prof. Andrzej Jaczewski (rocznik 1929), emerytowany lekarz pediatra, pedagog, humanista. Nasza walka nie miała szans – przeto była bez sensu. „Każde badanie historii to wartość. Musi jednak być oparte na faktach a nie ideologii. Boję się, że obecnie jest inaczej: IPN i twórcy »wychowania patriotycznego« głoszą chwałę i propagują kult tzw. »żołnierzy wyklętych«” – dodaje Jaczewski i opisuje swoje doświadczenia sprzed ponad 70 lat. Nasza walka nie miała szans – przeto była bez sensu. Musiało skończyć się tak, jak wielokrotnie w naszej historii: bezmyślną, bezcelową daniną krwi. W naszym wypadku, co najmniej trzech chłopaków zamordowanych wyrokiem sądu. A ofiar śmiertelnych byłoby więcej: „Krzysztof” miał zaoczny wyrok śmierci, a gdyby nie szczęśliwy zbieg okoliczności, to w tym samym procesie i ja – wtedy 16-letni chłopak – podzieliłbym los kolegów. I „Tadek”, i może jeszcze inni. Na co można było liczyć, porywając się na naszych kolejnych okupantów: Armię Czerwoną i ZSRR , nawet z dobrym uzbrojeniem? Na trzecią wojnę światową? Dziś wiemy, że to była iluzja”
2018-03-02
 
przypominać nieprzekonanym
6 czerwca 1945 r. „wyklęci” z bojówki NSZ dokonali masakry ludności cywilnej wsi Wierzchowiny. Zamordowano 194 osoby, w tym 45 mężczyzn, 65 dzieci w wieku od 2 tygodni do 11 lat, pozostałe osoby to kobiety i dzieci powyżej 11 lat. Z zeznań przesłuchiwanych osób, które były naocznymi świadkami zajścia, wynika, że napastnicy oprócz broni palnej używali dla wykonywania zabójstw siekier, łopat i motyk. Nie obeszło się również bez gwałcenia kobiet. (…) Zamordowano w powyższy sposób 194 osoby, w tym 45 mężczyzn, 65 dzieci w wieku od 2 tygodni do 11 lat, a pozostałe osoby to kobiety i dzieci powyżej 11 lat. Rabowano również mienie mieszkańców, odzież, bieliznę, obuwie, mniejsze sprzęty napastnicy załadowali na wozy i wywieźli ze sobą. Zabrano też ze wsi znaczną ilość krów, świń i koni. Z ogólnej liczby 140 koni, jaką posiadała ludność przed 6.6.45r. pozostało obecnie tylko 5-6 par. Grzegorz Motyka, Rafał Wnuk, „Pany i rezuny”, Warszawa 1997 (cytat za: https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/wierzchowiny-2/) Jestem byłym żołnierzem leśnym NSZ, który wtedy był i uczestniczył w pacyfikacji. Widziałem te straszne wydarzenia i tragedie ludzkie. Wtedy nie robiło do na mnie większego wrażenia, ale dziś mam je wszystkie przed oczyma, prześladują mnie. Bez przerwy proszę Boga, aby mi to wszystko przebaczył, a i wszystkim innym, których los tej okrutnej wojny na taką drogę rzucił. Wiem, że niewielu z nas przeżyło to piekło, ale ci, co przeżyli myślą już inaczej i robią inaczej, aby zasłużyć przed Bogiem na przebaczenie. Chcemy, aby nasze dzieci i wnuki nie były wychowywane na przykładach tych pseudobohaterów. To były wyczyny barbarzyńskie z naszej strony. Mordowaliśmy ludzi bez powodu, pod wpływem emocji, na bezmyślny rozkaz, często tylko dlatego, że był z innego oddziału, miał innego orzełka, wziął ziemię z reformy. Grzegorz Motyka, Rafał Wnuk, „Pany i rezuny”, Warszawa 1997 (cytat za: https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/wierzchowiny-2/)
2018-03-02
 
baronowa S.
Lać chama po pysku,zwłaszcza takiego jak Onufry.jestem za !!!
2018-03-02
 
Młody
Cześć i Chwała Bohaterom jedyni którzy stanęli do walki o wolność zasiali ziarno które dziś dojrzewa komuna wreszcie w Polsce się kończy Volksdeutsche i komuniści kwiczycie dalej ,młode pokolenie was już nie chce e tym kraju .Cześć i chwała NSZ Brawo Prezydent Duda Warto byc Polakiem.
2018-03-01
 
Olo
same czerwone robactwo na tym portalu feeee, jak umyć ten szlam?
2018-03-01
 
hrabia Onufry
Chama trzeba lać PO pysku bo będzie coraz gorzej. Rok 1918 odzyskanie niepodległości 1920 wojna polsko –bolszewicka 1 wrzesień 1939r agresja Niemiec hitlerowskich 17 wrzesień 1939 agresja Rosji sowieckiej Okupacja , pierwsze obozy koncentracyjne, Katyń wywózki na Sybir i Kazachstan. Dochodzimy do 1945r kiedy to Stalin instaluje władze komunistyczną na terenie Polski. Teraz pytanie: kto po tym wszystkim popiera władze ludową ? Właściciele ziemscy nazwani obszarnikami którym skonfiskowano majątki i podzielono na parcele – nie Małorolni chłopi nazwani kułakami – nie Młynarze, kowale, leśnicy – nie Fabrykanci, bankierzy, handlarze, kamienicznicy – nie Lekarze, prawnicy, administracja państwowa – nie Wykwalifikowana klasa robotnicza – nie No więc kto ? Otóż bezrolni chłopi, fornale , menele, bezrobotni, złodzieje i mordercy. Ta grupa otrzymała od Stalina prace, mieszkanie i awans społeczny. Ci ludzie to pierwsza elita PRL, jeszcze surowa ale świadoma, że bez opieki Rosji nic w życiu nie osiągnie, to sekretarze lat 50 i 60 tych. Następnie ich dzieci, już po skończonych studiach partyjnych, potrafiący się poprawnie wysłowić stanowią w latach 70 i 80 kwiat PRL. Koniec komunizmu był łaskawy dla ich dzieci, zachowali majątki, układy zostali biznesmenami to już kadra IIIRP . Mimo że minęło tyle lat odkąd ich dziadowie wyszli z czworaków i melin podmiejskich, nadal słoma wystaje z butów. Popatrzcie na zachowanie obecnych elit, czy ktokolwiek wyobraża sobie żeby powiedzieć człowiekowi którego brat zginął powiedzmy w ”wypadku” aby do niego zadzwonił. To ten sam typ ludzi, którzy odzierali powstańców styczniowych z butów, grzebali we wnętrznościach zamordowanych żydów szukając kosztowności. Ta hołota wniosła na szczyty wzorce wyniesione z czworaków, język ,zachowanie obyczaje, wtedy miedzy sobą się żarli, kopali dołki aby mieć lżejsza prace,lepsze wynagrodzenie. Dzisiaj robią to samo.
2018-03-01
 
Klosterfrau
hrabia Onufry - powiedz mi niezrównoważony psychicznie człowieku, co bandyckie KBW ma do tego artykułu o "żołnierzach wyklętych"? Chyba tylko to że walczył z tymi żołnierzami. Bo wielu z tych "wyklętych" było po prostu bandytami których należało wyeliminować ze społeczeństwa.
2018-03-01
 
Stela
Może trzeba ich przesortować, czyli rozdzielić bohaterów od bandytów.?
2018-03-01
 
jego sąsiad
Znów ten dureń i nacjonalista Onufry tutaj bredzi,mało ma w domu słuchaczy ?
2018-03-01
 
xxy
Moi rodzice dużo o tych niby żołnierzach mówili. Ale tylko żle lub bardzo żle. Hrabia miał także w rodzinie jakiegoś bandytę skoro ich tak broni,i nie tylko on.
2018-03-01
 
Stela
Żadna ideologia mnie nie przekona, żadne szczytne cele nie usprawiedliwią tego, że ktoś mordował niewinnych. Tak samo jak "ciche" komunistyczne zabójstwa. Bandyta zostanie bandytą, białe jest białe , a czarne jest czarne.
2018-03-01
1 2 Nastpne

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.065 sek.