BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

kultura

Językowe święto w Wilamowicach (zdjęcia)

W Wilamowicach po raz kolejny uroczyście świętowano obchody związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. 23 i 24 lutego odbył się szereg otwartych wydarzeń, w których udział wzięli badacze języków zagrożonych wymarciem m. in. z Holandii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Hiszpanii i Polski.

W wydarzeniu wzięli także udział naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego z wydziału Artes Liberales, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wilamowianie”, członkowie Zespołu Regionalnego „Wilamowice”, lokalne władze samorządowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Wilamowic. Wśród zaproszonych znaleźli się potomkowie Azteków, przedstawiciele Basków, Łemków, Górali Żywieckich i Podhalańskich, Ślązaków, Hucułów i Kaszubów.

W piątkowy wieczór wszystkich uczestników spotkań powitała propagatorka języka wilamowskiego i zarazem najstarsza mieszkanka Wilamowic, pani Helena Biba. Podczas dwóch dni spotkań odbyły się liczne wykłady i warsztaty poświęcone zagrożonym językom i różnorodności językowo-kulturowej, koncerty zespołu z Hopgarten ze Słowacji, pokaz filmu dokumentalnego o Wilamowicach, premiera spektaklu „Ymertihła” wilamowskiej grupy teatralnej „Ufa fisa”, występ Zespołu Regionalnego „Wilamowice” i koncert w wykonaniu rodziny Majerskich z Wilamowic. Wydarzeniom towarzyszył również koncert Ilony „Potani” Chylińskiej oraz zespołu „Chwila Nieuwagi”.

Organizatorami wydarzeń byli naukowcy z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego „Wilamowianie” oraz Urzędem Gminy Wilamowice.

Tekst/zdjęcia: Monika Jarosz (www.gmina.wilamowice.pl)dodano: 2018-02-27 | autor: Region
 
 
Aleksander
Wielkie brawa za kultywowanie tradycji wybierałem się do Was i w ostatniej chwili wyszło coś innego pożegnanie kolegi ,ale następnym razem do Was przyjadę .
2018-02-28
 
Galla81
Wspaniała impreza, piękna inicjatywa! Oby jak najwięcej takich działań! Pozazdrościć tak działającego stowarzyszenia, bo to niespotykane, że ktoś społecznie potrafi tak działać!
2018-02-28
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.