BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Szpitale walczą z NFZ o kilka milionów złotych

Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce zapłacić za nadwykonania w 2017 r. placówkom medycznym, których organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Sprawa może trafić do sądu. Spór dotyczy także placówek z naszego regionu: Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej i  Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. 

To chyba ostatni raz, kiedy nadwykonania za poprzednie 12 miesięcy spędzają sen z powiek zarządzającym placówkami medycznymi. Nie będzie już corocznych dyskusji z NFZ w sprawie przekazania konkretnej puli pieniędzy. Teraz nastała sieć szpitali i system ryczałtów. Zanim jednak to nastąpi, pozostaje kwestia wykonanych zabiegów medycznych w 2017 r. ponad ustalony kontrakt.

- Rzecz jasna jesteśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia w stałym kontakcie. Na razie spotkaliśmy się z odmową spłaty całości nadwykonań. Różnica między naszymi stanowiskami to 7,5 mln zł. I teraz o taką pulę walczymy. Mam nadzieję, że uda się znaleźć kompromis, siadając przy jednym stole. W przeciwnym razie sprawa trafi do sądu. Wtedy szpitale mogą podpisać ugodę z NFZ, ale bez zrzekania się z należnych im środków. Walczymy tak naprawdę o swoje. Przecież to nie są pieniądze rządowe, to nie są pieniądze z NFZ. To pieniądze nas wszystkich - podatników – tłumaczy Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Sprawa dotyczy pięciu szpitali: Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. - Patrząc na dane, rok do roku nawet o 1000 procent wzrosła zachorowalność na wirusowe zapalenie wątroby typu A, co w oczywisty sposób odzwierciedla liczbę przyjęć w naszym szpitalu” – mówi Janusz Szymanowski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

- Nie mamy absolutnie żadnych możliwości ograniczania dostępu do naszych świadczeń. To na przykład wymiana rozrusznika, która ratuje życie. Bez dobrej woli ze strony NFZ nasza sytuacja finansowa będzie bardzo zła – stawia sprawę jasno Ryszard Batycki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

- Świadczenia, za które nam do tej pory nie zapłacono, obejmują kilka terapii. Chirurgiczne, ortopedyczne i inne. Przekraczamy ustalony ryczałt tylko w jeden sposób: przyjmujemy chorych pacjentów, którzy oczekują od nas pomocy. Odpowiedź z NFZ jest niezmienna od lat. Oni mają swoje wzory i wyliczenia. Dla nas niezapłacenie za te nadwykonania oznacza nic innego jak po prostu wzrost zadłużenia placówki – dodaje Urszula Kuc, dyrektor Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, gdzie w ubiegłych 12 miesiącach wykonano ponad stan zabiegów za ok. 3,1 mln zł.

Źródło/zdjęcie: www.slaskie.pldodano: 2018-02-23 | autor: Region
 
 
xxy
John jeżeli jest lepiej to dlaczego kolejki śię wydłużają zamiast skracać,i dla Agi wiadomosć jeżeli chodzi o ortopedę to mnie w 2012 przyjeli w tym samym dniu, nie musiałem czekać nawet tygodnia.
2018-03-03
 
Aga
co ma do tego 500+? Polska zaoszczędziła na wypływaniu VAT z naszego kraju miliardy, a ja byłem tydzień temu po skierowanie do ortopedy, jutro mam wizytę na NFZ, kto chce znaleźć znajdzie, kto chce tylko narzekać choćby sztabkę złota dostał i tak będzie narzekać,
2018-02-27
 
Agnieszka
jest super, dziś się dowiedziałam że do poradni chorób zakaźnych w Cieszynie mogą mnie zarejestrować na luty 2019, a w Bielsku na Wyspianskiego na maj 2019, niestety 500+ nie pobieram żebym mogła sobie opłacić prywatną wizytę
2018-02-26
 
John
i tak jest lepiej niż było za PO...
2018-02-26
 
xxy
Przy dobrej zmianie wyciągniemy kopyta jak kobyły w Janowie
2018-02-23
 
Brawo PiS
PiS nas wyleczy wraz z ojcem dyrektorem.
2018-02-23
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.087 sek.