BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Węgiel coraz droższy. To skutek uboczny uchwały antysmogowej?

Dyskusja nad odpowiedzią w sprawie petycji Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla była jednym z punktów poniedziałkowego posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego. - Czy zabraniając palić ludziom mułami, nie spowodowaliśmy kłopotów Polskiej Grupy Węglowej? Bo to, że przez nas jest droższy węgiel, to wiedza powszechna – mówił radny Piotr Czarnynoga.

Pismo trafiło do wszystkich sejmików wojewódzkich w kraju, w tym też Sejmiku Województwa Śląskiego. Wzywa ona samorządowców do pilnych i przede wszystkim konsekwentnych działań na rzecz walki o czyste, pozbawione smogu powietrze.

- Przy okazji tej petycji warto zastanowić się jeszcze raz nad niektórymi zapisami przyjętej przez nas uchwały antysmogowej. Czy zabraniając palić ludziom mułami, nie spowodowaliśmy kłopotów Polskiej Grupy Węglowej? Bo to, że przez nas jest droższy węgiel, to wiedza powszechna – mówił radny Piotr Czarnynoga.

-Takie stwierdzenia, jakoby nasza uchwała antysmogowa wpłynęła w jakikolwiek sposób na cenę węgla, są naprawdę grubą przesadą. Warto przypomnieć fakty. Przecież w ubiegłym roku produkcja węgla w Polsce spadła o 10 proc. Z kolei licząc rok do roku ceny węgla na światowych rynkach wzrosły – odpowiedział Stanisław Dąbrowa, wicemarszałek województwa śląskiego.

- To bardzo skandaliczne i nieprawdziwe słowa. Ich autor sugerując, że ustawa antysmogowa wpłynęła na ceny węgla z pewnością nie reprezentuje tych wszystkich tysięcy ludzi, którzy wdychają każdego dnia to świństwo i się trują. A to wszystko za cenę wrabiania nas na siłę w kłopoty, w jakie wpadł sam prezes Polskiej Grupy Górniczej. Najtrudniej winę skierować na siebie, najłatwiej zaś winnych szukać na zewnątrz. Proponuję jednak wszystkim nie traktować smogu jako zagadnienia zamykającego się w pytaniu: co palimy w piecu? Tylko raczej: co jest w powietrzu, czym oddychamy? Jak bardzo szkodzimy własnemu zdrowiu? I niezmiennie potrzebujemy w tym względzie aktywnej roli rządu. Tego rządu, który rok temu obiecał 14 punktów polityki antysmogowej, a do tej pory w pełni zrealizował tylko jeden – dodał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ostatecznie odpowiedź wyjaśniająca zapisy i sens uchwały antysmogowej na terenie województwa śląskiego wraz z licznymi działaniami wokół, została przegłosowana. Nie zabrakło także w tej odpowiedzi informacji na temat przyszłych działań Samorządu Województwa Śląskiego w zakresie polityki eantysmogowej. 

Źródło: www.slaskie.pldodano: 2018-02-16 | autor: Region
 
 
Kamil
węgiel nigdy nie będzie eko, tak samo jak pojazdy, przykład VW i trucie ludzi i małpek, na pewno lepszy niż brunatny, który jest dozwolony np w Niemczech, nie ma źle, sprawdźcie dane smogu z 2012 roku, to był rekord w Polsce, ale wtedy była taka wolność słowa że Tusek kazał raport utajnić :)
2018-02-21
 
obserwator
TO NASZ POLSKI EKOLOGICZNY WĘGIEL
2018-02-20
 
menelik
@Konrad. Tolerancją szczególnie posługujecie się wy pisiarskie gnidy ,zwłaszcza ten "bez żadnego trybu"wrzeszczący z trybuny sejmowej o zdradzieckich mordach i mordercach bez żadnego dowodu.To wy jesteście patologią i na zawsze taką pozostaniecie !!!Romaszewska powiedziała o idiotycznej ustawie,to kto ? jak nie idioci ją napisali. Przerażające dane o umieralności Polaków. To katastrofa! Drastycznie wzrasta śmiertelność Polaków – takie alarmujące dane przynosi nowy raport Głównego Urzędu Statystycznego. GUS porównał niedawno liczbę zgonów z lat 2016 i 2017 i okazało się, że tylko w styczniu tego roku zmarło aż o 1/3 ludzi więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej . Winowajca? Wszystko wskazuje na to, że go znamy! Smog zbiera śmiertelne żniwo! P Z przedstawionych przez GUS danych wynika, że w styczniu 2016 r. łączna liczba zgonów sięgnęła 33 tys. To dużo, ale jeszcze gorzej było rok później. W styczniu 2017 r. zmarło aż 44 tys. 400 osób. To aż o 35 proc. więcej! Gorzej jest również, gdy weźmiemy pod lupę dane z szerszego okresu. Łącznie w pierwszym półroczu 2017 r. liczba zgonów zwiększyła się o 7 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Rozbijając te dane, okazuje się, że dziennie umiera aż o 75 Polaków więcej niż 12 miesięcy temu. Gdzie leżą przyczyny tak drastycznego wzrostu? O analizę i próbę znalezienia powodów takiej sytuacji, portal OKO.press zwrócił się do znawcy zjawisk klimatycznych dr Marcina Popkiewicza oraz Jakuba Jędraka z Polskiego Alarmu Smogowego. Wśród największych winowajców obaj eksperci wskazują na grypę, zamarznięcia i zaczadzenia, czyli czynniki szczególnie dające się we znaki w zimniejszych miesiącach. Niepokojące jest jednak bagatelizowane wcześniej zjawisko. Chodzi o smog! „Kiedy już więc uwzględnimy osoby, które zmarły z powodu grypy i innych infekcji układu oddechowego, zamarzły i uległy zaczadzeniu, kolejną najbardziej prawdopodobną przyczyną większej niż zazwyczaj liczby zgonów było zanieczyszczone powietrze” – piszą eksperci. Analiza dla OKO.press wskazuje również na konkretne, wynikające ze smogu niebezpieczeństwa dla organizmu. „Są to m. in. stres oksydacyjny i uogólniony stan zapalny, wraz ze wszystkimi ich konsekwencjami. Wiemy, że drobne cząstki pyłu zawieszonego mogą przenikać z pęcherzyków płucnych do krwi, a z krwią do różnych narządów. Prowadzone na zwierzętach badania histopatologiczne pokazują poważne niekorzystne zmiany anatomiczne, np. w mózgu, pod wpływem ekspozycji na pył zawieszony” – czytamy w raporcie. Te alarmujące dane powinny jak najszybciej zmobilizować polityków do przeciwdziałania negatywnym skutkom smogu. We wtorek konsultacje projektu ustawy o czystym powietrzu rozpoczęli posłowie PO.
2018-02-16
 
Konrad
~Adam; nie rozmawiaj z nimi! to ludzie bez tolerancji, bez szacunku do drugiego człowieka, bez dialogu, nie trać czasu na takich ludzi, w około jest naprawdę wielu wartościowych, patologię zostaw patologii.
2018-02-16
 
menelik
@Adam Ty pisiarski durniu,podaj ile podatnik wpompował miliardów w te nierentowne kopalnie połączone z energetyką i ile jeszcze wpompuje podatkiem od mocy.Ty pisiarska ciemnoto, łykasz wszystko co ci te złodzieje i kłamcy z rządu przekażą.Bez grama własnego pomyślunku,możesz sobie te bzdury kupować ,bo jesteś durniem patentowanym,ale nie ściemniaj innym.Marszałek ustawę wprowadził,żeby ludzie się do końca tutaj nie potruli,musiał od czegoś zacząć,bo tak dłużej być nie może.Może byś podał ile ludzi zmarło więcej w roku 2016 i 2017 w stosunku do lat poprzednich.To jest przerażające,ty pisiarska miernoto.
2018-02-16
 
Adam
z tego co wiem to uchwałę antysmogową wprowadził w woj. śląskim pan Wojciech Saługa - Marszałek z Platformy Obywatelskiej !!! boli was to że wasz człowiek uderzył właśnie w nas Polaków? jakieś zaskoczenie? Platformersi tacy są nic nowego, a co do bzdur ~Eli zerknij na wyniki finansowe PL kopalń, w końcu rentowne a nie jak za PO sprzedać wszystko Niemcom
2018-02-16
 
trybik
Te niemoty w rządzie tylko boją się górniczych kilofków,niczego innego.Dlatego nic się nie zmieni,będą im sypać hajs,bo wiedzą,że w przeciwnym wypadku rozniosą ich na tych kilofkach.
2018-02-16
 
krzysiek
ponad połowa kopalni wydobywa węgiel koksujący który spalany w przydomowych kotłowniach więcej truje niż flot ale rząd soi się kopidołów utrzmując ich z naszych podatków zamiast dopłacać do gazu
2018-02-16
 
Ela
Zamiast bogacić się banda złodziejska spółki to niech kopalnia sprzedaje po 500 zł a jak kopidoły są tacy tępi to pozamykać kopalnie nie dopłacać miliardy do nierobów a do gazu i będzie OK.
2018-02-16
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.113 sek.