BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

kultura

Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach

Z okazji Dnia Języka Ojczystego w piątek i sobotę (23-24 lutego) w Wilamowicach odbędą się liczne otwarte wydarzenia kulturalne. W uroczystościach przygotowanych dla lokalnej społeczności wezmą udział badacze języków zagrożonych wymarciem i reprezentanci mniejszości językowych z Polski i świata. Celem obchodów jest uczczenie bogactwa i różnorodności językowej regionu i Polski.

Wilamowianie mają swój język – wilamowski (wymysiöeryś). Fascynuje on badaczy z całego świata, którzy starają się chronić przed wymarciem to unikatowe dziedzictwo. Dzień Języka Ojczystego będzie więc doskonałą okazją do kolejnego spotkania naukowego aktywistów z Wilamowianami, analizy wyników dotychczasowych działań rewitalizacyjnych, a przede wszystkim… do świętowania. W obchodach pod hasłem „Müterśpröhtag” wezmą udział przedstawiciele m.in. Łemków, Górali Żywieckich i Podhalańskich, Ślązaków, Kaszubów, Hucułów czy potomków Azteków posługujących się językiem nahuatl. 

Program obchodów wypełniają bezpłatne wydarzenia kulturalno-językowe. Wśród nich m.in. pokaz filmu dokumentalnego o Wilamowicach i języku mieszkańców tego miasteczka „Bo dos ej maj śproh”, koncerty, premiera spektaklu „Ymertihła” wilamowskiej grupy teatralnej „Ufa fisa” czy recitale poezji. Zainteresowani będą mogli również dowiedzieć się więcej o różnorodności językowo-kulturowej Polski – organizatorzy zapewniają wstęp wolny na serię wykładów poświęconych tym kwestiom. Pełny program i szczegółowe informacje dostępne są tutaj (kliknij). 

Powodów do świętowania jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, dzięki zaangażowaniu lokalnych aktywistów i naukowców ten język wciąż żyje, choć jeszcze niedawno przepowiadano jego śmierć. Co więcej, włada nim coraz więcej osób z najmłodszych pokoleń. Wilamowskiego można uczyć się zarówno w Wilamowicach, jak i w Warszawie – na Wydziale “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto, już wkrótce wymysiöeryś ma szansę zyskać status języka regionalnego – jeśli Sejm podczas marcowej debaty nad zmianą ustawy regulującą te kwestie przychyli się do postulatów społeczności i naukowców. List w tej sprawie podpisało ponad 270 badaczy. Uznanie wilamowskiego za język regionalny niewątpliwie przyczyniłoby się do jego ocalenia, a tym samym do zachowania ważnych śladów wielokulturowości dawnej Rzeczypospolitej.

Organizatorami wydarzeń są naukowcy z Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wilamowianie oraz Urzędem Gminy Wilamowice. Obchody realizowane są w ramach długofalowego projektu „Humanistyka Zaangażowana”, którego celem jest wsparcie i rewitalizacja języków zagrożonych wymarciem, w tym języka wilamowskiego. Kluczowe dla tych działań okazało się pozyskanie prestiżowego europejskiego grantu z programu Twinning Horyzontu 2020. Grant został przyznany międzynarodowemu konsorcjum naukowemu pod kierunkiem Wydziału „Artes Liberales” UW. Koordynatorką projektu jest dr hab. Justyna Olko, która od lat zajmuje się badaniem i rewitalizacją ginących języków. dodano: 2018-02-15 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.128 sek.