BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Jasienica i Czechowice-Dziedzice bez JOW-ów

W efekcie zmian w Kodeksie wyborczym w 342 gminach zostaną wprowadzone wybory proporcjonalne, wobec dotychczasowych 66 - wynika z opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Oznacza to zniesienie JOW-ów w 276 samorządach, w tym gminach Jasienica i Czechowice-Dziedzice.

Dotychczas wybory proporcjonalne odbywały się wyłącznie w 66 miastach na prawach powiatu. Nowelizacja Kodeksu wyborczego, która wszedł w życie z końcem stycznia, zakłada rozszerzenie zasady proporcjonalności o gminy, które zamieszkuje co najmniej 20 tys. osób. Niesie to za sobą likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w 276 samorządach. Wśród nich znalazły się gminy powiatu bielskiego: Jasienica (liczba mieszkańców: 23 756) i Czechowice-Dziedzice (45 012)

Jak wynika z danych GUS, na które powoływało się Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu w opinii do projektu ustawy, w pierwszym półroczu 2017 r. w Polsce były 342 gminy, łącznie z miastami na prawach powiatu, w których populacja była równa co najmniej 20 tys. mieszkańców. To zaledwie 13 proc. gmin, których w sumie jest 2478, przy czym obszar ten zamieszkuje 56,4 proc. ludności Polski (czyli 21,7 mln mieszkańców).

Dotąd we wszystkich gminach nie będących miastami na prawach powiatu obowiązywała ordynacja większościowa, czyli system jednomandatowy (JOW-y). Nowelizacja zakłada, że JOW-y pozostaną w gminach do 20 tys. mieszkańców, których w Polsce jest zdecydowana większość (86 proc). Na ich obszarze mieszka jednak 16,8 mln Polaków, co stanowi 43,6 proc. ludności naszego kraju. Pierwotna propozycja ustawowa znosiła JOW-y również w tych gminach, jednak ostatecznie się z niej wycofano.

Warto dodać, że nowela Kodeksu wyborczego przewiduje m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczoną od wyborów samorządowych w 2018 r. Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat, a nie jak dotąd – cztery. dodano: 2018-02-14 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.092 sek.