BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Budują ośrodek zdrowia w Mazańcowicach

Rozpoczęła się budowa nowego ośrodka zdrowia w Mazańcowicach, Inwestycja pochłonie ok. 1,5 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku.

Dotychczasowa przychodnia była zbyt mała na potrzeby stale rozwijającego się sołectwa Mazańcowice, w którym każdego roku przybywa kilkudziesięciu nowych mieszkańców. Także infrastruktura i stan techniczny starej przychodni jest daleka od ideału. Dlatego zdecydowaliśmy się na wybudowanie całkowicie nowego ośrodka zdrowia, który pozwoli personelowi medycznemu na przyjmowanie pacjentów w odpowiednich warunkach – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna. – Budowa przychodni w Mazańcowicach to ważny element naszej strategii podnoszenia jakości usług medycznych w całej gminie dla wszystkich mieszkańców – dodaje wójt.

Budynek nowej przychodni powstaje przy ul. Strzelców Podhalańskich na działce o powierzchni ok. 10 arów, która już w 2016 r. została zakupiona właśnie z myślą o postawieniu ośrodka zdrowia. Zabudowa placówki powstaje na powierzchni ok. 200 mkw., kubatura budynku wyniesie 1600 m sześc. Na parterze znajdzie się miejsce dla rejestracji, trzech gabinetów lekarskich i jednego zabiegowego, z kolei na poddaszu użytkowym jako osobnej kondygnacji będzie gabinet lekarski, biuro i pomieszczenie socjalne. Każde z pięter będzie miało po 152 mkw. powierzchni. W budynku będą też toalety i szatnia, zostanie on również wyposażony w windę, co pozwoli wjechać na piętro osobom niepełnosprawnym. Koszt budynku wyniesie 1,5 mln zł. Firma, która wygrała przetarg w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, przygotowała projekt i ruszyła z robotami budowlanymi na działce przy ul. ul. Strzelców Podhalańskich na początku stycznia. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku.

Przypomnijmy, przychodnia w Mazańcowicach jest jedną z pięciu, wchodzących w skład Samodzielnego Gminnego Zespołu Opieki Zdrowotnej, ośrodki zdrowia działają również w Jasienicy, Grodźcu, Międzyrzeczu Górnym i Rudzicy. Gminny ZOZ jest jednostką samorządowej Gminy Jasienica, choć, jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, przed kilkunastu laty był pomysł sprywatyzowania wszystkich ośrodków. – Ostatecznie zadecydowaliśmy, aby jednak służba zdrowia pozostała w strukturach gminy Jasienica, uznaliśmy, że tylko w ten sposób będziemy mieli wpływ na jej jakość. Doświadczenie pokazało, że to była dobra decyzja, bo mogliśmy zadbać o właściwy poziom opieki medycznej dla naszych mieszkańców – mówi wójt.

Stopniowo gminna służba zdrowia była rozbudowywana o kolejne specjalizacje, został też zatrudniony wysoko wykwalifikowany personel, gmina pozyskała również nowoczesny sprzęt do placówek. – Dziś w zdecydowanej większości przypadków pomoc medyczna mieszkańcom Jasienicy udzielana jest na miejscu, bez konieczności dojazdu do innych miejscowości i oczekiwania w długich kolejkach – dodaje wójt.

Źródło/zdjęcie: UG Jasienica

 dodano: 2018-02-07 | autor: Region
 
 
M 55 lat
Ja usłyszałem dziś już nie a jest epidemia wszystkim się mówi po 18 na pogotowie do Jasienicy nie mam samochodu a gorączka była 38.5.i to od tej najważniejszej baby K to jest naprawdę tragedia jest tyle młodych dobrych pielęgniarek co się chce pracować a nie tylko połazić po wsi i mieć spokój odchodzę z tego ośrodka do tego nowego jest tam kultura.
2018-02-11
 
pacjęt
Dopóki będzie ta super niesympatyczna M K to szkoda go budować ona rozmawia z pacjentami jak z idiotami czy są ludzie w gminie co to sprawdzają ostatnia kazała mi dzwonic po gminie czy mnie ktoś przyjmnie a na gminie mówią niech się w Mazańcowicach zabiorą do pracy nieroby nie chodzi i lekarzy to ona robi cały zamieszanie i że ludzie odchodzą z tego niby ośrodka.
2018-02-10
 
mieszkaniec z Mazańcowic
30% ludzi z Mazańcowic jest w Międzyrzeczu drugie tyle w nowej przychodni w Mazańcowicach i Komorowicach a nie przyjęcie z wielką łaską czasami sie czeka 2 dni.
2018-02-08
 
Klosterfrau
Trzeba będzie się przepisać z Międzyrzecza do Mazańcowic. Pytanie tylko jacy lekarze będą tam przyjmować. Bo budynek budynkiem, ale o jakości OZ decyduje skład personelu.
2018-02-08
 
Ewa
Jasienica wielka nie rób jaj januszku.
2018-02-08
 
Mazan
Super jest piękny cieszę się bardzo dziękuję bardzo Jasienica jest wielka
2018-02-07
 
Sran
Co za ludzie w tej gminie mieszkają, nic nikomu sie nie podoba,najlepiej nie robic nic może wtedy bedzie dobrze...
2018-02-07
 
Jan
Taki ośrodek to niech misiu buduje w Landeku gdzie mieszka 800 mieszkańców a nie 4000 moja buda do psa jest trochę mniejsza chyba że robi wszystko aby rządziły prywatne a gmina miała spokój niedawno sprzedał tą działkę za grosze a teraz kupił kawałek za dużą kasę niepotrzebna remiza duża a ośrodek do ludzi mały .
2018-02-07
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.