BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Mieszkańcy zostali oszukani?

Mieszkańcy Lipnika głośno domagają się realizacji odbudowy amfiteatru, czyli inwestycji, która miała zostać zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Ratusz ma jednak spore wątpliwości, bowiem okazuje się, że inwestycja znacznie przekracza zabezpieczone na ten cel środki finansowe. Co więcej prezydent Bielska-Białej nie owija w bawełnę i stwierdza, że mieszkańcy głosujący na ten projekt zostali oszukani, bowiem realizacja tego zadania nakładem pół miliona złotych nie jest możliwa.  

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej po raz kolejny na tapecie był temat budowy amfiteatru w Lipniku w ramach zeszłorocznego budżetu obywatelskiego. Z interpelacją w tej sprawie zwróciła się do prezydenta miasta Barbara Waluś. Radna prosiła o wyjaśnienie dlaczego nie zostały podjęte żadne czynności w celu realizacji projektu w 2017 r. Co więcej, nie zostały zagwarantowane środki w budżecie miasta na 2018 r. - Zgodnie z praktyką realizowanych już wcześniej projektów miejskich powinno nastąpić ustalenie ograniczenia zakresu rzeczowego projektu tak, aby objął on realizację zadania do kwoty 500 tys. zł. Zgodnie z postanowieniami i założeniami budżetu obywatelskiego. To jest zadanie miasta aby dokonać takich ustaleń z autorem. (…) Rozumiejąc, że mamy ograniczone możliwości finansowe, zasadne i zgodne z prawem wydaje się także zrealizowanie tej inwestycji, np. etapami tak jak wiele inicjatyw związanych z budżetem obywatelskim. Przykładem jest budowa ścieżek rowerowych w zakresie każdego z etapów do wysokości 500 tys. zł. Miasto jest w posiadaniu oświadczenia właściciela terenu do realizacji inwestycji, czyli spełniono wymóg formalny – przypomniała radna klubu PiS. Barbara Waluś dodał, iż niezrealizowanie tej inwestycji narazi miasto w oczach mieszkańców na „utratę autorytetu i wiarygodności”.

- Wszystkie niezrealizowane zadania z budżetu obywatelskiego, które nie zostały wykonane, zostaną zrealizowane. Są na to zabezpieczone środki – zapewniał prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult. - Natomiast w tym przypadku, amfiteatr w Lipniku to nie jest budżet obywatelski. Na komisji pan przewodniczący Glaser (Sławomir Glaser - przewodniczący Rady Osiedla Lipnik – przyp. red.) rozdał nam projekty umowy. Było to wczoraj, 22 stycznia. Jak przeczytałem sobie ten projekt umowy, to nawet nie ma co dyskutować i cytować. Lasy Państwowe piszą, że skarb państwa ma w tym wziąć udział i jest to przedsięwzięcie wspólne. W ogóle to nie ma nic wspólnego z budżetem obywatelskim. To może być tylko i wyłącznie przedsięwzięcie wspólne i nic więcej. Jeśli wnioskodawca i pani radna, chcecie 500 tys. to taka kwota jest zabezpieczona na ten cel. Z całym szacunkiem pani radna, ale nie da się tego zrobić za tę kwotę i nie da się zmniejszyć zakresu inwestycji. Amfiteatru nie da się trzykrotnie zmniejszyć. Można to okroić o 10 proc, ale nie o 70 proc. Jeśli sobie ktoś życzy, to my 500 tys. damy. To nie jest budżet obywatelski. To przykre, ale mieszkańców wprowadzono w błąd. Krótko mówiąc, oszukano mieszkańców, że za 500 tys. zrobimy amfiteatr. Tymczasem my wczoraj otrzymujemy projekt umowy, który delikatnie mówiąc jest do dyskusji – wykropkowane, bez żadnych danych, bez niczego – komentował prezydent Krywult. - W odpowiedzi mówi pan o realizowaniu projektów etapami. W budżecie obywatelskim jest kwota 500 tys. zł. Nam chodzi o wykonanie tego etapu za 500 tys. zł. Inne projekty z 2017 r. też będą realizowane w 2018 r. Czy mieszkańców wprowadzono w błąd? Ja myślę, że komisja weryfikacyjna, która oceniła ten projekt pozytywnie, nie wiem czy to ona nas nie wprowadziła w błąd, że jest to możliwe do realizacji. Na pewnym etapie ktoś popełnił błąd. Oczekuję merytorycznej odpowiedzi na moją interpelację – ripostowała radna Waluś.

Do dyskusji włączył się także przewodniczący Rady Miejskiej, Jarosław Klimaszewski, który jednocześnie jest szefem komisji weryfikującej projekty budżetu obywatelskiego. - Projekt, o którym się mówi w kwotach 1,2 mln zł – 1,5 mln zł, nie był załącznikiem do dokumentacji na komisję weryfikacyjną. Był projekt opisowy, wg zapewnień wnioskodawcy mieszczący się w kwocie. Inaczej nie przeznaczylibyśmy tego do budżetu obywatelskiego. Dodam, że głosowanie w tej sprawie było jednogłośne. Tak że miasto i komisja weryfikacyjna wywiązują się ze swoich obowiązków, bo tak jak pan prezydent mówi, 500 tys. nie jest zagrożone. Teraz trzeba ustalić jak wybrnąć z tego. Czy realizujemy projekt, który był równolegle robiony. Trzeba też podziękować, że ktoś na projekt wydał swoje środki. Trzeba to jakoś połączyć i na ten temat będziemy dyskutować. Pan prezydent zwraca uwagę, że jeśli były prowadzone równolegle rozmowy z Nadleśnictwem, to wykracza to poza formułę tego budżetu. Jedno jest pewne, kilka tysięcy ludzi głosowało za tym projektem i to wystarczy aby miasto miało szacunek do tego projektu i go realizowało zgodnie z prawem i w ścieżce która mam nadzieję zostanie ustalona – zakończył Klimaszewski.

W dalszej części dyskusji prezydent Krywult raz jeszcze podkreślił, iż projekt nie spełnia żadnych walorów budżetu obywatelskiego, ani pod względem środków, terminu wykonania i własności terenu. - Żaden z tych trzech warunków nie jest spełniony i proszę nie wprowadzać w błąd mieszkańców, że jest to budżet obywatelski i media huczą, że przegłosowano, a miasto nie chce czegoś dać – komentował prezydent miasta.

- Inwestycje z budżetu obywatelskiego nigdy nie były wykonywane w ten sposób, że ktoś dostawał środki i coś sobie robił. To były inwestycje wykonywane przez Urząd Miejski. Społeczności dano możliwość skonsultowania tego, bo uchwała mówi o konsultacjach społecznych, o tym co społeczność Bielska-Białej chciałaby żeby było realizowane w kolejnym roku. Ten pomysł uzyskał duże poparcie mieszkańców. Chciałbym aby żadna ze stron nie broniła swoich stanowisk jak niepodległości, tylko faktycznie trzeba wypracować taką ścieżkę, która uszanuje wolę tych osób które głosowały – dorzucił swoje trzy grosze w dyskusji Przemysław Drabek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Z argumentem radnego nie zgodził się prezydent Bielska-Białej. - Nie mogę przyjąć takiej formy działania jak duże poparcie społeczne. Każda rada osiedla może stworzyć bardzo dobry projekt dla danego osiedla, który będzie opiewał na 2-3 mln zł i będzie miał duże poparcie. Czy wtedy też trzeba go realizować? Przepraszam bardzo, ktoś wprowadził mieszkańców w błąd, a teraz kto ma to ratować? - pytał Jacek Krywult.

Przypomnijmy, iż projekt odbudowy amfiteatru w Lipniku został wybrany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Projekt uzyskał 6 412 głosów poparcia mieszkańców Bielska-Białej, co przy okazji jest najwyższym wynikiem od początku istnienia tego projektu w mieście.  dodano: 2018-02-06 | autor: Region
 
 
Lokalny
Projekt w założeniu jest zgodny z ideą budżetu obywatelskiego, mimo że wykluczył to prezydent pod względem -środków bo 500 tyś wystraczy na wersję minimalną (droższa wersja zakłada dołożenie środków z lasów państwowych wiec widzę tu tylko korzyść), - terminu wykonania, byłoby to możliwe gdyby nie fakt że urząd od kwietnia nie odpowiedział na propozycję umowy z lasów państwowych, poza tym ponad połowa projektów z zeszłego roku jest jeszcze nie zrealizowana. Czy te inne też nie są projektami BO? - własności terenu - dozwolone jest lokalizowanie projektu na terenach lasów państwowych i zostało dostarczone wymagane oświadczenie. Przypomnijmy że ścieżki rowerowe realizowane w latach poprzednich BO tez były na terenie lasów państwowych i dało się zrobić partnerstwo. Prezydent rozgłasza, że żaden z tych trzech warunków nie jest spełniony - ale w świetle powyższego ja się z nim nie zgadzam i zapytuję kto tu kogo oszukuje?
2018-02-09
 
Autor
Słuszna uwaga. Dziękuję za czujność i uważną lekturę.
2018-02-06
 
belfer
Drogi Autorze, "Także"="również" (pisane razem). "Tak że"="czyli", "więc" (pisane osobno). Warto przemyśleć.
2018-02-06
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.