BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

kultura

Florian Kohut i "Jasieniczanka" z cennymi wyróżnieniami

Florian Kohut, znany malarz z Rudzicy w gminie Jasienica, otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Z kolei Dyplom Honorowy Ministerstwo przyznało Zespołowi Regionalnemu „Jasieniczanka”. Wyróżnienia w środę 31 stycznia wręczył nagrodzonym I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podczas dorocznego Spotkania z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego. 

Laudację Floriana Kohuta wygłosił zaprzyjaźniony z nim Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej. Przypomniał, że obrazy ze strachem polnym, szczególnie ulubionym motywem malarstwa rudziczanina, są rozpoznawalne w galeriach na całym świecie. Artysta aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności oraz promocji gminy Jasienica. Od kilku lat organizuje w swojej rodzinnej Rudzicy „Święto Stracha Polnego”.

Osoby zasłużone dla kultury docenił również starosta bielski Andrzej Płonka, który wraz z Janem Borowskim, przewodniczącym Rady Powiatu Bielskiego, rudziczaninem, a także dyrygentem nagradzanego na całym świecie Chóru ATH, wręczył nagrody. Za ochronę dziedzictwa kulturowego został wyróżniony ks. Andrzej Dyrczek, proboszcz parafii ewangelickiej w Międzyrzeczu Górnym, który w 2016 r. po poważnym pożarze zakrystii zabytkowego kościoła doprowadził do jego renowacji.

Warto dodać, że wyróżniony został także Krzysztof Czader z Jaworza, wraz z małżonką. Prowadzą oni gospodarstwo rolne, kolekcjonują też zabytki historii, świadczące o tradycji kulturowej regionu. Krzysztof Czader jest rzeźbiarzem i animatorem kultury, pracuje z dziećmi i młodzieżą w międzyrzeckiej filii jasienickiego GOK „Chata Międzyrzecze”.

W imieniu wójta Janusza Pierzyny, gratulacje nagrodzonym złożył wicewójt Krzysztof Wieczerzak. Uroczystościom towarzyszył występ dziecięcego zespołu „Zabrzeg” z pobliskiego Zabrzega w gminie Czechowice-Dziedzice.

Źródło: UG Jasienica dodano: 2018-02-02 | autor: Region
 
 
Jonek
Wartościowy człowiek, nagroda zasłużona, doceniajmy ludzi za ich działania póki żyją. Gratulacje !!!
2018-02-16
 
Jan
Wiocha się odznacza misiu wyklęczał od łysego.
2018-02-03
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.094 sek.