BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Fundusz sołecki to zagranie pod publiczkę

Jak co roku w gminie Jasienica niczym bumerang powraca temat utworzenia funduszu sołeckiego. Niektórzy radni chcą wprowadzenia tego rodzaju udziału społeczności w życiu samorządu. Wójt gminy odpowiada, że taki fundusz to zagranie pod publiczkę, które w żaden sposób nie przyczyni się do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

- Jak co roku jesteśmy przed decyzją o uchwaleniu funduszu sołeckiego. Może przygotujemy się do tego i zaczniemy konstruktywnie rozmawiać na ten temat? - pytał Andrzej Sowa. podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jasienica. - Jeśli chodzi o fundusz, to już mamy informację, że w tym roku nie będzie on realizowany. Głosowaliście państwo nad tym w ubiegłym roku. Jeśli chcielibyśmy dyskutować, to w ramach następnej kadencji. W obecnej kadencji temat jest zamknięty – wyjaśniał radnemu wójt Janusz Pierzyna. Przypomniał jednocześnie, iż w gminie istnieje podobny fundusz, z tym, że stronę mieszkańców reprezentuje rada sołecka. Wójt dodał, że tylko w tym roku do dyspozycji sołectw oddano kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej, ok. 400 tys. zł dodatkowych środków przeznaczono na remonty cząstkowe lokalnych dróg. Tymczasem wedle wyliczeń wynikających z algorytmu zawartego w ustawie, na wszystkie sołectwa gminy do podziału przypadłoby ok. 380 tys. zł. - Po to zostali wybrani radni sołeccy i gminni, po to został wybrany sołtys żeby słuchać czego ludzie oczekują. Fundusz Sołecki na dzisiaj to jest informacja pod publikę, a nie pod konkretną decyzję – komentował Pierzyna, dodając, że to jednak radni gminy ostatecznie decydują o tym czy chcą funduszu sołeckiego.

Radny Sowa ripostował, że realizacja funduszu nie jest działaniem na pokaz, lecz budowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Radny stwierdził, że wójt z jednej strony chce postaw obywatelskich, a z drugiej zaprzecza idei funduszu sołeckiego – Pan mnie chyba źle zrozumiał. Społeczeństwo obywatelskie to nie jest konkurs na 25-30 tys. zł i zapytanie na zebraniu wiejskim czego byście państwo oczekiwali. Przychodzi reprezentacja społeczeństwa obywatelskiego na zebranie wiejskie w 2 proc, czasami w 5 proc. i oni decydują co będzie się działo w danym sołectwie. Uważa pan, że to jest społeczeństwo obywatelskie? - pytał wójt Pierzyna. -Wg mnie nie, choć szanuję tych którzy przychodzą na te zebrania. Te organy sołeckie, które teraz funkcjonują, są obywatelskie. Nie są to organy powołane przez wójta i te osoby nie pracują na umowę o pracę. Do tego dochodzą organizacje społeczne w sołectwach, które też mają swój głos. Proszę mi nie mówić, że nie chcę mieć społeczeństwa obywatelskiego, że nie ma możliwości przekazania 25 tys. na coś co mogłoby zostać realizowane. W tym kształcie funduszu i tak zebranie wiejskie decyduje czy jakieś inwestycje będą realizowane i niczym się to nie różni zebrania rady sołeckiej. W Jaworzu, gdzie nie ma sołectw, taki rodzaj partycypacji społecznej ma sens, bo nie ma rad sołeckich. Jest rada gminy i nie ma dalszego organu. U nas ten organ funkcjonuje od 1972 r. i my jesteśmy wyedukowani już w społeczeństwie obywatelskim – zakończył wójt gminy Jasienica.  dodano: 2018-02-02 | autor: Region
 
 
bodzio57
Panie Radny Sowa. Gratulacje za odwagę. Wybory przed nami. Niestety będą to tylko listy partyjne.
2018-02-17
 
Zygmunt
Tak panie wójcie, fundusz sołecki to zagranie pod publiczkę, bo publiczka sobie tego życzy, a radni są przez publiczkę wybierani. Bardzo niekulturalnie tak oceniać mieszkańców swojej gminy i ich przedstawicieli. Wszystkie gminy mają fundusz sołecki, a pan wójt nam karze się wstydzić, że też chcemy. Chwała radnym co słuchają i reprezentują swoich wyborców, nie tylko fochy pana wójta.
2018-02-13
 
Maria
Z czego szanowny zadowolony jest zadowolony ? Czy fakt, że"od kilkunastu lat nie ma nikogo kto mógłby choć w małym stopniu zagrozić obecnemu... " nie jest dowodem na to ,że w naszej gminie społeczeństwo obywatelskie nie istnieje, a radny który się odezwie wbrew woli wójta jest natychmiast torpedowany ? Kuriozalne jest określenie inicjatywy radnego mianem ; " pod publiczkę "przez osobę, która nie ma sobie równych w działaniu pod publikę ??
2018-02-09
 
wert
zrobić głosowanie tajne, może wtedy radni zagłosują zgodnie ze swoją wolą a nie z oczekiwaniami wójta, bo dlaczego nie wprowadzić funduszu choć na jeden rok? czego wójt się obawia? utraty władzy nad skromną częścią budżetu? fundusz sołecki to też szansa na dodatkowe pieniądze z budżetu panstwa, co najmniej 100 tysięcy
2018-02-07
 
zadowolony
klosterfrau,nie pomoge ci bo...jestem poprostu zadowolony;) ale żal mi ciebie bo ciężko ci będzie znaleźć do pomocy równego sobie głąba
2018-02-07
 
bodzio57
Klosferatu i Zadowolony. Czy nie żal Wam swoich "ŁBÓW" nadstawiać za wójta.
2018-02-06
 
Klosterfrau
Dziękuję za radę. Wezmę ją pod uwagę. Ja przynajmniej łeb mam. Ty raczej pusty czerep, wiec jak sądzę będziesz miał problem by mi pomóc??
2018-02-06
 
zadowolony
Kostefrau, myślę że jak się dobrze rozpędzisz to tym swoim przepełnionym mądrością łbem rozwalisz ten "żelbetonowy, skostniały blok mieszczący się w centrum Jasienicy "...tylko rozpęd weź od strumieńkiej bo od stacji może być za krótki:)
2018-02-05
 
Jan
PZPR z josienicy kasuje
2018-02-05
 
zadowolony
oczywiście Piotrze, jestem jak najbardziej za zdrową konkurencją, trzeba czuć oddech opozycji z tyłu....tylko pamiętasz czy nie to od kilkunastu lat nie ma nikogo kto mógłby choć w małym stopniu zagrozić obecnemu... no bo ta garstka co się chowa w internecie,rzuca obelgami i obraża raczej swoją głupotą nic nie zdziała.
2018-02-05
 
Kostefrau
zadowolony - a może tępymi błaznami nazwiesz tych co na niego głosują? Wiesz, zawsze są dwie strony medalu. I wiedzą o tym tylko ci co bardziej rozgarnięci. Może wójt swymi sztuczkami, obiecankami, balangami i PR-owskimi zagrywkami właśnie błaznów przyciąga, bo błazny są podatni i łasi na takie sztuczki? Może tych mądrych jest po prostu dużo mniej i jak to mądrzejsi wiedzą więcej od większościowej gawiedzi i po prostu nie mają siły przebicia by ten żelbetonowy, skostniały blok mieszczący się w centrum Jasienicy rozbić? Pomyślałeś o tym, czy po prostu brakuje w malutkiej przestrzeni twojej czaszki miejsca na konstruktywne myśli?
2018-02-05
 
Piotr
Czasami błazny też potrafią zrobić figla , oj na miejscu Misia nie byłbym taki pewny , komorowski też był tak pewny i co ?
2018-02-05
 
zadowolony
masz racje Kamilu, w tych gminach jest inaczej,tam podczas wyborów jest konkurencja a u nas Pierzyna głosami wali wszystkich na łeb, odpadają w przedbiegach:))))))) oj wy tępe błazny........
2018-02-04
 
Kamil
zadowolony januszku nie pisz głupot ty tak widzisz tylko swoje urojenia a gmina to naprawdę wiocha pokaż mi chociaż jedno ładne miejsce w tej gminie żadne taka rozbita skłócona dziura popatrz na Porąbkę Kozy Wilamowice Buczkowice Bestwine Wilkowice to jest coś u nas DNO.
2018-02-04
 
Czytelnik
O Czym wy mażycie będą Dożynki Swiniobicia balangi to jest fundusz stolecki:)
2018-02-03
 
absmak
buhaha!żenada!zero własnego pomysłu tylko wszystko odgapiacie od Jaworza fontannę,tężnie kurort itp.
2018-02-03
 
zadowolony;)
a ja jestem zadowolony że tu mieszkam,nie narzekam na to na co nie mam wpływu, jesteśmy gminą z 14 sołectwami więc ciężko jest zadowolić innych a łatwo jest krytykować nie mając pojęcia o zarządzaniu-"szanuj wójta swego możesz mieć gorszego"... a możesz skoro wszyscy inni którzy startują nie mogą osiągnąć w tej gminie nawet kilkunastu procent, to chyba o czymś świadczy,więc zanim zaczniecie kogoś krytykować i obrażać spojrzyjcie do lustra i zacznijcie od swojej oceny...do stela-nikt cie nie zmusza do mieszkania tutaj skro to porażka;)
2018-02-03
 
Z tela
Mieszkać w takiej gminie to porażka ,będzie nowy herb jasienicy misiu w gumofilcach z widłami na plecach to taki poziom tej wiejskiej ciemnej gminy ciemniaka od cepa.
2018-02-03
 
Mysląca
Nic nowoczesnego nie jest dobre w Jasienicy dobry jest Sołtys z koniem a Radny w Gumofilcach i oczywiśćie Wójt w dorożce na Dożynkach .Cała Gmina Jasienica w pełnej krasie.
2018-02-03
 
Jaworzanin
super sprawa w Jaworzu mamy budżet obywatelski
2018-02-02
1 2 Nastpne

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.070 sek.