BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Traktowani jak podgatunek

Nawierzchnia drogi Grodziec-Świętoszówka nie od dzisiaj znajduje się w fatalnym stanie technicznym. Wzdłuż jezdni brakuje chodników, a znajdujące się blisko krawędzi jezdni bariery energochłonne miejscami uniemożliwiają pieszym w miarę bezpieczne poruszanie się poboczem. Gmina od kilku lat próbuje wyegzekwować od zarządu województwa jakiekolwiek działania w zakresie poprawy takiego stanu rzeczy, ale jak dotychczas administrator drogi nie podjął się nawet zaprojektowania chodnika.  

W sierpniu 2015 r. gmina Jasienica przekazała blisko 4-kilometrowy odcinek dawnej międzynarodowej drogi Bielsko-Cieszyn władzom wojewódzkim. Stało się tak dzięki nowelizacja Ustawy o Drogach Publicznych, która pozwala gminom pozbyć się tego balastu. Wcześniej, po oddaniu do użytku drogi ekspresowej, gmina otrzymała kukułcze jajo, w postaci wyeksploatowanej drogi, która niegdyś była dla TIR-ów i samochodów osobowych głównym traktem prowadzącym do Cieszyna. Po kolejnej zmianie administratora, mieszkańcy Grodźca i Świętoszówki liczyli, że w końcu doczekają się inwestycji na drodze, które prowadziłyby do poprawy bezpieczeństwa – głównie pieszych. Mijają kolejne lata, a gmina nie może doprosić się nawet o zlecenie projektu budowy chodnika na najbardziej newralgicznych odcinkach drogi.

Podczas styczniowej sesji Rady Gminy Jasienica o istniejącym problemie przypomniał członek tego gremium, Stanisław Cebulak. - Proszę o zwrócenie się do zarządcy drogi w kwestii jej stanu na odcinku od Świętoszówki do Grodźca. Tam nie ma chodnika, a bariery energochłonne są bardzo blisko jezdni. Nie ma szans żeby iść poboczem. Mam wrażenie, że administrator nie interesuje się tą drogą. Jest tam może 50-60 metrów chodnika, a co drugi krawężnik jest skorodowany. To bardzo niebezpieczne dla pieszych, dla rowerzystów i dla pojazdów. Tam gdzie jest pobocze, to jest ono w fatalnym stanie. Jesienią już poszło pismo do marszałka. Nawet nie raczono nam odpisać – żalił się radny.

- Ten temat jest monitorowany przez nas każdego roku i interweniujemy w Urzędzie Marszałkowskim. Z tego co zdołaliśmy się dowiedzieć, to projektowanie zostało przesunięte na 2019 r, czyli jak już Sejmiku w tym skaldzie nie będzie – informował radnych wójt Janusz Pierzyna. - Spodziewałem się że zaprojektują to teraz, bo prosimy o to od kilku lat. Jesteśmy traktowani jak podgatunek. To jest droga strategiczna, droga krajowa, a przez tyle lat nic się tam nie robiło. To jedyna alternatywa dla drogi ekspresowej, gdyby się coś wydarzyło. Jesteśmy tylko stroną proszącą i tyle. Nie możemy nic nikomu nakazać. To jednak też refleksja dla nas. Nie mamy nikogo z naszych reprezentantów w Sejmiku Ślaskim. Musimy się na to popatrzeć też w ten sposób. Powinniśmy się skupić na tym żeby kogoś wybrać, a nie żeby wyciąć. To jest błędne myślenie. Wybierzmy tam kogoś. Niech tam chodzi i się stara – apelował gospodarz gminy Jasienica.

Innym newralgicznym odcinkiem na tej trasie jest droga pomiędzy Jasienicą i Świętoszówką, która podlega Zarządowi Dróg Powiatowych. O budowę chodnika na tej trasie apelował podczas wspomnianej sesji Rady Gminy Andrzej Szimke. W odpowiedzi radny usłyszał, iż w tym przypadku istnieją spore szanse na realizację tego przedsięwzięcia, o czym Janusz Pierzyna już w najbliższym czasie zamierza porozmawiać ze starostą bielskim, Andrzejem Płonką.  dodano: 2018-01-30 | autor: Region
 
 
realista
Po co ten rasistowski tytuł "podgatunek" ?? Redakcja wpisuje się w modę na rasizm ?
2018-02-09
 
Marek
bodzia klęczy cały czas przed Chrząszczem skacze jak synek koło niego cały powiat to widzi i się śmieje nawet zrobił z niego strażaka a on go olewa jeszcze parę zdjęć z misiem i następny niedobry niech mi ktoś pokaże jednego co on uwielbia więcej jak rok oprócz nie kumatych klakierów.
2018-02-01
 
obserwator
Brawo Grodziec bodzio znowu narzeka a to powiat
2018-02-01
 
Grodziec
Chrzanisz Bodzio jakby ci musztardą kto tyłek wysmarował... Z kontekstu artykułu jednoznacznie wynika, że to mowa o instytucji urzędu marszałka, a nie od razu wielką politykę plątac, PiSy, PO i inne gady...
2018-02-01
 
bodzio57
Populistyczny zwrot Pana Wójta z powyższego tekstu. "Jesteśmy traktowani jak podgatunek". Panie Wójcie przez kogo? PiS, Polaków, posła Szweda? To jest właśnie "mowa nienawiści".
2018-01-31
 
Z granicy gminy
Tam mieszka szwed idol i lizus całego powiatu i co ZERO tyż do zdjęć czy ten wysoki łysy co misiu się tarza przed nim na kolanach też nic czyli gmina nic wart to po co im kawałek drogi jaka władza taka gmina.
2018-01-30
 
...
przecież macie Macieja Kolona z pszczyny i Magdalenę Idzik z Jaworza to co nie pomagają? to po kiego na nich głosować. Tak jak w tekście olac i tyle
2018-01-30
 
kierowca
Po co wam droga wystarczą zdjęcia misia on z tego nic nie ma dalej klaskajcie .
2018-01-30
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.087 sek.