BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Fotowoltaika dla mieszkańców Jaworza?

Urząd Gminy Jaworze, mając na celu obniżenie kosztów energii elektrycznej ponoszonych przez mieszkańców oraz poprawę jakości powietrza (w tym likwidację smogu), zamierza starać się o środki z funduszy europejskich na dofinansowanie instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w budynkach jednorodzinnych, z których skorzystać będą mogli mieszkańcy gminy.

Jeśli gmina zdoła uzsykać dofinansowanie, mieszkańcy będą mogli liczyć na dopłatę w wysokości do 85% kwoty netto (bez podatku VAT) do montażu ww. instalacji – natomiast pozostałe 15% kosztów ponoszone będą  przez mieszkańca (tzw. projekt parasolowy).

Warunkiem niezbędnym do realizacji powyższego projektu jest zebranie od mieszkańców ankiet wraz z deklaracją przystąpienia do projektu do 6 lutego 2018 r. (wskazane jest zebranie min. 40-50 ankiet). Przedmiotowa ankieta nie jest deklaracją udziału w projekcie, ale ma jedynie na celu posłużyć za źródło informacji, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na niskoemisyjne i wykorzystujące OZE instalacje w gminie Jaworze. Na chwilę obecną nie ma też pewności, że projekt ten będzie realizowany.

W oparciu o analizę potrzeb Urząd Gminy zorganizuje na późniejszym etapie spotkania z mieszkańcami, podczas których omówione zostaną zasady uczestnictwa oraz kwestie finansowania przedsięwzięcia (w tym pokrycia kosztu audytu budynku). Aby projekt mógł być realizowany konieczne jest również zgłoszenie odpowiedniej liczby chętnych.

W związku z pilnym terminem przygotowania dokumentacji projektowej wypełnioną ankietę należy złożyć do wtorku 6 lutego 2018 r. w Urzędzie Gminy Jaworze (Kancelaria Ogólna, parter – pokój 001) bądź przesłać drogą elektroniczną na adres: oze@jaworze.pl.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju i Inwestycji UG Jaworze – tel. 33 828 66 44.

Ankieta zamiaru udziału w projekcie (pobierz)

UWAGA:
 
- W projekcie mogą uczestniczyć osoby fizyczne zameldowane na terenie Gminy Jaworze, będące właścicielem budynku mieszkalnego, przy czym efekt realizacji Projektu wykorzystywany będzie wyłącznie dla potrzeb gospodarstwa domowego.
- W przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele Projektu.
- Do udziału w Projekcie dopuszczone będą osoby nie posiadające jakichkolwiek zadłużeń finansowych z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz innych należności wobec Gminy Jaworze.
- Budynek, do którego dostarczana będzie energia elektryczna wytwarzana z instalacji fotowoltaicznej, musi być oddany do użytku.
- Do programu kwalifikuje się jedynie budynek mieszkalny, w którym nie jest prowadzona działalność gospodarcza, a instalacja nie będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej oraz działalności gospodarczej.
- Budynek, którego będzie dotyczyć budowa nie może zawierać azbestu.

 

Złożenie ankiety nie gwarantuje udziału w projekcie.

Źródło: UG Jaworzedodano: 2018-01-26 | autor: Region
 
 
jaworzanin
Panie "zainteresowany" myli pan całkowicie dwie rzeczy:: jako gmina weszliśmy decyzją Rady w program mikroelektrowni fotowoltaicznych na budynkach i w obiektach gminnych. 7-10 elektrowni o łącznej mocy 220kW ma kosztować 2,3MILIONA złotych tak więc cena 1kW==11tysięcy jest bardzo wysoka a dofinansowanie po odliczeniu VATu bedzie ok55%. My jako podatnicy zapłacimy ok 800tys. Program w Jasienicy to 100elektrowni na budynkach prywatnych przy dofinansowaniu 85%. I tutaj "jest pies pogrzebany":: płacimy bardzo dużo za zainstalowany 1kW a dofinansowanie jest dużo niższe--ok 55% co w porównaniu z 85% w Jasienicy czyni ten biznes dla gminy Jaworze ekonomicznie nieopłacalnym.
2018-02-12
 
jaworze
niestety ale tym handluję.
2018-02-09
 
jaworze
z wyborczej i tvn a co?
2018-02-09
 
Zainteresowany
Panie "jaworze" - skąd Pan czerpie wiedzę pytałem, od znajomych w zachodniej europie? W zeszłym roku była nowelizacja prawa w Polsce.
2018-02-08
 
jaworze
moszą zachwalać przecież to jest kasa. mam znajomych w zachodniej europie i tam się zarabia na fotowoltanice, tylko prawo tam jest inne.
2018-02-07
 
Zainteresowany
Panie "jaworzanin" i "jaworze" skąd czerpiecie wiedzę? Jestem mocno zainteresowany fotowoltaiką od dłuższego czasu, jeszcze sprzed informacji o ew. dotacji i jakoś wszyscy eksperci zachwalają.
2018-02-07
 
jaworzanin
A czy wiecie jakie są koszty tej gminnej fotowoltaiki umieszczonej na dachach rożnych starych budynków i w ogródkach przedszkoli/dofinansowanie ok 50%/, bo przy takich kosztach/ok 800tys z naszych podatków/ na bank bedziemy dopłacać do tych instalacji. A indywidualne 100mikroelektrowni w Jasienicy to dofinansowanie 85% a to całkiem inna śpiewka, więc co się tu "napalać jak łysy na grzebień" na wątpliwy interes.
2018-02-06
 
jaworze
fotowoltanika ważniejsza niż np. wodociągi. pogratulować rozumowania. przepraszam jeżeli obrażam ale potrzeby bytowe powinny zawsze być na pierwszym miejscu.
2018-02-05
 
Jaworze z dziada pradziada
A ja sam złożyłem ankietę bo to dobra inwestycja dla mieszkańców żeby teraz tylko dostać kasę bo podobno to nie pewne. ale moim znajomi w Bestwinie też składają bo każdy kto umie liczyć wie że to się opłaci. A pan "jaworze" to nie fotowoltanika a fotowoltaika ale widać że ktoś nie czai a pisze farmazony i dotego obraża ludzi. pewnie jakiś trol
2018-02-05
 
jaworze
Gmina jednak będzie inwestować w fotowoltanikę, Jak to dobrze że w naszej gminie pracuje wiekszość urzedasów z poza Jaworza. są tylko od tego aby wymyślać jakieś kretyńskie inwestycje które nie przyniosą żadnych kożyści mieszkańcom. a jeżeli zbierze się kilkudziesiętna liczba osób ktore chce aby gmina pomogła im w bytowych to niestety gmina nie zajmuje sie takimi rzeczami bo nie ma pieniędzy. już dochodzi do tego że mieszkańcy są niewolnikami w swojej gminie a ci co żądzą nowopolscy mosci państwo co lepiej wie czego chcą mieszkańcy.
2018-02-04
 
cos
Co ci z tej dotacji jeżeli nadprodukcji prądu nie można oddac do siecienergetycznej. pierw zmienic polskie prawo.
2018-01-31
 
xxxx
Dobre na lato ale w zimie nie zdaje egzaminu .
2018-01-31
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.094 sek.